NowościAktualnościSamochody elektryczne. Ile aut „z wtyczką” jest w Polsce?

Samochody elektryczne. Ile aut „z wtyczką” jest w Polsce?

Obecnie po polskich drogach porusza się już ponad 80 tysięcy aut elektrycznych oraz hybryd plug-in. Sprawdź szczegółowe dane.

„Licznik elektromobilności” to projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Dzięki jego regularnym aktualizacjom wiemy, ile samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in jest zarejestrowanych w naszym kraju.

Według najnowszych danych, pod koniec czerwca 2023 roku w Polsce mieliśmy zarejestrowane 80 232 samochody osobowe „z wtyczką”, w tym 40 780 aut elektrycznych oraz 39 452 hybrydy plug-in. Oznacza to, że od początku tego roku przybyło 17 731 „elektryków” i plug-inów, czyli o 49% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Ponadto warto dodać, że aktualnie po polskich drogach jeździ także 4459 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych oraz 17 888 elektrycznych motorowerów i motocykli, jak również 906 elektrycznych autobusów.

Wraz ze wzrostem liczby aut „z wtyczką” przybywa również punktów ładowania. Pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku w Polsce działało już 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania (5709 punktów), z czego 69% stanowią wolne ładowarki AC o mocy mniejszej lub równej 22 kW, a 31% to szybkie ładowarki DC. W samym czerwcu tego roku oddano do użytku 49 nowych stacji ładowania (112 punktów).

Redakcja poleca:

Najtańsze samochody elektryczne w Polsce – przegląd rynku

Najtańsze hybrydy plug-in w Polsce – przegląd rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji