Wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych 09

Na własną hulajnogę elektryczną trzeba wydać kilka tysięcy złotych. Tego typu sprzęt można wypożyczyć na minuty, i to w kilku polskich miastach. Jak wynająć hulajnogę elektryczną i ile to kosztuje?

W Polsce przybywa samochodów osobowych, a w parze z tym zjawiskiem nie zawsze idzie zwiększanie liczby miejsc parkingowych. Jeśli połączymy to z notorycznymi korkami w centrum miasta, nic dziwnego, że coraz więcej kierowców myśli nad alternatywnymi sposobami codziennego poruszania się po mieście, bez konieczności posiadania własnego roweru lub skutera (gdzieś trzeba je przecież przechowywać). Już kilka lat temu zadebiutowały pierwsze wypożyczalnie tradycyjnych rowerów, oferujące za symboliczną kwotę (lub do pewnego czasu za darmo) wynajęcie jednośladu i odstawienie go w dowolnej stacji w obrębie miasta. System spotkał się z ciepłym przyjęciem i jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe firmy dające do dyspozycji użytkownikom nie tylko rowery. Od niedawna na podobnej zasadzie można wypożyczyć samochody osobowe (tzw. car-sharing) oraz inne jednoślady, napędzane głównie silnikami elektrycznymi. Mowa m.in. o rowerach z elektrycznym wspomaganiem, skuterach, a także prawdziwym hicie – hulajnogach elektrycznych.

Spowodujesz stłuczkę autem na minuty? Zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych?

Można powiedzieć, że hulajnogi aktualnie opanowały największe miasta w Polsce. Można je spotkać wszędzie, a w ścisłym centrum wręcz dominują. Nic dziwnego: aktualne przepisy pozwalają na sporą (nawet zbyt dużą) swobodę w ich użytkowaniu: hulajnogi elektryczne w ruchu są traktowane jak… piesi, co nakazuje ich użytkownikom korzystanie z chodników, nie ścieżek rowerowych. Jazda tego typu pojazdem daje przy tym sporo frajdy i pozwala zaskakująco szybko przebrnąć przez najbardziej zakorkowaną strefę miasta. Do wynajęcia hulajnogi elektrycznej zachęcają atrakcyjne ceny i możliwość pozostawienia jej w dowolnym miejscu w obrębie przydzielonej strefy.

Coraz więcej firm wypożyczających hulajnogi

Rosnące zapotrzebowanie na ten środek transportu niesie ze sobą stały rozwój firm, które już zdążyły „zadomowić” się w polskich miastach. Nie tylko rozszerzają one dostępną flotę, ale i udzielają promocji na swoje usługi. W najbardziej komfortowej sytuacji są mieszkańcy Warszawy: mogą oni korzystać z oferty wszystkich przedsiębiorstw wypożyczających hulajnogi elektryczne w Polsce. Jest ich aż 5: Blinkee.city, Bird, Citybee, Hive i Lime. Tylko jedna firma (Citybee) ogranicza się wyłącznie do stolicy – pozostałe wypożyczają hulajnogi m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i w innych większych miastach.

Wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych 08
Najbardziej rozwiniętą wypożyczalnią hulajnóg elektrycznych jest Lime, który w Polsce zadebiutował jako pierwszy. W ich przypadku wynajem hulajnogi bez problemu można nawet przeprowadzić z dala od centrum miasta.

Jak wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Procedury wypożyczenia pojazdu dla wszystkich firm są niemal identyczne. Na początku trzeba ściągnąć odpowiednią aplikację i zarejestrować się w niej. Niektóre firmy, głównie wynajmujące oprócz hulajnóg także samochody, wymagają przy tym załączenia zdjęcia prawa jazdy i podania numeru dokumentu. Następnie musimy podać numer karty płatniczej i przelać na konto wynajmującego symboliczną kwotę. Po weryfikacji naszego zgłoszenia przez system otrzymujemy możliwość wypożyczenia pojazdu. Stawki wahają się w okolicach 50 groszy za minutę jazdy + 2-3 zł za odblokowanie hulajnogi. W odnalezieniu wolnego pojazdu w najbliższej okolicy pomaga mapka w aplikacji. Z reguły najłatwiej „trafić” hulajnogę w centrum miasta, ewentualnie w sąsiadujących dzielnicach.

Wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych w Polsce

Poniżej szerzej opisujemy 5 firm wynajmujących hulajnogi elektryczne na terenie Polski. Jak w rzeczywistości wygląda użytkowanie hulajnogi na minuty?

Blinkee.city

Blinkee.cityDostępne w miastach: Katowice, Kielce, Kraków, Poznań, Rzeszów, Trójmiasto, Warszawa
Ceny wynajmu: odblokowanie – 2,5 zł; minuta jazdy – 0,49 zł
Koszt 30 minut jazdy:  17,20 zł 

Blinkee działa w 7 państwach Europy, gdzie można wypożyczyć głównie ich skutery elektryczne. W Polsce firma posiada bogatą ofertę hulajnóg dostępnych w aż 7 większych miastach. Niestety, floty nie można nazwać liczną: by znaleźć hulajnogę Blinkee, trzeba się naszukać. Niemniej podejrzewamy, że z biegiem czasu wypożyczalnia „wypłynie na szerokie wody”. 20-minutowa jazda hulajnogą Blinkee kosztuje 12,30 zł, półgodzinna – 17,20 zł.

Bird

Wypożyczalnia hulajnóg BirdDostępne w miastach: Warszawa, Wrocław, Poznań
Ceny wynajmu: odblokowanie – 3 zł; minuta jazdy – 0,50 zł
Koszt 30 minut jazdy:  18 zł 

Bird „przywędrował” w Polski z Ameryki i obecnie wypożycza hulajnogi w trzech miastach (wkrótce ma się pojawić w kolejnych). Uwaga: strona internetowa nie jest dostępna w języku polskim. Sama flota Bird jest dosyć świeża, ale nosząca znaczne ślady użytkowania (nie odbija się to na szczęście na stanie technicznym hulajnóg). Bez problemu znajdziemy je jednak tylko w centrum miasta. Wypożyczenie na 20 minut to wydatek 13 zł (pół godziny – 18 zł), co stanowi typowy wynik w tym zestawieniu.

Citybee

Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych CitybeeDostępne w miastach: Warszawa
Ceny wynajmu: odblokowanie – 2,5 zł; minuta jazdy – 0,45 zł
Koszt 30 minut jazdy:  16 zł 

Firma Citybee zajmuje się głównie udostępnianiem samochodów dostawczych, ale w Warszawie wprowadziła również wynajem hulajnóg elektrycznych. Jest ich całkiem sporo (ok. 800), niestety – głównie w Śródmieściu. Większość nosi już ślady użytkowania, ale firma dba o stan ich naładowania. Za 20-minutową przejażdżkę zapłaciliśmy 11,5 zł (30-minutową – 16 zł), czyli najmniej w tym zestawieniu.

Hive

Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych HiveDostępne w miastach: Warszawa, Wrocławiu
Ceny wynajmu: odblokowanie – 3 zł; minuta jazdy – 0,50 zł
Koszt 30 minut jazdy:  18 zł 

Hive – firma z Niemiec debiutująca jako druga w Polsce (po Lime), wynajmuje hulajnogi elektryczne na minuty w Warszawie i Wrocławiu. Łatwo je poznać po jaskrawej, zielonej kolorystyce. Nie było większych problemów z odnalezieniem wolnej hulajnogi, zwłaszcza że w stolicy jest ich całkiem sporo. Większość z nich działała bez żadnych zastrzeżeń. 20-minutowy wynajem kosztował 13 zł (półgodzinny – 18 zł), czyli tyle co w przypadku Blinkee.city.

Lime

Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych LimeDostępne w miastach: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław
Ceny wynajmu: odblokowanie – 3 zł; minuta jazdy – 0,50 zł
Koszt 30 minut jazdy:  18 zł 

Lime to pierwsza wypożyczalnia elektrycznych hulajnóg w Polsce. Obecnie rozszerzyła działalność do 4 miast i może się pochwalić największą flotą, bo posiada aż 3600 pojazdów. Wyposażono je w dodatkowe akumulatory zwiększające zasięg. Dzięki aplikacji Lime nie tylko wypożyczymy hulajnogę, ale i poznamy stan naładowania (zasięg) oraz odnajdziemy ją na mapie. Pomóc w tym może również zdalne włączenie alarmu. Hulajnogi Lime stoją niemal wszędzie, lecz niektóre bywają uszkodzone (nie można ich wynająć). Koszty jazdy analogiczne jak w Hive – 13 zł za 20 minut i 18 zł za 30 minut.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj