NowościRozrywka50. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

50. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

W miniony weekend w Warszawie odbyły się huczne obchody 50-lecia Fiata 126p. Zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z tego wydarzenia.

Dokładnie dziś, 6 czerwca, mija 50 lat od rozpoczęcia produkcji Malucha w Polsce. To właśnie tego dnia w 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej ruszył próbny montaż pierwszych Fiatów 126p. Warto przy tym dodać, że najwcześniejsze egzemplarze były składane z włoskich części. Początkowo wszystkie elementy, łącznie z polakierowaną karoserią, pochodziło wprost ze słonecznej Italii i dopiero stopniowo zaczęto zastępować je podzespołami od polskich dostawców.

W pierwszy weekend czerwca miłośnicy Małych Fiatów przyjechali do stolicy Polski na zaproszenie Fiat 126p Klub Warszawa, aby wspólnie świętować 50. rocznicę tego wydarzenia. Tegoroczna impreza miała charakter dwudniowy. W sobotę 3 czerwca odbył się III Mały Rajd, a dzień później właściciele Maluchów wzięli udział w okolicznościowym zlocie na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie.

W sobotnim rajdzie nawigacyjno-turystycznym wystartowały 32 załogi podzielone na trzy klasy – dla Fiatów 126p, dla Fiatów Cinquecento oraz dla pozostałych aut. Trasa miała długość ok. 35 km i przebiegała ulicami Bemowa i Woli. Po drodze uczestnicy mieli do wykonania różnorodne zadania, takie jak wyszukiwanie zdjęć Maluchów, czy dopasowanie części samochodowych do przedmiotów symbolizujących ich potoczne nazwy (np. felga „cytrynka”, licznik „kapliczka”). Ponadto ma jednym z punktów kontrolnych kierowcy musieli wykazać się umiejętnością precyzyjnego parkowania, a na mecie na załogi czekała jeszcze próba sprawnościowa – slalom między pachołkami na rowerze BMX.

Kulminacja obchodów 50. urodzin Fiata 126p nastąpiła w niedzielę 4 czerwca, kiedy to na Autodromie Automobilklubu Polski pojawiło się ponad 350 Maluchów oraz kilkadziesiąt innych aut, w tym Fiaty Cinquecento, Fiaty 500, Polonezy oraz dwie Syreny i Mikrus. Na zlocie można było spotkać nie tylko samochody z całej Polski, ale także gości z zagranicy – z Niemiec i Holandii. Na liście atrakcji znalazły się m.in. głosowanie na najładniejsze samochody, próba sportowa na torze, czy przeciąganie Malucha na czas, jak również prezentacja nowego, w pełni elektrycznego Fiata 500. Organizatorzy przygotowali także specjalną strefę dla najmłodszych uczestników zlotu, gdzie czekał dmuchany zamek, basen z piłkami oraz kolorowanki.

Fiat 126p Klub Warszawa to istniejąca od 2013 roku grupa miłośników i posiadaczy Fiatów 126p z Warszawy i okolic. Członkowie klubu od 2014 roku organizują spotkania z okazji kolejnych rocznic rozpoczęcia produkcji Malucha w Polsce, a od 2017 roku kontynuują udaną współpracę z Komisją Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski. Przy organizacji tegorocznego zlotu przedstawiciele Fiat 126p Klub Warszawa połączyli siły także z grupą WWL Polonez Team, pokazując że dzięki wspólnej pasji do polskiej motoryzacji można stworzyć naprawdę wyjątkową imprezę.

Autorem zdjęć wykorzystanych w artykule jest Aleksander Kluszczyński / W krainie zdjęć.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji