PoradyPoradyCzy można wlać samochodowy olej silnikowy do kosiarki?

Czy można wlać samochodowy olej silnikowy do kosiarki?

Czy można wlać oleju samochodowego do kosiarki? Dowiedz się, dlaczego wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania silnika kosiarki.

Bez kosiarki nie sposób utrzymać trawy w dobrym stanie, dlatego znajdują się one we właściwie każdym gospodarstwie domowym z położonym obok ogrodem. Za zakupem własnej kosiarki przemawiają rozsądne ceny i praktycznie zerowa awaryjność, o ile używamy jej zgodnie z przeznaczeniem i pilnujemy obsługi serwisowej. Z uwagi na ograniczoną mobilność elektrycznych kosiarek z długim przewodem i kłopotliwą obsługę kosiarek akumulatorowych (zwłaszcza na dużym obszarze), niesłabnącą popularnością cieszą się kosiarki spalinowe. Punktują przede wszystkim możliwością błyskawicznego zatankowania i dojechania nimi nawet do tych najbardziej oddalonych zakątków ogrodu.

Zakup nowej kosiarki nie oznacza jednak, że jej eksploatacja będzie się ograniczała jedynie do wlewania paliwa. Silnik kosiarki, jak każdy silnik spalinowy, trzeba „doglądać” i zapewnić mu optymalne warunki do pracy. Kluczową kwestią jest regularna wymiana oleju w kosiarce. Niektórzy, zwłaszcza sporadycznie koszący trawę, zwyczajnie o tym zapominają, lub szukają rozwiązań alternatywnych, np. chcąc wlać do kosiarki olej samochodowy (bo akurat jest „pod ręką”). Czy to dobry pomysł? Jak wygląda kwestia wlewania do silnika kosiarki oleju samochodowego? Odpowiedź poniżej.

Olej silnikowy. Jaką pełni rolę w kosiarkach?

Analogicznie jak w jednostkach napędowych stosowanych w samochodach, motocyklach i innych pojazdach, także silniki montowane w kosiarkach do prawidłowej pracy potrzebują oleju. Co prawda silniki kosiarek nie pracują pod takimi obciążeniami jak w samochodach i przez to generalnie mają „mniej pracy”, niemniej oczywistą sprawą jest, że bez oleju długo one nie popracują i szybko ulegną zatarciu. Olej w silniku kosiarki pełni podobną rolę jak w jednostce napędowej auta – zapewnia smarowanie części mechanicznych w silniku, a także chłodzi go i ochrania jego „wnętrze” przed korozją. Dodatkowo odpowiada też za rozpuszczanie gromadzących się w silniku, pod wpływem wysokich temperatur, niepożądanych substancji. Olej poza tym jest niezbędny do zasilania kosiarek z silnikami dwusuwowymi – a takie wciąż są powszechnie spotykane.

Jaki olej do kosiarki dwusuwowej, a jaki do czterosuwowej?

Okazuje się, że kwestia wyboru oleju do kosiarki spalinowej wcale nie jest taka prosta, gdyż nie ma czegoś takiego jak uniwersalny olej silnikowy do kosiarki. Pierwszą kwestią rozstrzygającą powinno być zastosowanie oleju do pracy w silniku dwusuwowym (2T) lub czterosuwowym (4T). Olej do dwusuwów łączy się bowiem z paliwem (w odpowiednich proporcjach) i wlewa się go wprost do zbiornika, natomiast olej do czterosuwów magazynowany jest w misce olejowej i to właśnie on podlega okresowej wymianie. Pod żadnym pozorem nie można stosować olejów 2T w silnikach 4T i na odwrót. Oleje do dwusuwów mają w składzie rozpuszczalnik umożliwiający prawidłowe wymieszanie się z paliwem – próżno szukać go w olejach do czterosuwów. Środki smarne do silników 4T dzielą się z kolei na produkty o różnej gęstości i lepkości, a wyznacznikiem wyboru właściwego oleju powinny być zalecenia producenta kosiarki czy intensywność jej użytkowania.

Czy można wlać oleju samochodowego do kosiarki 01
Przejrzyste etykiety olejów silnikowych do kosiarek ułatwiają wybranie odpowiedniego środka smarnego do naszego urządzenia.

Jaki olej wlać do kosiarki – olej syntetyczny czy olej mineralny?

Przyjmuje się, że niższej klasy oleje mineralne (a przez to tańsze) z powodzeniem nadają się do kosiarek z niedużymi silnikami o niewielkiej mocy, wybieranych często przez osoby sporadycznie koszące niewielki trawnik. Oleju mineralnego nie należy stosować w mocniejszych urządzeniach i/lub użytkowanych intensywnie, gdyż nie będzie on w stanie ochronić silnika przed destrukcyjnym wpływem wysokiej temperatury. Do większych kosiarek rekomendowane są oleje półsyntetyczne lub syntetyczne, o wiele lepiej przystosowane do długotrwałej pracy pod wysokimi obciążeniami (a co za tym idzie – przy większej temperaturze roboczej). Tak czy inaczej, głównym wyznacznikiem rodzaju oleju do silnika kosiarki powinna być instrukcja obsługi urządzenia. Nic nie zaszkodzi też zasięgnąć rady np. w sklepie, w którym kupiliśmy kosiarkę.

Co ile wymieniać olej w kosiarce spalinowej?

Posiadacze kosiarek powinni pamiętać o wymianie oleju silnikowego co każdy sezon, a więc warto go wymieniać co roku. Dobrą okazją ku temu jest wiosenny przegląd kosiarki celem przygotowania jej do pracy na najbliższe miesiące. Jeśli jednak z kosiarki korzystamy często lub kosimy nią duży obszar, należy stosować się do terminów wymiany oleju ustalonych przez producenta urządzenia. Wyznaczone są w godzinach pracy silnika, co może rodzić trudności z wybraniem odpowiedniego terminu wymiany. Producenci z reguły rekomendują wymianę oleju w kosiarce po 24 godzinach pracy, a czasami nawet po dłuższym okresie – 40 lub po 50 godzinach pracy silnika. W efekcie może się okazać, że coroczna wymiana oleju w kosiarce może nie być wystarczająca i trzeba będzie podejmować tą czynność nawet kilka razy w roku.

Wymiana oleju w kosiarce. Jak wymienić olej w kosiarce?

Z wymiany oleju silnikowego w kosiarce zwolnieni są użytkownicy kosiarek dwusuwowych, lecz w zamian muszą oni pilnować ustalania właściwych proporcji oleju z paliwem podczas każdego tankowania kosiarki. Jednak wymiana oleju w kosiarce wcale nie jest trudnym zadaniem. Zazwyczaj wystarczy odnaleźć korek spustowy w misce olejowej, spuścić olej z silnika do osobnego pojemnika, zakręcić korek i wlać nowy olej przez dedykowany wlew. Nie trzeba przy tym przygotowywać dużego naczynia na stary olej: w kosiarkach przeważnie mieści się ok. 500-700 ml płynu. W niektórych kosiarkach zamiast korków spustowych znajdziemy pompki za pomocą których pozbędziemy się oleju z silnika. W innych celem usunięcia środka smarnego nie pozostaje nic innego jak przechylenie kosiarki pod odpowiednim kątem.

Czy można wlać oleju samochodowego do kosiarki 01
Wymiana oleju w kosiarce zazwyczaj jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet osoba mniej zaznajomiona z mechaniką.

Czy można wlać olej samochodowy do kosiarki?

Biorąc pod uwagę inną specyfikę i warunki pracy silników w kosiarkach, nie zaleca się wlewania do nich olejów przeznaczonych do silników samochodowych. Niektórzy praktykują takie działanie, stosując np. pozostałości nowego oleju po wymianie go w aucie. Co prawda ryzyko definitywnego zniszczenia silnika w kosiarce bezpośrednio po wlaniu oleju samochodowego jest niewielkie, ale negatywne efekty takich praktyk najprawdopodobniej „wyjdą” po jakimś czasie. Dlaczego? Olej samochodowy jest „cięższy” od środka dedykowanego kosiarkom, stąd nadmiernie zgromadzi się na dole silnika i nie będzie w stanie odpowiednio smarować jego komponentów. Poza tym oleje do kosiarek zawierają składniki pozwalające im „dopasować się” do charakterystyki pracy silników w tych urządzeniach i cechują się innym stopniem lepkości.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wlewanie oleju samochodowego do kosiarki przyniesie więcej szkód niż pożytku – szczególnie gdy kosiarka jest intensywnie użytkowana. Zamiast próbować „przyoszczędzić”, warto postawić na odpowiedni olej do kosiarki i zmieniać go zgodnie z zaleceniami producenta.

Redakcja poleca:

Jakie paliwo wlać do kosiarki i kosy spalinowej?

Co zrobić z zużytym olejem silnikowym?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

9 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji