NowościAktualnościPolacy zadowoleni z aut elektrycznych. Nowe wyniki badań

Polacy zadowoleni z aut elektrycznych. Nowe wyniki badań

Aż 97% właścicieli aut elektrycznych nie zamieniłoby ich już na samochody spalinowe. Poznaj szczegółowe wynik najnowszego badania.

Polski oddział Volkswagena i pracownia InsightOut Lab już od ponad roku sprawdzają podejście Polaków do tematu elektromobilności. Ostatnie badanie powstało we współpracy z EV Klub Polska, czyli grupą zrzeszającą właścicieli i entuzjastów pojazdów elektrycznych, dzięki czemu możemy poznać opinie faktycznych użytkowników samochodów zasilanych prądem. Ankietę przeprowadzono w dniach 30 marca-19 kwietnia 2021 roku, a udział w niej wzięło 137 osób.

Wyniki omawianego badania pozwoliły na obalenie kilku mitów związanych z eksploatacją aut elektrycznych. Po pierwsze – wcale nie trzeba mieszkać w domu, żeby móc jeździć „elektrykiem”. 38% respondentów zadeklarowało, że mieszka w bloku, a niemal co czwarty ankietowany (24%) przyznał, że nie ma możliwości ładowania swojego samochodu w miejscu zamieszkania.

Po drugie – w obecnych czasach „elektryk” może być już jedynym autem w rodzinie. Blisko 1/3 badanych (32%) odpowiedziała, że nie ma innego samochodu w swoim gospodarstwie domowym. Co ciekawe, spośród pozostałych 68% badanych, co dziesiąta osoba (11%) posiada drugie auto elektryczne lub hybrydę plug-in.

Po trzecie – liczba stacji ładowania jest wystarczająca, a przy codziennym użytkowaniu czas ładowania nie ma aż tak dużego znaczenia. Według najnowszych danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, do końca marca w naszym kraju działało już 1425 ogólnodostępnych stacji „tankowania” dla samochodów elektrycznych (2780 punktów).

Okazuje się jednak, że dla właścicieli aut na prąd ta liczba nie jest aż tak istotna – połowa z nich (50%) przyznała, że nigdy lub tylko kilka razy korzystała z publicznych ładowarek. Prawie 3/4 respondentów (73%) wskazuje, że ładuje swojego „elektryka” zależnie od potrzeb, nie czekając aż poziom baterii zbliży się do 0.

Po czwarte – samochodem elektrycznym z powodzeniem można jeździć także w dalsze trasy, a konieczność dodatkowego postoju na ładowanie nie stanowi problemu. Takiego zdania jest 86% ankietowanych, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie: „Czy jeździsz swoim samochodem elektrycznym w trasy, których długość przekracza zasięg Twojego samochodu elektrycznego?”.

Zobacz również:

Co przemawia za zakupem auta elektrycznego?

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji