VW e-Up!

Czym kierują się osoby zainteresowane zakupem samochodu elektrycznego? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsze badanie przeprowadzone przez InsightOut Lab na zlecenie Volkswagena.

Volkswagen we współpracy z pracownią InsightOut Lab stara się poznać opinie Polaków na temat samochodów na prąd. W najnowszym badaniu zapytano respondentów, jakie argumenty skłaniają ich do zakupu „elektryka”. Ankietę przeprowadzono w dniach 19-22 marca 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1077 osób w wieku powyżej 18 lat z całej Polski.

Blisko 1/4 badanych (23%) zadeklarowała, że rozważa zakup auta elektrycznego (odpowiedzi „zdecydowanie tak” oraz „raczej tak”). Następnie ankietowanych z tej grupy poproszono o wskazanie, co sprawiło, że zastanawiają się nad kupnem samochodu „z wtyczką”.

Ponad połowa respondentów (51%) odpowiedziała, że ich zainteresowanie autami na prąd wynika z informacji, które znaleźli w Internecie lub prasie. Z kolei 36% badanych przekonało się do samochodów z takim rodzajem zasilania dopiero po przejechaniu się „elektrykiem”. Wszystkie odpowiedzi zostały uwzględnione na poniższym wykresie:

Jednak samo zainteresowanie autami elektrycznymi nie wystarczy do podjęcia decyzji zakupowej. Dlatego zapytano ankietowanych, jakie według nich są najważniejsze powody, przemawiające za kupnem „wtyczkowozu”. Do najczęściej wskazywanych odpowiedzi należą:

  • ochrona środowiska (61%),
  • niskie koszty eksploatacji (40%),
  • możliwość ładowania samochodu w domu (35%),
  • przywileje, czyli darmowe parkowanie w płatnych strefach oraz możliwość jazdy buspasami (28%),
  • bardzo cicha praca silnika elektrycznego (23%).

Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab udowadniają również, że powszechny stereotyp, jakoby „elektrykami” interesowały się osoby w zdecydowanej większości mieszkające w domach jednorodzinnych, dla których byłby to drugi lub kolejny samochód w rodzinie, jest nie do końca zgodny ze stanem faktycznym.

Zobacz również:

Jak zmieniają się opinie Polaków na temat aut elektrycznych?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj