NowościRozrywkaJesteś fanem Malucha? Musisz to obejrzeć! Unikalny reportaż z fabryki FSM!

Jesteś fanem Malucha? Musisz to obejrzeć! Unikalny reportaż z fabryki FSM!

Fiat 126p nie tylko zmotoryzował Polskę. Uruchomienie produkcji Malucha mocno rozpędziło nasz przemysł. Warto więc wiedzieć, jak produkowano najpopularniejsze polskie auto.

Kultowy Maluch był wytwarzany w Polsce w latach 1973-2000. 6 czerwca 1973 roku rozpoczęto montaż próbny Polskiego Fiata 126p w fabryce w Bielsku-Białej, a 22 lipca tego samego roku prasa poinformowało o oficjalnym rozpoczęciu produkcji seryjnej. Pierwsze – obecnie cenione przez kolekcjonerów – egzemplarze składano prawie wyłącznie z włoskich części i dopiero stopniowo zastępowano je podzespołami wytwarzanymi w polskich zakładach.

W ciągu 28 lat bramy zakładów w Bielsku-Białej i Tychach opuściło łącznie 3 318 674 egzemplarzy Małego Fiata. Na przestrzeni lat Maluch przeszedł kilka istotnych modernizacji. Dwa główne „liftingi” przeprowadzono w połowie lat 80. (model FL) oraz w 1994 roku, kiedy to zaprezentowano model 126el, powszechnie zwany Elegantem. Ostatnie Fiaty 126p zjechały z linii montażowej 22 września 2000 roku. Pożegnalna seria liczyła 1000 aut (500 w kolorze czerwonym oraz 500 w kolorze żółtym) i otrzymała symboliczną nazwę „Happy End”.

Zlot Fiatów 126p - Manufaktura 2023

Ostatni Maluch z pożegnalnej serii Happy End zjechał z linii montażowej bielskiej fabryki 22 września 2000 roku, dokładnie o godzinie 12:00. Ten konkretny samochód z nadwoziem w kolorze żółtym trafił do Muzeum Fiata w Turynie, gdzie do dziś można go oglądać.

Przez lata Maluch był najpopularniejszym, najtańszym, a zarazem najbardziej dostępnym autem w Polsce. Nic dziwnego, że to od niego wiele osób zaczynało zarówno przygodę z motoryzacją, jak i sportem motorowym. Za zaskoczenie trudno uznać też fakt, że na temat Fiata 126p, jego budowy czy historii napisano już chyba wszystko.

Co innego przeczytać, a co innego obejrzeć i posłuchać. Dlatego wszystkich fanów Fiata 126p czy po prostu motoryzacji z epoki PRL zachęcamy do obejrzenia unikalnego wideo na temat produkcji Malucha.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji