PoradyPoradyJak długo można przechowywać paliwo? Lepiej nie przesadzać

Jak długo można przechowywać paliwo? Lepiej nie przesadzać

Przepisy dopuszczają składowanie benzyny czy oleju napędowego (w pewnych ilościach) w garażu. Pojawia się jednak pytanie: jak długo można przechowywać paliwo? Znamy odpowiedź.

Wciąż nie brakuje kierowców lubujących się w tankowaniu paliwa na zapas lub na tzw. czarną godzinę. Bodźcem ku temu są chociażby chwilowe spadki cen lub perspektywa zwiększenia ceny benzyny/oleju napędowego w najbliższym czasie. Niektóre osoby z kolei muszą przechowywać pewne ilości paliwa we własnym garażu, by regularnie tankować m.in. maszyny w gospodarstwie lub urządzenia typu kosiarka, piła czy kosa spalinowa.

Przechowywanie paliwa: gdzie można to robić?

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie domowym jest zatem częstą praktyką, niekiedy wręcz niezbędną do bezproblemowego funkcjonowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, gdzie wg przepisów można trzymać paliwo i w jakich ilościach. Odpowiednim miejscem jest garaż: zabrania się przechowywania paliwa w domu, w piwnicy czy na balkonie. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W zależności od rozmiaru garażu, dopuszcza się magazynowanie:

  • maksymalnie 60 l paliwa w małych garażach przydomowych (poniżej 100 m²);
  • maksymalnie 200 l paliwa w małych garażach wolnostojących wykonanych z materiałów niepalnych;
  • maksymalnie 5000 l paliwa w dużych garażach (powyżej 100 m²), pod warunkiem, że jest ono niezbędne do eksploatacji pojazdów lub maszyn. Wymaga się przechowywania benzyny lub oleju napędowego w opakowaniach jednostkowych, wykorzystywanych w handlu detalicznym.

Warto pamiętać o tym, by pomieszczenie było pozbawione źródeł ognia i nie panowała w nim wilgoć. Paliwo najlepiej trzymać w kanistrach posiadających atest UN, wykonanych z metalu albo tworzywa sztucznego. Kupując je mamy pewność, że zachowają szczelność po zamknięciu i są bezpieczne oraz legalne. Przewożąc paliwo w kanistrach samochodem weźmy pod uwagę, że możemy jednorazowo zabrać do 60 l benzyny lub oleju napędowego.

Jak długo można przechowywać paliwo
Najwygodniejsze w użyciu są lekkie kanistry wykonane z tworzywa sztucznego. Można też rozważyć kupno kanistra dwukomorowego, przystosowanego do przewozu dwóch różnych rodzajów paliwa.

Jak długo można przechowywać paliwo?

Nie ma co przesadzać z kupowaniem paliwa na zapas, ponieważ ma ono swój termin przydatności. Przyjmuje się, że paliwo zaczyna tracić swoje właściwości już po upływie 3 miesięcy od zatankowania i proces ten pogłębia się, przekraczając dopuszczalną granicę po ok. 6 miesiącach. „Psucie się” paliwa wynika z dodawania do niego biokomponentów: alkoholu (w przypadku benzyny) lub estrów etylowych kwasów tłuszczonych (do oleju napędowego), ale też dodatków uszlachetniających. Kompilacja tylu składników sprzyja wytrącaniu się z czasem zanieczyszczeń. Swoje do powiedzenia ma również zalegająca w kanistrze woda, która przyspiesza proces rozwarstwiania paliwa (dolna część prezentuje inne właściwości niż górna). Dodatkowo w nieużytkowanym oleju napędowym z czasem pojawiają się szkodliwe bakterie beztlenowe.

Z tych powodów przyjmuje się, że za graniczny termin użyteczności przechowywanego paliwa przyjmuje się 6 miesięcy. Teoretycznie benzyna powinna zachować swoje właściwości przez 2 lata, ale to już powinien być okres ostateczny. Nie można oczywiście wykluczyć, że i starsze paliwo nie wywoła szkód w silniku, ale nie warto podejmować ryzyka zatankowania nim nowoczesnych jednostek napędowych z drogim osprzętem (m.in. precyzyjnymi i nieregenerowalnymi wtryskiwaczami, które są wrażliwe na jakość paliwa).

Jak przedłużyć „życie” paliwa?

Aby możliwie jak najdłużej utrzymać „w sprawności” magazynowane paliwo, pamiętajmy, by uzupełnić kanister w ok. 90%, zostawiając poduszkę powietrzną równoważącą ciśnienie spowodowane zmianą temperatury. Przedtem sprawdźmy, czy na jego dnie nie zalegają brudy, a także czy nie przecieka (może tak się zdarzyć np. w starym, metalowym kanistrze). Przechowywane paliwo warto raz na jakiś czas przemieszać, by zminimalizować proces rozwarstwiania.

Jak długo można przechowywać paliwo
Może się okazać, że paliwo starsze niż 6 miesięcy (albo i nawet 2 lata) nie zaszkodzi jednostce napędowej. By nie kusić losu, lepiej jednak nie wlewać długo magazynowanego paliwa do samochodu z nowoczesnym silnikiem.

W sklepach i internecie dostępne są także specjalne środki do magazynowanego paliwa, pomagające zachować jego właściwości przez możliwe najdłuższy czas. Są to m.in. stabilizatory do paliwa, które zapobiegną rozwarstwianiu i wytrącaniu osadów oraz ograniczą wchłanianie wody. Do oleju napędowego warto z kolei zastosować preparat antybakteryjny.

Redakcja poleca:

Czy warto tankować na zapas? Jak przechowywać paliwo?

Czy trzeba płukać kanister przed wlaniem innego paliwa niż dotychczas?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji