NowościAktualnościCo przemawia za zakupem auta elektrycznego? Sprawdź!

Co przemawia za zakupem auta elektrycznego? Sprawdź!

Czym kierują się osoby zainteresowane zakupem samochodu elektrycznego? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsze badanie przeprowadzone przez InsightOut Lab na zlecenie Volkswagena.

Volkswagen we współpracy z pracownią InsightOut Lab stara się poznać opinie Polaków na temat samochodów na prąd. W najnowszym badaniu zapytano respondentów, jakie argumenty skłaniają ich do zakupu „elektryka”. Ankietę przeprowadzono w dniach 19-22 marca 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1077 osób w wieku powyżej 18 lat z całej Polski.

Blisko 1/4 badanych (23%) zadeklarowała, że rozważa zakup auta elektrycznego (odpowiedzi „zdecydowanie tak” oraz „raczej tak”). Następnie ankietowanych z tej grupy poproszono o wskazanie, co sprawiło, że zastanawiają się nad kupnem samochodu „z wtyczką”.

Ponad połowa respondentów (51%) odpowiedziała, że ich zainteresowanie autami na prąd wynika z informacji, które znaleźli w Internecie lub prasie. Z kolei 36% badanych przekonało się do samochodów z takim rodzajem zasilania dopiero po przejechaniu się „elektrykiem”. Wszystkie odpowiedzi zostały uwzględnione na poniższym wykresie:

Jednak samo zainteresowanie autami elektrycznymi nie wystarczy do podjęcia decyzji zakupowej. Dlatego zapytano ankietowanych, jakie według nich są najważniejsze powody, przemawiające za kupnem „wtyczkowozu”. Do najczęściej wskazywanych odpowiedzi należą:

  • ochrona środowiska (61%),
  • niskie koszty eksploatacji (40%),
  • możliwość ładowania samochodu w domu (35%),
  • przywileje, czyli darmowe parkowanie w płatnych strefach oraz możliwość jazdy buspasami (28%),
  • bardzo cicha praca silnika elektrycznego (23%).

Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab udowadniają również, że powszechny stereotyp, jakoby „elektrykami” interesowały się osoby w zdecydowanej większości mieszkające w domach jednorodzinnych, dla których byłby to drugi lub kolejny samochód w rodzinie, jest nie do końca zgodny ze stanem faktycznym.

Zobacz również:

Jak zmieniają się opinie Polaków na temat aut elektrycznych?

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji