W kosiarce, podobnie jak w samochodzie, trzeba zmieniać olej. Jak często wymieniać olej w silniku kosiarki? Jaki olej wybrać do kosiarki?
Bez kosiarki nie sposób utrzymać ogrodu w dobrym stanie, dlatego znajdują się one w zdecydowanej większości gospodarstw domowych z własnym kawałkiem zieleni. Kosiarka jednak kosiarce nierówna. W sklepach dostępne są kosiarki elektryczne (akumulatorowe lub podłączane do gniazdka), jak i wyposażone w silniki spalinowe. Te drugie cieszą się większym zainteresowaniem osób posiadających duży ogród, gdyż pozwalają skosić trawę w jego najdalszych zakamarkach i nie wymagają „pilnowania” ciągnącego się z tyłu przewodu.
Poza niezaprzeczenie większym komfortem użytkowania, kosiarki spalinowe mają też pewne wady. Oczywistą jest konieczność kupowania do niej benzyny, która od pewnego czasu nie kosztuje mało. Choć kosiarki nie spalają nadzwyczajnej ilości paliwa, przy dużej częstotliwości pracy (lub gdy do skoszenia jest spory obszar) wydatki na kanistry z paliwem mogą się okazać zaskakująco wysokie. Oprócz tego, spalinowe kosiarki podlegają – podobnie jak samochody – czynnościom serwisowym. Użytkownik kosiarki z silnikiem spalinowym musi bowiem pamiętać o systematycznej wymianie oleju. Co warto wiedzieć o tej kwestii? Jaki olej wybrać do kosiarki i jak go samemu zmienić? Oto wszystko na temat wymiany oleju w kosiarce.
Wymiana oleju w kosiarce. Dlaczego jest tak ważna?
Olej w silniku kosiarki pełni dokładnie taką samą rolę, jak w jednostce napędowej samochodu bądź innego pojazdu. Zapewnia on właściwe smarowanie ruchomych elementów wewnątrz silnika (zmniejsza tarcie powstające w wyniku ich wzajemnego kontaktu) oraz ochrania przed negatywnym działaniem wysokich temperatur (wychładza silnik). Oprócz tego olej rozpuszcza zanieczyszczenia nagromadzone wewnątrz silnika i ma właściwości ochraniające przed korozją. Nic więc dziwnego, że jest on niezbędny do prawidłowej pracy silnika spalinowego w kosiarce.
Podobnie jak oleje stosowane w silnikach samochodów, także te przeznaczone do kosiarek z czasem tracą swoje właściwości i w coraz mniejszym stopniu chronią silnik. Inna sprawa, że środka smarnego może ubywać drogą wycieków, a zbyt niski poziom środka smarnego także przekłada się na przyspieszone zużycie silnika. Jeśli w ogóle nie sprawdzamy poziomu oleju w kosiarce, może się okazać, że pracuje ona niemalże „na sucho” – a to już kompletna katastrofa dla jej silnika. Przegrzewaniu się (a co za tym idzie – zatarciu) sprzyja także długotrwała jazda na długo niewymienianym, przepracowanym oleju.
Olej do kosiarki. Wybór nie jest taki prosty
Jak się okazuje, nie ma czegoś takiego jak uniwersalny olej do silnika kosiarki. Przede wszystkim zupełnie inny olej należy zastosować do kosiarki z silnikiem dwusuwowym, a inny do urządzenia z jednostką czterosuwową. Obydwie istotnie różnią się charakterystyką pracy, a co za tym idzie – parametrami oraz przeznaczeniem do konkretnych urządzeń. Oleje do kosiarek dzielimy też na syntetyczne i mineralne oraz o różnej klasie lepkości. Właściwy wybór oleju do urządzenia koszącego (kosiarki, kosy spalinowej lub traktorka) wymaga zatem zwrócenia uwagi na kilka kwestii. Praktycznie wszystkie niezbędne aspekty powinny się znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia bądź specyfikacji zastosowanego w kosiarce silnika. Dokładna lektura nie pozostawi wątpliwości, jaki olej można wlać do naszej kosiarki.
Jaki olej do kosiarki – syntetyczny czy mineralny?
