NowościAktualnościSamochody elektryczne. Ile aut „z wtyczką” jest w Polsce?

Samochody elektryczne. Ile aut „z wtyczką” jest w Polsce?

Obecnie po polskich drogach porusza się już prawie 100 tysięcy aut elektrycznych oraz hybryd plug-in. Sprawdź szczegółowe dane.

„Licznik elektromobilności” to projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Dzięki jego regularnym aktualizacjom wiemy, ile samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in jest zarejestrowanych w naszym kraju.

Według najnowszych danych, pod koniec października 2023 roku w Polsce mieliśmy zarejestrowane 90 902 samochody osobowe „z wtyczką”, w tym 46 888 aut elektrycznych oraz 44 014 hybrydy plug-in. Oznacza to, że od początku tego roku przybyło 29 048 „elektryków” i plug-inów, czyli o 40% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Ponadto warto dodać, że aktualnie po polskich drogach jeździ także 5464 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych oraz 19 211 elektrycznych motorowerów i motocykli, jak również 1083 elektrycznych autobusów.

Wraz ze wzrostem liczby aut „z wtyczką” przybywa również punktów ładowania. Pod koniec października 2023 roku w Polsce działało już 3166 ogólnodostępnych stacji ładowania (6378 punktów), z czego 67% stanowią wolne ładowarki AC o mocy mniejszej lub równej 22 kW, a 33% to szybkie ładowarki DC. Tylko w minionym miesiącu oddano do użytku 98 nowych stacji ładowania (219 punktów).

Redakcja poleca:

Najtańsze samochody elektryczne w Polsce – przegląd rynku

Najtańsze hybrydy plug-in w Polsce – przegląd rynku

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji