Prawo jazdy na motocykl

W Polsce istnieją aż 4 kategorie uprawnień pozwalających poruszać się jednośladami – są to AM, A1, A2 i A. Skąd wynika ten podział? Czym różnią się od siebie wymienione kategorie prawa jazdy?

Jednoślady stanowią niezwykle liczną i zróżnicowaną pod kątem rozwijanej mocy grupę pojazdów. Należą do niej zarówno motorowery, jak i skutery czy motocykle o pojemności silnika powyżej 125 cm³. To właśnie dlatego tym osobom, które chcą zasiąść za sterami jednośladu, polskie prawo oferuje aż 4 kategorie uprawnień. Należą do nich AM, A1, A2 i A. Poszczególne kategorie prawa jazdy różnią się minimalnym wiekiem, od którego można zapisać się na kurs, oraz parametrami dostępnych do poprowadzenia pojazdów. Dzięki temu nawet niepełnoletnie osoby mają szansę zapoznania się z przepisami i oswajania z ruchem drogowym, a także obsługą pojazdu. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy kategoriami prawa jazdy na jednoślady.

Prawo jazdy kategorii AM

Mogą się o nie ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat – najniższy limit wiekowy spośród kategorii prawa jazdy. Pozwala kierować:

 • motorowerem, w którym pojemność silnika spalinowego wynosi maksymalnie 50 cm³, a w przypadku silnika elektrycznego moc nie przekracza 4 kW. Prędkość maksymalna musi być ograniczona do 45 km/h;
 • czterokołowcem lekkim, czyli pojazdem o masie łącznej do 350 kg, którego prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h;
 • zespołem pojazdów w postaci powyższych pojazdów połączonych z przyczepą.

Uprawnienia AM zdobywa się automatycznie po uzyskaniu prawa jazdy kategorii A, B, C, D, T i pochodnych. Cena kursu na prawo jazdy kategorii AM to wydatek ok. 900-1500 zł.

Dowiedz się więcej na temat prawa jazdy kategorii AM

Prawo jazdy kategorii A1

Mogą się o nie ubiegać osoby, które ukończyły 16 lat. Pozwala kierować:

 • motocyklem o pojemności silnika do 125 cm³, mocy nie przekraczającej 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy własnej wynoszącym maksymalnie 0,1 kW/kg;
 • motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW (20,4 KM);
 • zespołem pojazdów w postaci powyższych pojazdów połączonych z przyczepą;
 • pojazdami objętymi kategorią AM.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii A1 to wydatek wynoszący ok. 1700-2700 zł.

Dowiedz się więcej na temat prawa jazdy kategorii A1

Prawo jazdy kategorii A2

Mogą się o nie ubiegać osoby, które ukończyły 18 lat. Pozwala kierować:

 • motocyklem, którego moc silnika jest nie wyższa niż 35 kW (47,6 KM), a stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,2 kW/kg;
 • motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW (20,4 KM);
 • zespołem pojazdów w postaci powyższych pojazdów połączonych z przyczepą;
 • pojazdami objętymi kategorią AM.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A2 wynosi ok. 1900-2800 zł.

Dowiedz się więcej na temat prawa jazdy kategorii A2

Prawo jazdy kategorii A

Mogą się o nie ubiegać osoby, które ukończyły 24 lata, przy czym limit ten może zostać obniżony do 20 lat, jeśli kierujący posiada uprawnienia kategorii A2 od minimum dwóch lat. Pozwala kierować:

 • każdym motocyklem bez ograniczenia pojemności silnika i jego mocy (również pojazdami z kategorii AM, A1 i A2), w tym motocyklem z bocznym wózkiem;
 • zespołem pojazdów w postaci powyższych pojazdów połączonych z przyczepą.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii AM to wydatek rzędu 1700-2600 zł.

Dowiedz się więcej na temat prawa jazdy kategorii A

Prawo jazdy na motocykl (2)
Zdobycie uprawnień na wszystkie motocykle możliwe jest dopiero po ukończeniu 24. roku życia. Wcześniejsze wyrobienie prawa jazdy kategorii A możliwe jest tylko wtedy, gdy od dwóch lat posiadamy „prawko” A2 (na które można się zapisać już w wieku 18 lat).

1 KOMENTARZ

 1. O ile ten podział da się jeszcze zaakceptować, to wygląd egzaminu jest bezsensowny i to kompletny skok na kasę, nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem, szczególnie te slalomy i inne bzdury z minimalną prędkością, a jak będziesz mieć o jeden za mało to nie zdałeś. Ósemkę i slalom wolny jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Ale reszty kompletnie nie. Niepotrzebne i błędogenne, generujące dużo kasy dla WORDów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj