Współpraca reklamowaAuto samo zaparkuje. Te systemy parkowania robią wrażenie

Auto samo zaparkuje. Te systemy parkowania robią wrażenie

Dzięki elektronicznym asystentom parkowanie stanie się ulubioną czynnością kierowcy. Sporo takich systemów ma w swojej ofercie Ford. Przyjrzyjmy się, co oferuje.

Producenci samochodów przywiązują ogromną wagę do bezpieczeństwa podróżowania i nieustannie opracowują nowe technologie nieustannie czuwające nad tym, byśmy bez przykrych niespodzianek dojechali do celu. Zwiększanie bezpieczeństwa wymaga przy tym ingerencji w konstrukcję auta, co ma też swoje negatywne skutki – samochody są coraz dłuższe i szersze oraz mają niewielkie szyby i grube słupki nadwozia. I choć ryzyko poniesienia ciężkich obrażeń lub śmierci w wyniku wypadku jest bezapelacyjnie niższe niż wcześniej, nie da się ukryć, że parkowanie niedawno wyprodukowanym autem nie należy do przyjemnych doświadczeń. A przynajmniej takim, który nie ma na liście wyposażenia innowacyjnych asystentów parkowania.

Na szczęście w dzisiejszych czasach jest coraz mniej takich aut – systemy wspomagające parkowanie trafiają bowiem nawet do miejskich samochodów, które, przynajmniej w teorii, powinno łatwo się parkować bez „wspomagaczy”. Ma to miejsce np. w małych modelach Forda. Z technologii ułatwiających parkowanie mogą skorzystać nawet użytkownicy miejskiej Fiesty lub crossovera Puma, nie mówiąc już o większych samochodach z przeznaczeniem dla rodzin. Jakich asystentów ma w swojej ofercie Ford? Czy to prawda, że dzięki nim samochód jest w stanie samodzielnie zaparkować? Szczegóły w dalszej części materiału.

Otoczeni kamerami

Poza standardowymi czujnikami parkowania z przodu i z tyłu pojazdu, kierowca może liczyć na ogromne wsparcie zainstalowanych w aucie kamer. Dają one podgląd w takie miejsca obok samochodu, gdzie ludzkie oko z pewnością nie sięgnie. Bardzo przydatna bywa przednia kamera szerokokątna, która „przerzuca” na ekran systemu multimedialnego w aucie obraz z trzech perspektyw – z przodu i po prawej oraz po lewej stronie samochodu. Dzięki niej nie tylko łatwiej wydostaniemy się z ciasnego miejsca parkingowego, ale i pewniej przejedziemy np. przez wąską uliczkę. Innowacyjna kamera przednia doskonale współpracuje z tylną o wysokiej rozdzielczości, wyświetlającą ruchome linie pomocnicze określające położenie samochodu w razie kontynuowania manewru.

Ford Active Park Assist
Z szerokokątną kamerą i wysokiej jakości ekranem autem można wjeżdżać praktycznie „na centymetry”.

Rozbudowany układ kamer rejestrujących sytuację wokół samochodu spotkamy w systemie Co-Pilot 360°. Wykorzystuje on aż 4 urządzenia umieszczone z przodu (na kracie wlotu powietrza), z tyłu (na klapie bagażnika) oraz na obydwu lusterkach bocznych. Pozwala on jeszcze lepiej rozeznać się w położeniu auta i zaparkować dosłownie „na centymetry” – niezależnie od tego, czy wjeżdżamy tyłem czy od przodu.

Active Park Assist. Parkowanie na miarę XXI wieku

Jeśli bieżąca „opieka” kamer nadal nie przynosi pewności za kierownicą podczas parkowania, w ofercie Forda są również asystenci całkowicie przejmujący kontrolę nad wykonaniem tego manewru. Pierwszy z nich – Active Park Assist – daje jeszcze wyższy komfort zajmowania miejsca parkingowego, ponieważ samodzielnie je wyszukuje i naprowadza na nie, sterując układem kierowniczym auta. Jego udoskonalone wydanie – Active Park Assist 2 – oprócz tego przejmuje kontrolę nad silnikiem i skrzynią biegów, w związku z czym rola kierowcy ogranicza się tylko do trzymania przycisku aktywującego tę funkcję i monitorowania bieżącej sytuacji. Nie musi nawet operować pedałami gazu i hamulca!

Ford Active Park Assist
Dzięki wyświetlanym na ekranie instrukcjom obsługa systemu Active Park Assist już po chwili staje się intuicyjna.

Asystenci parkowania Forda kooperują z systemem Park Out Assist, który pomaga kierowcy wyjechać z miejsca postojowego. Aby manewr obył się bez niespodzianek, inny system (Side Parking Aid) wykrywa przeszkody po bokach samochodu i ostrzega o nich kierującego, natomiast układ Blind Spot Information (BLIS) z Cross Traffic Alert (CTA) „wyłapuje” zbliżające się z obydwu stron pojazdy podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego tyłem.

Wymienione wyżej technologie wspomagające parkowanie dostępne są w formie pakietów (Parking lub Driver Assistance) do zdecydowanej większości osobowych modeli Forda.

Ford Active Park Assist
Puste parkingi w godzinach szczytu wciąż pozostają w sferze marzeń kierowców. Inteligentne systemy Forda szczególnie sprawdzają się w większych modelach, jak np. Explorer.
Polecamy także:

Bezpiecznie jak nigdy. Oto inteligentne systemy Forda

Innowacyjne technologie Forda. Czy znasz je wszystkie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji