PoradyPoradyJakie paliwo do kosiarki i kosy spalinowej?

Jakie paliwo do kosiarki i kosy spalinowej?

Ciepłe dni wiele osób przeznacza na pracę w ogrodzie lub działce. Nawet tu może pojawić się aspekt motoryzacyjny. I wcale nie dotyczący dojazdu, tylko koszenia trawy za pomocą urządzenia z silnikiem benzynowym.

Wiele gospodarstw domowych ma na wyposażeniu elektryczne kosy i kosiarki do trawy. Są relatywnie ciche, proste w użyciu i niewymagające w kwestii serwisowania. Gdy powierzchnia działki czy pola jest duża, używanie sprzętu elektrycznego staje się mocno utrudnione, żeby nie powiedzieć – wykluczone. Trudno wyobrazić sobie ciągnięcie za sobą setek metrów przedłużacza albo lawirowanie nim między kolejnymi szpalerami drzew. Dzięki kosiarkom czy kosom spalinowym w relatywnie prosty sposób można uporać się z niepożądaną roślinnością.

Osoby, które nie miały wcześniej kontaktu ze spalinową kosiarką lub kosą zadają sobie pytanie, jakiej benzyny powinny nalać do baku urządzenia. Kluczowe, z punktu widzenia doboru paliwa do kosiarki lub kosy spalinowej jest rozpoznanie typu silnika. W grę wchodzą jednostki dwusuwowe oraz czterosuwowe. W przypadku kosiarki lub kosy spalinowej z czterosuwowym silnikiem sprawa jest prosta – jej motor może z powodzeniem pracować na 95-oktanowej benzynie kupionej na stacji paliw.

Jakie paliwo do silnika kosiarkiW przypadku silnika dwusuwowego, o ile nie posiada on tzw. dozownika oleju, konieczne jest stworzenie mieszanki paliwa z olejem. Silnik dwusuwowy nie ma miski olejowej. Jest smarowany olejem zawartym w paliwie. Wskazane jest użycie specjalnego oleju, przeznaczonego do tworzenia tzw. mieszanki dla dwusuwów. Nie należy również eksperymentować z proporcjami paliwa i oleju. Nadmiar nie poprawi smarowania, a zwiększy zanieczyszczenie środowiska (olej w dwusuwie jest spalany wraz z paliwem), a do tego może sprzyjać odkładaniu się nagaru w silniku i układzie wydechowym. Najczęściej stosowane proporcje to 1:25, 1:30 czy 1:50. Oznacza to, że na 1 porcję oleju musi przypadać np. 25 porcji benzyny. Oznacza to 1 ml na 25 ml benzyny, a więc 4 ml na 100 ml oraz 40 ml na 1 l paliwa. Przygotowanie mieszanki do dwusuwa nie jest trudne. Najlepiej zrobić to w małym kanistrze i do określonej ilości benzyny wlać odpowiednią dawkę oleju, a po zakręceniu korka wszystko rozmieszać, dynamicznymi ruchami kanistra.

Warto wiedzieć: Rewolucja. To paliwo może zastąpić LPG i benzynę!

Zdarza się, że paliwo zimowało w kanistrze lub zbiorniku urządzenia. Czy stara benzyna nie nadaje się do użycia? Zazwyczaj, dopóki paliwo nie zostanie zanieczyszczone np. rdzą z metalowego kanistra czy rozwodnione, nie powinno być z nim problemu. Silnik powinien rozpocząć pracę na starej benzynie. Jeżeli ktoś ma obawy, może wymieszać stare paliwo z nowym – w dowolnej proporcji. Problem może pojawić się z mieszanką do dwusuwa. Nie jest zalecane jej długie przechowywanie.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji