NowościRozrywkaJak produkowano "dużego Fiata". Unikalny dokument o 125p

Jak produkowano „dużego Fiata”. Unikalny dokument o 125p

Mimo że Duży Fiat wciąż znajduje się w cieniu Polonezów i Fiatów 126p, jest coraz bardziej poszukiwanym klasykiem. Nie lada gratką dla miłośników 125p jest dokument, który prezentuje proces produkcji tej limuzyny.

Produkowany od 28 listopada 1967 roku Fiat 125p był prawdziwą technologiczną nowością. Oczywiście zawsze mogło być lepiej. Trzeba pamiętać, że nowoczesną karoserię włoskiego Fiata 125 zespolono z mechaniką starszego i mniej wyszukanego Fiata 1300/1500. Na tle Warszaw i Syren i tak był to technologiczny skok.

Na przestrzeni lat Fiat 125p ewoluował. Najbardziej cenione są samochody z początku produkcji, które mają chromowany grill, wystające klamki czy wąski wlot powietrza w tylnym słupku. Kolejne modernizacje ograniczały liczbę chromowanych akcentów, a zwiększały udział tworzyw sztucznych.

Redakcja poleca: Fiat 125p na gaz ziemny. Prototyp z 1986 r., który wyprzedził swoje czasy

Największy lifting w historii 125p nastąpił w 1975 roku, kiedy pionowe tylne światła zastąpiono poziomymi, z przodu pojawiły się szerokie kierunkowskazy, a deskę rozdzielczą wykończono czarnym plastikiem. W 1983 r. oficjalnie zmieniono nazwę na FSO 1500. Dochodziła do tego coraz gorsza jakość wykonania, co wynikało m.in. z niedoborów materiałów czy zużywania się maszyn używanych do produkcji podzespołów samochodu. Ogólna zasada jest taka, że im nowszy 125p, tym… gorszy.

Fanom Fiata 125p polecamy obejrzenie ciekawego filmu dokumentalnego na jego temat

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji