NowościRozrywkaJak produkowano Poloneza? Unikalny dokument o polskim klasyku

Jak produkowano Poloneza? Unikalny dokument o polskim klasyku

Polonez to jedna z ikon motoryzacji epoki PRL-u. W chwili debiutu auto wyglądało nowocześnie, a uruchomienie jego produkcji wymagało gruntownego unowocześnienia fabryki na Żeraniu. Fani modelu powinni zapoznać się z dokumentem prezentującym produkcję Poloneza „od kuchni”.

Wchodząc na rynek Polonez nie odstawał od zachodnich rywali. Wyglądał nowocześnie, był komfortowy oraz możliwie bezpieczny dzięki bezwładnościowym pasom, wzmocnionym drzwiom i strefom kontrolowanego zgniotu. Do pełni szczęścia zabrakło głównie lepszych silników. Zamiast włoskich 1.8 czy 2.0 nabywcy musieli zadowolić się motorami przejętymi z Fiata 125p. Z tego modelu pochodziły także istotne rozwiązania techniczne.

Oczywiście producent próbował podtrzymywać zainteresowanie modelem i jego atrakcyjność. Miały w tym pomóc kolejne modernizacje – w tym prowadzenie dodatkowego okna w tylnym słupku czy prezentacja Caro z dieslem oraz silnikiem 1.4 16V od Rovera. Z czasem pojawiły się też wersje pickup, sedan oraz kombi.

Paradoksalnie – podobnie jak w przypadku Fiata 125p czy Malucha – także w przypadku Poloneza nie działa reguła „im nowszy, tym lepszy”. Podobnie jak we wspomnianych modelach jakość wykonania spadała. Polonez był eksportowany, więc dokładano starań, by wyjeżdżające z kraju egzemplarze były możliwie wysokiej jakości. Jak to weryfikowano? Warto zapoznać się z unikalnym filmem o procedurze PDI. Przedstawiono na nim także procedurę montowania wyposażenia dodatkowego – zupełnie niewspółczesną już, bo odbywającą się poza taśmą montażową, a więc mającą więcej wspólnego z obecną produkcją aut na… indywidualne zamówienie.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

  1. to nie jest film o produkcji Poloneza tylko o przygotowaniu wersji na rynki zagraniczne. Warto zauważyć, że mimo całej tej „propagandy” testowy Polonez porusza się ze spaloną żarówką świata pozycyjnego…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji