NowościAktualnościJak zaparkować tyłem? Parkowanie tyłem w 5 krokach

Jak zaparkować tyłem? Parkowanie tyłem w 5 krokach

W niektórych sytuacjach parkowanie tyłem może okazać się problematyczne nawet dla doświadczonych kierowców. Sprawdź, o jakich 5 zasadach należy pamiętać parkując tyłem.

Dla wielu kierowców parkowanie prostopadłe tyłem jest zazwyczaj jednym z najsłabiej przećwiczonych sposobów parkowania. Manewr ten może sprawiać trudność szczególnie początkującym, którzy wciąż nie czują się pewnie podczas cofania. Często unikają go także bardziej doświadczone za kierownicą osoby, np. gdy ich samochód nie jest wyposażony w czujniki parkowania. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie i umiejętnie zająć miejsce parkingowe tą metodą.

Zbliżający się nieuchronnie okres przedświątecznych wyprzedaży powoduje, że parkingi pod sklepami i galeriami handlowymi niedługo wypełnią się po brzegi samochodami. O znalezienie wolnego miejsca postojowego może być trudno, a przez krzywo parkujących innych kierowców przestrzeń do pozostawienia własnego auta jest nieraz dodatkowo ograniczona. W takich warunkach parkowanie prostopadłe tyłem wywołuje u części osób duży stres, związany z obawą o zarysowanie swojego czy też cudzego samochodu. Trzeba przy tym pamiętać, że manewr ten najlepiej sprawdza się właśnie w momentach, gdy mamy niewiele miejsca do zaparkowania.

„Niewątpliwą zaletą parkowania tyłem jest fakt, że wymaga ono najmniej miejsca. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie, przeprowadzając ten manewr, a nie chcemy wrócić do domu z uszkodzonym lakierem na aucie, warto najpierw nabrać wprawy i przećwiczyć parkowanie tyłem z dala od innych samochodów. Bardzo pomocne będzie także wcześniejsze ułożenie sobie w wyobraźni kolejnych ruchów kierownicą” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

O czym należy pamiętać parkując tyłem? Przede wszystkim – manewr powinien odbywać się przy minimalnej prędkości, aby podczas cofania zawsze móc w porę nacisnąć hamulec. Niewskazane są gwałtowne ruchy kierownicą. Jeszcze zanim rozpoczniemy parkowanie warto upewnić się, czy w obrębie miejsca postojowego lub w jego pobliżu nie znajdują się jakieś wystające elementy. Wysoki krawężnik lub betonowe słupki mogą być niewidoczne w lusterkach auta i stać się źródłem przykrego zaskoczenia, gdy nasze auto uderzy w niespodziewaną przeszkodę.

Parkowanie tyłem – krok po kroku

  1. Zawsze sygnalizuj zamiar wykonania manewru parkowania kierunkowskazem.
  2. Mocno skręć koła w kierunku miejsca, na które zamierzasz wjechać.
  3. Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, aby móc kontrolować otoczenie samochodu. Podczas cofania oszacuj dystans od innych pojazdów i przeszkód, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.
  4. Kiedy tył samochodu znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących aut, wyprostuj koła i zajmij powoli miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach pojazdu, aby można było z niego wysiąść.
  5. W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut – wykonaj korektę manewru albo zacznij parkowanie od początku.

Więcej na temat parkowania:

Parkowanie równoległe, prostopadłe, skośne – jak parkować?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji