NowościRozrywka49. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

49. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

W minioną sobotę ponad 200 Małych Fiatów zjawiło się na warszawskim Bemowie, aby wspólnie świętować 49. rocznicę rozpoczęcia produkcji Malucha w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z tego wydarzenia.

6 czerwca 1973 roku to bardzo ważna data w dziejach polskiej motoryzacji. To właśnie tego dnia, niemal dokładnie 49 lat temu, w zakładzie w Bielsku-Białej ruszył próbny montaż pierwszych Fiatów 126p, jeszcze w całości z wykorzystaniem włoskich części. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przedstawiciele Fiat 126p Klub Warszawa co roku na początku czerwca organizują okolicznościowe spotkanie dla właścicieli i miłośników Malucha. W tym roku odbyła się już 9. edycja tej imprezy.

W sobotę 4 czerwca na terenie Automobilklubu Polski przy ul. Powstańców Śląskich 127 w Warszawie pojawiło się ponad 215 Małych Fiatów z całego kraju – jedna z załóg przyjechała na Bemowo aż z okolic Zielonej Góry. Odwiedzający zlot mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak na przestrzeni lat zmieniał się popularny „kaszlak”, ponieważ podczas imprezy można było zobaczyć Fiaty 126p z prawie każdego roku produkcji. W tym miejscu warto dodać, że w wydarzeniu uczestniczyły nie tylko Maluchy, ale także klasyczne Fiaty 500 i nowsze Cinquecento oraz kilka Polonezów, a nawet Trabant.

Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników zlotu, oprócz samej wystawy przed siedzibą Automobilklubu Polski, znalazły się także m.in. próby sportowe na Autodromie (galerię zdjęć znajdziecie tutaj), głosowanie na najładniejsze Fiaty 126p oraz spotkanie z Przemysławem Semczukiem, autorem biografii Malucha. Jak zawsze sporą popularnością cieszyły się też dość widowiskowe zawody w przeciąganiu Małego Fiata na czas.

Autorem zdjęć wykorzystanych w artykule jest Krzysztof Jaźwiński, a pełna galeria ze zlotu jest dostępna pod tym adresem.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji