PoradyPoradyWymiana oleju w kosiarce. Jak to zrobić i co ile?

Wymiana oleju w kosiarce. Jak to zrobić i co ile?

Każdy użytkownik kosiarki spalinowej musi pamiętać o wymianie oleju. Jak wymienić olej w kosiarce i jak często należy to robić?

Wraz z nastaniem cieplejszych temperatur posiadacze domu z ogrodem wyciągają z garaży wszelkie sprzęty służące do pielęgnacji przydomowej zieleni. Najczęściej są to kosiarki, bez których nie wyobrażamy sobie możliwości utrzymania trawnika w dobrym stanie. Niesłabnącą popularnością cieszą się kosiarki wyposażone w silnik spalinowy. Co prawda na rynku nie brakuje kosiarek elektrycznych (w tym akumulatorowych), jednak to właśnie „spalinówka” daje największą niezależność i pozwala dojechać do najbardziej oddalonych miejsc w ogrodzie czy na działce. Inna sprawa, że operując spalinową kosiarką nie musimy kątem oka spoglądać na leżący na podłożu przewód.

Niezależność i komfort użytkowania spalinowej kosiarki niesie ze sobą też pewne obowiązki. Jednym z ważniejszych jest wymiana oleju w kosiarce. Środek smarny w silniku urządzenia koszącego pełni bowiem ta samo istotną rolę jak w jednostce napędowej samochodu, stąd nie można zapominać o jego wymianie. Jak często należy to robić? Czy olej w kosiarce można wymienić samodzielnie? Oto niezbędne informacje na temat wymiany oleju w kosiarce.

Jaki olej do kosiarki?

Nim przystąpimy do wymiany oleju w kosiarce spalinowej, trzeba rozeznać się, jaki środek smarny wybrać do tego typu urządzenia. Już na wstępie warto podkreślić, że olej wymienia się tylko w kosiarkach z silnikami czterosuwowymi. W modelach z „dwusuwami” miesza się go, w odpowiedniej proporcji, z paliwem i wlewa do zbiornika: trzeba jedynie pamiętać o przygotowywaniu takiej mieszanki podczas każdego tankowania kosiarki.

Wymiana oleju w kosiarce 01
Kupując olej do kosiarki uważajmy, by nie wybrać produktu przeznaczonego do silnika dwusuwowego (jeśli użytkujemy kosiarkę z „czterosuwem”) i na odwrót.

W silnikach czterosuwowych („czterosuwach”) olej znajduje się z kolei w misce olejowej i w żaden sposób nie miesza się z paliwem. Wymienia się go zatem na podobnych zasadach, jak we współczesnych samochodach i, tak samo jak w autach, trzeba zadbać o właściwy dobór oleju silnikowego. W przypadku urządzeń koszących jest ich rzecz jasna mniej, ale i tak oleje do kosiarek dzielimy na syntetyczne, mineralne i o różnej klasie lepkości. Odpowiedź na pytanie, jaki środek smarny zastosować w silniku kosiarki, znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia. Producenci zwykle zalecają używanie olejów o określonym parametrze SAE (np. SAE 30) i w konkretnych klasach lepkości, np. 10W40, 10W30 itp. Dobierając olej do kosiarki czterosuwowej trzeba oczywiście pamiętać o kupnie produktu do „czterosuwów” (oznaczenie 4T; „dwusuwy” mają 2T).

Czy można wlać olej samochodowy do kosiarki?

Wymiana oleju w kosiarce. Jak często to robić?

Producenci kosiarek przeważnie rekomendują wymianę oleju po ok. 25 godzinach pracy silnika. Także tą kwestię warto zweryfikować w instrukcji obsługi kosiarki, bo w niektórych urządzeniach zaleca się wymianę dopiero po 40 lub 50 godzinach pracy. Dobrą praktyką, a czasami nawet zaleceniem producenta kosiarki, jest istotne skrócenie długości pracy silnika na pierwszym oleju (podczas docierania). Pierwsza wymiana oleju w kosiarce powinna nastąpić po ok. 5-8 godzinach pracy, po czym można przejść na okresy 25-godzinne (lub dłuższe, wg rekomendacji).

Wymiana oleju w kosiarce 03
W intensywnie używanych kosiarkach wymiana oleju może następować nawet kilka razy w sezonie.

Jak wymienić olej w kosiarce? Poradnik krok po kroku

Olej w kosiarce można wymienić na dwa sposoby – tradycyjnie, jak w samochodzie (spuszczając go z miski olejowej i wlewając nowy środek smarny), lub odsysając stary olej przez otwór wlewowy i uzupełniając go nowym olejem (w kosiarkach bez otworu spustowego w silniku). Niezależnie od metody wymiany oleju w kosiarce, przed rozpoczęciem prac warto przygotować następujące rzeczy:

  • butelkę nowego oleju;
  • naczynie na zużyty olej;
  • lejek;
  • szmatkę lub ręcznik;
  • klucz do świec zapłonowych;
  • instrukcję obsługi kosiarki.

Jeśli nasza kosiarka posiada korek spustowy oleju, przygotujmy jeszcze klucz, którym będziemy mogli go odkręcić.

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej z korkiem spustowym oleju

Poniżej w kilku krokach omawiamy procedurę wymiany oleju w kosiarce wyposażonej w korek spustowy oleju silnikowego.

  1. Przed wymianą oleju włączmy kosiarkę na kilka minut celem rozgrzania krążącego po silniku oleju. Ciepły środek smarny będzie bardziej płynny i w większej ilości wycieknie z miski olejowej po odkręceniu korka spustowego. Dobrą praktyką jest również odłączenie świecy zapłonowej i umieszczenie jej przewodu w taki sposób, by nie miał z nią kontaktu.
  2. Zlokalizujmy korek spustowy oleju w silniku naszej kosiarki. Wytrzyjmy go i jego najbliższe otoczenie z zabrudzeń, by nic niepowołanego nie przedostało się do układu smarowania silnika.
  3. Podstawmy pod otwór spustowy oleju naczynie, do którego spłynie stary olej. Odkręćmy korek spustowy, uważając by olej nie zachlapał nam dłoni (może być gorący). Pozwólmy mu całkowicie spłynąć do naczynia. Zakręćmy korek po zlaniu całego zużytego oleju.
  4. Odkręćmy korek wlewu oleju do silnika i zacznijmy uzupełniać układ świeżym olejem. Jednocześnie monitorujmy na wskaźniku jego aktualny poziom w silniku. Gdy „dobijemy” do zalecanego zakresu, odczekajmy chwilę, by olej osiadł w układzie. W razie konieczności uzupełnijmy stan środka smarnego, nie przekraczając wymaganego poziomu.
  5. Zakręćmy korek wlewu oleju i podłączmy przewód do świecy zapłonowej. Kosiarka jest gotowa do pracy.
Wymiana oleju w kosiarce 03
Korek wlewowy oleju (fot.) znajduje się w górnej części silnika kosiarki, natomiast korka spustowego należy szukać w okolicy ostrza kosiarki.

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej bez korka spustowego oleju

W kosiarkach z silnikami pozbawionymi korka spustowego oleju środek smarny należy odessać poprzez otwór wlewowy strzykawką (najlepiej z podłączonym wężykiem) lub przy użyciu dedykowanego zestawu do wymiany oleju (z dołączoną odciągarką). Nie jest on drogi – kosztuje w okolicach 40-60 zł. Po odessaniu zużytego oleju przez ten sam otwór należy wlać nowy olej. Zmianom tym samym ulegają punkty 2. i 3. przytoczonej powyżej instrukcji wymiany oleju w kosiarce. Reszta czynności pokrywa się ze sobą.

Redakcja poleca:

Więcej na temat doboru właściwego oleju do kosiarki

Jakie paliwo do kosiarki i kosy spalinowej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji