NowościAktualnościFabrycznie nowy Maluch znów cieszy oko. Gdzie można go zobaczyć?

Fabrycznie nowy Maluch znów cieszy oko. Gdzie można go zobaczyć?

Miłośnicy Fiata 126p mają nie lada gratkę, bowiem w pewnym miejscu pojawił się fabrycznie nowy egzemplarz Małego Fiata. Gdzie można obejrzeć perfekcyjnie zachowanego Malucha?

Zarówno Fiat 126p, jak i inne samochody produkowane w Polsce i jeżdżące kiedyś masowo po naszych drogach przeżywają prawdziwe oblężenie na rynku klasyków. Maluchy osiągają zawrotne ceny – niekiedy nawet przesadzone, ale ma to też swoje plusy, bo te auta coraz częściej trafiają do świadomych użytkowników, którzy dokładają wszelkich sił i środków, by utrzymać je w świetnym stanie technicznym. W niepamięć odeszły czasy, gdy Małe Fiaty kosztowały grosze i hurtowo lądowały na złomach lub kończyły żywot zakatowane w lasach.

Fabrycznie nowy Fiat 126p

Wartość Fiata 126p, nie tylko tę materialną, docenili nawet włodarze miasta, które bez wątpienia wiele zawdzięcza Maluchowi. Mowa o Bielsku-Białej, gdzie w Fabryce Samochodów Małolitrażowych wytwarzano ten mały samochód przez cały, 27-letni okres produkcji. Z zakładu w Bielsku-Białej zjechał zarówno pierwszy egzemplarz Polskiego Fiata 126p z 1973 roku, jak i ostatni model pod nazwą Fiat Maluch z limitowanej serii Happy End, wyprodukowanej w 1000 sztukach we wrześniu 2000 roku.

Gdzie można zobaczyć fabrycznie nowego Malucha?

W podzięce za przysłowiowe „zasługi dla miasta” oraz z uwagi na fakt, że 22 lipca 2023 roku minie okrągła 50. rocznica rozpoczęcia produkcji Polskiego Fiata 126p, władze miasta Bielsko-Biała przygotowały niespodziankę dla fanów Małego Fiata i nie tylko. Zakupiły bowiem wyjątkowy egzemplarz z 1990 roku, który nigdy nie był rejestrowany i zachował się w nienaruszonym, oryginalnym stanie – dosłownie, jakby przed chwilą zjechał ze zlokalizowanej niedaleko taśmy montażowej. Fabrycznie nowy Maluch jest oczywiście na chodzie, a jego wyjątkowy stan potwierdza m.in. oryginalna folia na tylnej kanapie.

Fabrycznie nowy Fiat 126p

„Nowego” Malucha udostępniono dla odwiedzających, ale nie zasilił zbiorów żadnego muzeum motoryzacji, dlatego nie trzeba kupować biletów, by go zobaczyć na własne oczy. Wystarczy udać się do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zlokalizowanego na ul. Juliusza Słowackiego 27, oczywiście w Bielsku-Białej. Miłośnicy Fiata 126p mają zatem do „odhaczenia” kolejne miejsce upamiętniające ten ważny dla Polaków samochód. Historia Małego Fiata wpisze się także w programy imprez organizowanych na terenie Bielska-Białej w 2023 roku.

Redakcja poleca:

Ile kosztował nowy Fiat 126p w 1993 roku?

Ile wyciągnie Fiat 126p na autostradzie?

Fabrycznie nowy Fiat 126pFabrycznie nowy Fiat 126p

Autor fotografii: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji