Skoda Enyaq iV

Poznaliśmy dane techniczne nowej Skody Enyaq iV. Pierwszy elektryczny SUV czeskiej marki będzie dostępny w kilku wersjach mocy i zapewni do 500 km zasięgu.

Enyaq to długo wyczekiwany, pierwszy elektryczny SUV w gamie Skody. Jego zapowiedzią był koncepcyjny Vision iV, który został zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów w Genewie. W lutym czeski producent ujawnił nazwę nowego modelu – z tego artykułu dowiecie się o jej genezie.

Skoda Enyaq to pierwsze auto tej marki oparte na platformie MEB, z której korzysta już m.in. Volkswagen ID.3. Czym wyróżnia się nowy elektryczny SUV z Czech? Przede wszystkim dużym zasięgiem, połączonym z krótkim czasem ładowania. Przedstawiciele Skody zapewniają, że Enyaq iV wyznacza nowe standardy pod względem typowych dla marki cech: niezwykłej przestronności wnętrza, przyszłościowego wzornictwa, maksymalnej funkcjonalności, bezpieczeństwa i komfortu. O tym, jak ważny dla Czechów jest ten samochód świadczy fakt, że będzie powstawał w głównej fabryce Skody w Mlada Boleslav.

Nowa Skoda Enyaq iV – wymiary

Skoda Enyaq mierzy 464,8 cm długości, 187,7 cm szerokości i 161,8 cm wysokości. Rozstaw osi to 276,5 cm. Pojemność bagażnika wynosi 585 litrów, a próg załadunku znajduje się stosunkowo nisko. Ponadto ten elektryczny SUV może holować przyczepę o masie do 1200 kg.

Nowa Skoda Enyaq iV – wersje, dane techniczne, moc, zasięg

Pierwszy elektryczny SUV Skody będzie dostępny aż w 5 wersjach, które różnią się mocą, pojemnością akumulatora i zasięgiem. Pierwsze trzy warianty mają jeden silnik elektryczny i napęd na tylne koła. Dwie najmocniejsze odmiany są wyposażone w dwa silniki elektryczny i napęd na obie osie.

  • Enyaq iV 50 o mocy 150 KM, pojemność akumulatora: 55 kWh (netto: 52 kWh), zasięg: do 340 km
  • Enyaq iV 60 o mocy 180 KM, pojemność akumulatora: 62 kWh (netto: 58 kWh), zasięg: do 390 km
  • Enyaq iV 80 o mocy 204 KM, pojemność akumulatora: 82 kWh (netto: 77 kWh), zasięg: do 500 km
  • Enyaq iV 80X o mocy 265 KM, pojemność akumulatora: 82 kWh (netto: 77 kWh), zasięg: do 460 km
  • Enyaq iV RS o mocy 305 KM, pojemność akumulatora: 82 kWh (netto: 77 kWh), zasięg: do 460 km

Skoda ujawniła dodatkowo, że topowy Enyaq iV RS osiąga „setkę” w 6,2 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 180 km/h.

Skoda Enyaq iV

Nowa Skoda Enyaq iV – czas ładowania

Skoda Enyaq iV może być „tankowana” z domowego gniazdka przy użyciu ładowarki pokładowej 2,3 kW. Jeśli jednak zależy nam na czasie, lepiej zainwestować w wallbox o mocy 11 kW – wówczas pełne ładowanie potrwa od 6 do 8 godzin. Enyaq obsługuje także szybkie ładowarki o mocy do 125 kW. Korzystając z tego ostatniego źródła prądu można „zatankować” baterię od 10 do 80% w ciągu 40 minut.

Skoda Enyaq iV

Nowa Skoda Enyaq iV – wyposażenie, data premiery, kiedy w Polsce

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach dotyczących wyposażenia nowej Skody. Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że Enyaq „jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne i z obszaru connectivity”. Centralne miejsce na desce rozdzielczej zajmuje 13-calowy ekran, na którym wyświetlane są wszystkie istotne informacje dla kierowcy.

Produkcja tego elektrycznego SUV-a ruszy pod koniec tego roku, a pierwsze auta trafią do klientów na początku przyszłego roku. W 2020 r. Skoda świętuje swoje 125-lecie i z tej okazji na rynku pojawi się Enyaq w limitowanej do 1895 egzemplarzy serii „Founder’s Edition”.

Nowa Skoda Enyaq iV – pierwsza jazda i wrażenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj