Najmniej obciążającym portfel sposobem korzystania z auta jest car sharing, czyli samochód na minuty. Korzystając z tego typu usług płaci się wyłącznie za czas jazdy oraz pokonany dystans.

Auto na minuty – jak to działa?

Korzystanie z auta na minuty trzeba poprzedzić zarejestrowaniem się w systemie oraz zainstalowaniem aplikacji na smartfonie. Konieczne jest też posiadanie karty kredytowej, z której będą pobierane opłaty. Korzystając z aplikacji trzeba znaleźć zaparkowany pojazd i otworzyć go – również smartfonem. Kluczyki do samochodu znajdują się w schowku, w którym znajduje się też kopia lub oryginał dokumentów pojazdu, a w niektórych usługach – także karta paliwowa. Po zakończeniu jazdy auto zostawia się w dowolnie wybranym punkcie miasta, także w strefie parkowania (nie łamiąc oczywiście przepisów ruchu drogowego i akceptując obostrzenia firm – mogą zakazywać odstawiania auta na płatnych parkingach, w hipermarketach czy obrzeżach miasta).

Auto na minuty
Korzystając z aut na minuty można nie tylko relatywnie tanio przemieszczać się po mieście, ale także poznać różne oblicza motoryzacji – dostępne są hybrydy, auta elektryczne i samochody z półki premium.

W jakich miastach dostępne są auta na minuty?

4Mobility Warszawa, Poznań
Panek Warszawa
Traficar Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Śląsk, Trójmiasto
GoGet.pl Wrocław
Vozilla Wrocław
innogy e-Car Sharing* Warszawa
omni Warszawa

*przeprowadzono pilotaż, aktualnie usługa jest niedostępna

Nową, ale zyskującą na popularności usługą są wypożyczalnie skuterów na minuty, które pozwalają na jeszcze szybsze dotarcie do celu niż autem. Z racji kompaktowych rozmiarów jednoślady mogą zostać zaparkowanie niemal zawsze w punkcie, do którego zamierzał dotrzeć kierowca (np. pod wejściem do biura). Zainteresowani jazdą jednośladami nie muszą posiadać motocyklowego prawa jazdy. JedenŚlad i blinkee.city udostępniają motorowery – mogą nimi legalnie jeździć osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 r. Wystarczy, że mają przy sobie dowód osobisty. Młodsze muszą legitymować się dowolnym prawem jazdy. Scroot użycza natomiast jednoślady z silnikami o pojemności 125 ccm. By nimi jeździć, przynajmniej od 3 lat trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. W żadnej z usług nie trzeba posiadać kasku – dwa znajdują się w schowku skutera.

W jakich miastach dostępne są skutery na minuty?

blinkee.city Warszawa
JedenŚlad Warszawa, Łódź
Scroot Warszawa

 

Car sharing czy wypożyczalnia – różnice

Auto na minuty - aplikacja
Każda z firm car-sharingowych ma własną aplikację. Umożliwia ona wypożyczenie auta, otwarcie go oraz informuje o kosztach jazdy.

Kluczową różnicą jest dysproporcja w czasie użyczenia. Wypożyczalnie rozliczają się z klientem zwykle w cyklu dobowym, a nawet miesięcznym. W car sharingu liczy się natomiast dosłownie każda minuta – im krótszy przejazd, tym taniej. Opłata najczęściej jest naliczana w oparciu o czas jazdy oraz pokonany dystans (w niektórych usługach wiążący jest tylko czas bądź istnieją specjalne stawki na dłuższe trasy).

Samochód na minuty - strefy
4mobility premiuje odbiór i zwrotu samochodu w jednej z baz. Wówczas koszt jazdy nim będzie obniżony. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by auto zostawić także w obrębie strefy obejmującej większą część miasta.

Korzystając z samochodów na minuty nie trzeba wpłacać wymaganej przez wypożyczalnie kaucji, tankować auta przed zwrotem, ani oddawać go we wskazanym punkcie. Operatorzy większości usług wyznaczyli strefy, w których można odstawiać samochody. I nie ma znaczenia, że obejmuje ona strefę płatnego parkowania. W takiej sytuacji koszt bierze na siebie firma użyczająca pojazd. Idąc na rękę klientom, Panek i Traficar przewidziały możliwość zwrotu auta w okolicach warszawskiego lotniska Okęcie, gdzie parkowanie własnego samochodu nie należy do tanich. Traficar wprowadził też podobne udogodnienie w innych miastach.

Samochód ma minuty
Podpowiedzi dotyczące sposobu korzystania z auta znajdują się zarówno w aplikacji, jak i naklejkach rozmieszczonych w samochodzie

Firmy car-sharingowe starają się iść klientom na rękę w przypadku dłuższego korzystania z pojazdu – opłaty za czas jazdy z autem narastają do pewnego poziomu. W przypadku usług Panek jest to 120 zł, a w 4mobility – 120-180 zł dziennie. Oczywiście dochodzi do tego opłata za pokonane kilometry. W części usług można też „przyblokować” auto dla siebie – np. na czas wejścia do sklepu czy załatwienia sprawy w urzędzie. Wiąże się to z opłatą za postój, ale daje gwarancję, że auto nie zostanie wypożyczone przez inną osobę.

Car sharing czy taksówka?

Samochód na minuty - gdzie są dostępne?
Samochody dostępne w ramach car sharingu znajdują się w różnych punktach miasta. Ich znalezienie ułatwia mapa zintegrowana z aplikacją do rezerwowania i otwierania pojazdu.

Samochody z miejskich wypożyczalni są łatwo dostępne, a jazda nimi tańsza niż taksówką. Szczególnie w godzinach nocnych – w car sharingu doba nie jest podzielona na specjalne taryfy. Autem zwykle można wyjeżdżać poza strefy wyznaczone przez operatora. Istotne jest, by nie próbować zakończyć wypożyczenia poza strefą – albo jest to niemożliwe, albo wiąże się z wysokimi opłatami dodatkowymi. W przeciwieństwie do taksówki, auta z car sharingu nie podjeżdżają pod wskazany adres tylko czekają na kierowcę w miejscu, w którym zostały zostawione przez poprzedniego kierowcę. Łatwość dotarcia do nich jest więc w pewnym stopniu losowa – szczególnie na obrzeżach miast. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo szybkiego wypożyczenia samochodu można zdecydować się na korzystanie z usług kilku operatorów.

Car sharing – modele dostępnych samochodów i opłaty

4mobility (Warszawa)
BMW i3 1,3 zł/min
BMW serii 3 50 gr/min + 90 gr/km
Mini 36 lub 55 gr/min + 80 gr/km (postój – 12 gr/min)
Hyundai i30 33 lub 48 gr/min + 80 gr/km (postój – 12 gr/min)
4mobility (Poznań)
Audi A3 Limousine 59 gr/min + 80 gr/km (postój – 16 gr/min)
Audi A3 Sportback 59 gr/min + 80 gr/km (postój – 16 gr/min)
Audi Q3 50 lub 59 gr/min + 90 gr/km (postój – 18 gr/min)
Hyundai i30 33 lub 48 gr/min + 80 gr/km (postój – 12 gr/min)
GoGet.pl (Wrocław)
Kia Rio / Ford Fiesta 9 zł / h + 90 gr/km
Hyundai i30 12 zł / h + 1 zł/km
innogy e-Car Sharing (Warszawa)*
BMW i3 1 zł / min + 1 zł km (postój – 10 gr/min)
Hyundai Ioniq 1 zł / min + 1 zł km (postój – 10 gr/min)
Nissan Leaf 60 gr/min + 80 gr/km (postój – 10 gr/min)
Renault Zoe 60 gr/min + 80 gr/km (postój – 10 gr/min)
omni (Warszawa)
Skoda Citigo 25 gr/min + 65 gr/km
Skoda Fabia 30 gr/min + 70 gr/km
Skoda Rapid 35 gr/min + 75 gr/km
Skoda Octavia 40 gr/min + 80 gr/km
Skoda Kodiaq 65 gr/min + 1,2 zł/km
Panek (Warszawa)
Toyota Yaris 50 gr/min + 65 gr/km (postój – 10 gr/min)
Traficar (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Śląsk, Trójmiasto)
Renault Clio 50 gr/min + 80 gr/km (postój – 10 gr/min)
Vozilla (Wrocław)
Nissan Leaf 90 gr / min (postój – 10 gr / min)
Nissan eNV200 1 zł / min (postój – 10 gr / min)

*przeprowadzono pilotaż, aktualnie usługa jest niedostępna

Koszt wypożyczenia skuterów

blinkee.city 59 gr/min / studenci: 50 gr/min (postój – 9 gr/min)
JedenŚlad 69 gr/min lub plany czasowe
Scroot 49 gr/min (tylko po zatrzymaniu) i 49 gr/km (postój – 9 gr/min)

Car sharing – wkład własny

Przystępując do usługi car sharingu akceptuje się jej regulamin. Warto się z nim dobrze zapoznać, bo jeden z zapisów może dotyczyć udziału własnego w szkodzie. Polityki firm w tym zakresie różnią się. Traficar nie przewiduje takich obciążeń, a Panek czy Vozilla ustaliły udział własny kierowcy na poziomie 2000 zł. Oznacza to, że do tej kwoty to on płaci za szkody, a dopiero przy większych zniszczeniach odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. Z tego powodu przed rozpoczęciem jazdy warto dokładnie obejrzeć samochód – z naciskiem na felgi, dolne części zderzaków czy tapicerkę fotela kierowcy, a wykryte uszkodzenia zgłosić telefonicznie operatorowi systemu lub oznaczyć je w aplikacji (jeżeli jest to możliwe).

Oczywiście żadne ubezpieczenie nie chroni w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu, narkotyków, niektórych leków, jak również niedbalstwa, rażącego naruszenia przepisów (np. przekroczenia dowolnej prędkości o 30 km/h), ucieczki z miejsca zdarzenia, jazdy bez uprawnień czy umyślnego spowodowania szkody. W takim przypadku za wszystko trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Problem może pojawi się też, gdy szkoda nie zostanie zgłoszona w wymaganym przez ubezpieczyciela terminie. Zwykle jest to 7 dni od zdarzenia. W przypadku uszkodzeń nie objętych ubezpieczeniem, gwarancją producenta samochodu lub braku dopełnienia obowiązków związanych ze zgłoszeniem szkody, użytkownik ponosi odpowiedzialność w zakresie pokrycia pełnej wartości naprawy.

Opłaty dodatkowe mogą zostać naliczone także za naruszenie zasad regulaminu usługi (np. przekazanie pojazdu innej osobie, przewożenie zwierząt, skrajnie wysokie zużycie paliwa), przekazanie mandatu bądź ewidentnie zawinione przez kierowcę szkody (zabrudzenie wnętrza, zgubienie kluczyków lub karty paliwowej, palenie tytoniu, kontynuowanie jazdy po wyświetleniu się kontrolki check engine).

Samochód na minuty - wkład własny
Korzystając z auta na minuty trzeba przestrzegać przepisów i dbać o samochód. Za mandaty i uszkodzenia trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Operator usługi posiada numer karty kredytowej, więc ściągnięcie przewidzianych w umowie środków jest kwestią chwili.
Oceny czytelników
[Głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here