Chociaż w silnikach kosiarek stosuje się zarówno oleje syntetyczne, jak i mineralne, nie można ich dobierać dowolnie lub „na oko”. Oleje mineralne produkowane są na bazie olejowej wytwarzanej w oparciu o składniki naturalne, podczas gdy oleje syntetyczne mają bazę olejową pozyskiwaną w procesach chemicznych. Oleje mineralne uchodzą za wystarczające do silników o niedużej mocy, montowanych w niewielkich kosiarkach lub innych urządzeniach koszących (np. kosach spalinowych). Oleje syntetyczne cechuje wyższa odporność na działanie skrajnych temperatur (głównie wysokich), stąd znajdują one zastosowanie w większych (i mocniejszych kosiarkach), w tym w traktorkach koszących.
Kwestię doboru oleju do kosiarki – mineralnego, czy syntetycznego – powinna rozwiązać instrukcja obsługi urządzenia. Jeśli kosiarki używamy przez cały rok (np. traktorka z podczepionym pługiem) warto zdecydować się na olej syntetyczny zachowujący odpowiednie właściwości także przy zimnej aurze.
Jaki olej do kosiarki dwusuwowej?
Do kosiarki dwusuwowej należy wybierać dedykowane oleje przeznaczone dla silników 2T. W odróżnieniu od olejów stosowanych w „czterosuwach”, nie wlewa się go do silnika, tylko miesza z paliwem, tworząc tzw. mieszankę. Taki olej zawiera tym samym rozpuszczalnik umożliwiający łatwe wymieszanie z benzyną. Ważne jest tu zachowanie odpowiednich proporcji, które zaleca producent – np. 1:50, czyli 100 ml oleju na każde 5 l paliwa. W wytworzeniu właściwej mieszanki przeważnie pomagają dołączane do opakowań z olejami 2T dedykowane miarki, pozwalające szybko odmierzyć prawidłową ilość oleju do paliwa. Jeśli takowej nie ma, nie pozostaje nic innego jak jej osobne dokupienie. To ważne, gdyż przygotowanie mieszanki w nieodpowiedniej proporcji może się przyczynić do ponadprzeciętnego dymienia silnika (jeśli oleju jest za dużo) lub nadmiernego obciążenia go, włącznie z zatarciem (gdy oleju jest za mało).
Jaki olej do kosiarki czterosuwowej?
Oleju do kosiarki czterosuwowej absolutnie nie wolno mieszać z paliwem. Olej w „czterosuwach” gromadzony jest w misce olejowej i najczęściej wlewa się go przez dedykowany wlew umieszczony w dobrze widocznej części silnika. Zatem, w odróżnieniu od „dwusuwów”, olej w silnikach czterosuwowych musi być systematycznie wymieniany – nie następuje to wraz z wlaniem nowej mieszanki. Często oznaczane są one symbolem 4T. W takich olejach należy zweryfikować parametr SAE (często akceptowalne jest oznaczenie SAE 30) oraz oznaczenia lepkości oleju (np. 10W40). Producenci nierzadko dopuszczają kilka akceptowalnych specyfikacji, chociaż z reguły ma to miejsce w przypadku olejów do kosiarek-traktorków. Dobór odpowiedniego powinien być uzależniony od tego, czy traktorka będziemy używać podczas niskich temperatur. Wtedy im niższa zimowa klasa lepkości (liczba przed literą W), tym olej zapewni lepsze smarowanie w warunkach zimowych.
Wymiana oleju w kosiarce. Jak to zrobić i jak często?
Informacji na temat częstotliwości wymiany oleju w kosiarce także należy szukać w instrukcji obsługi. Zazwyczaj trzeba to robić co każde 24 godziny ciągłej pracy urządzenia, ale czasami ten czas wydłużony jest do 40-50 godzin. W przypadku intensywnie eksploatowanych kosiarek trzeba się zatem nastawić nawet na kilka wymian oleju w ciągu roku. Jeśli nasza kosiarka nie pracuje aż tyle godzin, należy przyjąć coroczną wymianę oleju.
Wymianę oleju w kosiarce spalinowej przeprowadza się podobnie jak w silniku auta. Wystarczy w tym celu odkręcić korek spustowy w misce olejowej, zlać płyn do osobnego naczynia, zakręcić korek i wlać nowy olej przez wlew w górnej części silnika. Niektóre kosiarki nie posiadają jednak korka spustowego oleju: w takim przypadku trzeba odessać olej przez otwór wlewowy poprzez specjalną odsysarkę.