PoradyPoradyParkujesz na trawniku? Możesz stracić zniżki na OC!

Parkujesz na trawniku? Możesz stracić zniżki na OC!

Nieprawidłowe parkowanie jest plagą w polskich miastach. Warto wiedzieć, że takie zachowanie może skończyć się nie tylko mandatem, ale i utratą zniżek na ubezpieczenie.

Cześć polskich kierowców za nic ma przepisy dotyczące parkowania. Zupełnie nie zdaje sobie sprawy lub wypiera ze świadomości fakt, że w ten sposób może utrudniać życie innym kierowcom czy powodować mniejsze lub większe zagrożenie dla ruchu – choćby parkując w sposób zasłaniający przejście dla pieszych czy skrzyżowanie. Nieprawidłowe parkowanie może doprowadzić także do zniszczeń – trawnika, roślin czy infrastruktury znajdującej się pod chodnikiem, jeżeli zostanie na nim zaparkowany zbyt ciężki pojazd.

Niestety służby w Polsce są mało zainteresowane karaniem kierowców niestosujących się do zakazów parkowania. Na szczęście nie oznacza to bezkarności, bo swoich praw mogą dochodzić także właściciele lub zarządcy terenu. Przekonał się o tym kierowca, który zaparkował na warszawskiej Saskiej Kępie swoje BMW w rabacie z kwiatami. Jak podaje na swoim profilu na Facebooku stołeczny Zarząd Dróg Miejskich sprawa wzbudziła ogromne oburzenie wśród mieszkańców.

Nieprawidlowe parkowanieNa tym jednak nie koniec. ZDM zapowiedział, że kierowca poniesie konsekwencje swojego czynu. Okazało się, że nie były to słowa rzucone na wiatr. Zarządca dróg dochodził swoich praw, a dokładniej mówiąc – odszkodowania z tytułu zniszczonych roślin. Naprawa zniszczonego fragmentu okazała się kosztowna. Wyceniono ją na 5967 zł. Do zdarzenia doszło w marcu, a teraz ZDM ogłosił, że cała kwota została zwrócona z ubezpieczenia sprawcy.

Warto wiedzieć: Robisz tak w swoim aucie? To błąd, bo ubezpieczenie przestaje działać!

Dla kierującego może oznaczać to znacznie większą niedogodność niż mandat za nieprawidłowe parkowanie czy nawet niszczenie zieleni. Likwidacja szkody z polisy OC może oznaczać bowiem utratę części zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie. Im większą liczbę pojazdów dana osoba ma zarejestrowanych na siebie, tym będzie to większym ciosem dla kieszeni.

Zdjęcie w artykule: Facebook/Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji