ElektromobilnośćDwa nowe znaki - wkrótce pojawią się przy polskich drogach

Dwa nowe znaki – wkrótce pojawią się przy polskich drogach

Wielu kierowców twierdzi, że sieć stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce jest skromna. Być może zmienią zdanie, gdy pojawią się znaki wskazujące drogi do ładowarek.

Przy polskich drogach wkrótce pojawią się znaki informujące o stacjach ładowania. Ile ich jest? Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podaje, że pod koniec kwietnia funkcjonowało 1456 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Znaki drogowe wskazujące stację paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych lub punkt ładowania pojazdów elektrycznych zostały zaproponowane przez wspominane PSPA w 2019 r. w raporcie „System identyfikacji elektromobilności”. Do tej pory skorzystało z nich kilkadziesiąt podmiotów prywatnych do oznaczeń swoich stacji ładowania. Teraz zostały uwzględnione w nowych projektach rządowych rozporządzeń.

Znaki dla samochodow elektrycznych Propozycja zakłada wprowadzenie znaku oznaczającego punkt ładowania pojazdów elektrycznych (D-23c) oraz stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych (D-23b). Projektowane przepisy przewidują również możliwość stosowania informacji o stacji lub punkcie ładowania na zbiorczych tablicach informujących o obiektach znajdujących się przy drodze (D-34b). Informacja wskaże kierunek i odległość do ładowarki znajdującej się na danej drodze lub innej drodze w bliższej lokalizacji. Możliwe będzie oznakowanie dojazdu do stacji zlokalizowanych w pobliżu zjazdu z autostrady lub drogi ekspresowej.

Zmianie ma ulec napis na tabliczce oznaczającej pojazd elektryczny. Dotychczasowe oznaczenie literowe „EE” zostanie zastąpione oznaczeniem „EV”. Pod znakami D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” lub D-18b „parking zadaszony” będzie mogła zostać umieszczona tabliczka z napisem „EV”, określając miejsce przeznaczone na postój pojazdów elektrycznych oraz tabliczka z napisem „EV ładowanie”, określając miejsce przeznaczone na postój pojazdów elektrycznych wyłącznie na czas ładowania. Napis „EV” zamiast „EE” będzie umieszczany także wewnątrz znaku P-18 „stanowisko postojowe” lub P-20 „stanowisko postojowe zastrzeżone – koperta”. Obie kategorie stanowisk postojowych dla pojazdów elektrycznych będą mogły mieć nawierzchnię barwy zielonej.

Znak dla samochodów elektrycznychZ przeprowadzonego przez PSPA „Barometru Nowej Mobilności” wynika, że aż 87 proc. Polaków źle ocenia swoją wiedzę na temat lokalizacji punktów ładowania. Oprócz funkcji informacyjnej, nowo wprowadzane znaki będą pełnić też niezwykle ważną rolę w zakresie edukacji społecznej. Uzmysłowią wielu Polakom, że infrastruktura ładowania nie tylko jest już dostępna, ale również, że sieć ładowania podlega systematycznej rozbudowie, a z ładowarek można skorzystać zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Nowe przepisy przyczynią się tym samym do obalenia podstawowych mitów dotyczących elektromobilności.

Redakcja poleca: Samochody elektryczne. Ile aut „z wtyczką” jest w Polsce?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji