Jak parkować aby wszystkim było łatwiej

Parkowanie auta jest na tyle powszechną czynnością, że mało kto zwraca na nią uwagę. Tymczasem respektowanie kilku prostych zasad sprawi, że wszystkim będzie się parkować łatwiej. Oto i one.

Na dobrą sprawę nie da się umiejętnie i bezpiecznie korzystać z samochodu, jeśli nie umie się nim parkować. Ten manewr wpisany jest w kanon codziennej eksploatacji auta, nawet jeśli zostawiamy go „pod chmurką” na dużym podwórku (i tym samym możemy go „zaparkować” bez obaw o to, że coś uszkodzimy). W dzisiejszych czasach parkowanie stało się o tyle trudniejszą sztuką, że nowoczesne samochody „rosną” wzdłuż i wszerz, co nie idzie w parze z rozmiarami miejsc postojowych – tych „starych”, jak i systematycznie dobudowywanych. Do tego dochodzi problem z ich dostępnością, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie nie sposób bezstresowo zaparkować nawet pod własnym domem. W godzinach szczytu kłopoty regularnie pojawiają się m.in. pod marketami i galeriami handlowymi.

Mimo wszystko parkowanie nadal stanowi czynność rutynową, wykonywaną nawet kilkanaście razy dziennie. Nie angażuje wobec tego kierowców w odpowiednim stopniu, zwłaszcza tych posiadających większe umiejętności „za kółkiem”. Tymczasem nie tylko one sprawią, że parkowanie stanie się dla wszystkich łatwiejsze. Czasami wystarczy chwilę pomyśleć, zanim wykona się opisywany manewr. Ważne, by w tym wszystkim nie myśleć tylko o sobie, ale też o innych. Przestrzegając kilku łatwych do zapamiętania zasad sprawimy, że wszystkim kierowcom (i pasażerom) będzie żyło się łatwiej. Nie ukrywamy jednak, że aby się do nich stosować, trzeba umiejętnie manewrować samochodem. Jeśli czujemy, że mamy problem z zaparkowaniem auta, co jakiś czas ćwiczmy na neutralnym gruncie, tworząc namiastki przeszkód (np. kijki zamiast prawdziwych aut).

Oto garść dobrych rad z zakresu codziennego parkowania samochodu. Dzięki nim wszystkim zmotoryzowanym będzie lżej pod ciasnymi marketami!

  • Parkuj po prawej stronie miejsca postojowego

Tą zasadę łatwo zapamiętać, gdyż prawa strona często przewija się przez zagadnienia dotyczące ruchu drogowego. Tak samo jak zaleca się jazdę prawym pasem jezdni, warto praktykować parkowanie po prawej stronie miejsca postojowego: wtedy każdy będzie miał wystarczająco miejsca, by wysiąść z samochodu/wsiąść do niego i włożyć do niego niezbędne rzeczy. Warunek: musi być ona stosowana przez wszystkich kierowców na parkingu.

  • Parkuj naprzemiennie – raz przodem, raz tyłem

W takiej sytuacji wszystko zależy od rodzaju zaparkowania auta stojącego obok wolnego miejsca. Jeśli stoi przodem, my powinniśmy wjechać tyłem, i na odwrót. Ograniczymy wtedy ryzyko sytuacji, gdy np. jednocześnie wysiądą osoby z jednego i drugiego samochodu, co skończy się stuknięciem drzwiami. Aby ta zasada „działała”, trzeba pamiętać o wspomnianym wcześniej parkowaniu przy prawej stronie.

  • Parkuj przodem, jeśli planujesz większe zakupy

Przytoczona wyżej zasada nie sprawdzi się, jeśli jedziemy do sklepu z zamiarem zrobienia dużych zakupów, zazwyczaj wymagających włożenia ich do bagażnika. W takiej sytuacji odpuśćmy parkowanie tyłem do budynku, gdyż nie zdołamy odpowiednio blisko podprowadzić wózka. Parkując przodem będziemy mieli bagażnik na wyciągnięcie ręki i ułatwimy sobie życie, nie narażając innych samochodów na ewentualne zarysowanie podczas przenoszenia zakupów na drugą stronę pojazdu.

  • Nie zajmuj kilku miejsc parkingowych

Bywa, że w danym momencie parking jest na tyle pusty, że przestajemy zwracać uwagę na linie wyznaczające miejsca parkingowe i zaparkujemy niedbale, zajmując dwa lub trzy miejsca. Nigdy nie wiemy, czy za kilka godzin sytuacja nie ulegnie zmianie i czy nie nastąpi deficyt wolnej przestrzeni, dlatego respektujmy linie parkingowe w każdej sytuacji.

  • Pamiętaj o dzieciach

Wożąc w samochodzie dzieci należy podwójnie zastanowić się nad tym, gdzie pozostawić samochód. Musimy wybrać takie miejsce, gdzie zapewnimy pociechom bezpieczeństwo (dziecko nie wyjdzie np. wprost na ulicę) i swobodę wydostania się z auta bez narażenia innego pojazdu na zarysowanie drzwiami. W tym celu warto korzystać ze specjalnie wydzielonych miejsc na rodzin z dziećmi, zlokalizowanych przy niektórych hipermarketach.

  • Myśl o sobie, ale i o innych

Przymierzając się do parkowania oceńmy, czy swoim manewrem nie utrudnimy życia kierowcy i pasażerom z samochodu obok. Stawianie auta pod samymi drzwiami nie pozwoli im dostać się do środka lub narazi lakier naszego samochodu na szkody (w momencie, gdy będą próbowali wsiadać i wyjechać z miejsca parkingowego). Dlatego pamiętajmy, że z parkingu korzysta wiele innych osób, które również mają prawo do komfortowego korzystania z niego.

Redakcja poleca także:

Jak parkować równolegle, prostopadle i skośnie?

Za co można dostać mandat za złe parkowanie? Ile zapłacimy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here