PoradyPoradyCzy paliwo się starzeje i psuje?

Czy paliwo się starzeje i psuje?

Ostatnie dni upływają pod znakiem gorączki na stacjach paliw. Niektórzy tankują pod korek czy po prostu spore ilości paliwa na zapas. Warto więc wiedzieć czy paliwo się starzeje lub w jakiś inny sposób psuje?

Benzyna i olej napędowy to mieszaniny różnych związków chemicznych. Są one podatne m.in. na utlenianie i parowanie. Nic dziwnego, że kierowcy zadają sobie pytanie, czy paliwo się starzeje.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, paliwo się starzeje. Nie oznacza to jednak, że natychmiast staje się niezdatne do użycia. W zależności od źródła można spotkać się z informacjami, że paliwo zachowuje swoje parametry przez 3 czy 6 miesięcy, a po dwóch latach może okazać się mało przydatne do użytku. Czy więcej wytrzyma benzyna czy olej napędowy? Tu także jest rozrzut opinii.

Warto wiedzieć: Na ile wystarczą opony całoroczne? Co ile lat je wymieniać?

Szukaliśmy badań naukowych na ten temat, ale nie udało się nam do nich dokopać. Trafiliśmy natomiast na eksperyment z… 20 letnim paliwem. Okazało się, że po wlaniu do kosiarki umożliwiło bezproblemowy rozruch silnika. Przynajmniej benzyna wydaje się więc bardzo odporna na procesy starzenia.

Skąd tak duży wspomniany rozrzut? Wpływ na tempo starzenia się paliw ma wiele czynników. Kluczowe to brak ekspozycji na skrajne temperatury, światło słoneczne, wilgoć i tlen. Optymalne jest więc tankowanie do pełna lub wypełnianie kanistra np. w 90%. Dzięki temu powierzchnia, na których będzie mogła skraplać się woda okaże się relatywnie mała. Do tego w zbiorniku czy kanistrze będzie relatywnie mało powietrza, co ograniczy tempo procesu utleniania.

Ważny jest też stan zbiornika czy kanistra, w którym zamierzamy przechować paliwo. Nieużywane od lat mogą być skorodowane od wewnątrz. Wlanie takiego paliwa do auta na pewno nie wyjdzie mu na dobre.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji