Iveco Daily

Od początku tego roku funkcjonariusze policji podczas kontroli mogą sprawdzić przebieg naszego auta. Padają kolejne niechlubne „rekordy”.

W kategorii samochodów osobowych „rekordzistą” nadal pozostaje Passat B5, zatrzymany przez suwalskich policjantów. Od czasu ostatniej wizyty na stacji kontroli pojazdów, stan licznika w tym egzemplarzu zmniejszył się o prawie 320 000 km. Jednak w ogólnych statystykach prowadzą auta dostawcze i ciężarowe. Nie powinno to dziwić, w końcu tego typu samochody codziennie pokonują dalekie trasy i robią spore przebiegi. Dlatego też w ich przypadku jest większe pole manewru przy „kręceniu” licznika. Pokazują to dwa przykłady z poprzedniego tygodnia.

Patrol Inspekcji Transportu Drogowego, kontrolujący elektroniczny pobór opłat na małopolskim odcinku autostrady A4, zatrzymał do kontroli ciężarowe Iveco. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło niesprawne oświetlenie auta. Szybko okazało się, że to jedynie początek problemów z tym samochodem. Z silnika wyciekały płyny eksploatacyjne, brakowało korka wlewu paliwa, a na szybie zabrakło naklejki z numerem rejestracyjnym. Po sprawdzeniu danych pojazdu w bazie danych wyszło na jaw, że wskazanie drogomierza w zatrzymanym Iveco zostało zaniżone o 365 000 kilometrów od ostatniego badania technicznego, które przeprowadzono w grudniu 2017 r. Kierujący otrzymał zakaz dalszej jazdy tym pojazdem.

Źródło: ITD

Z kolei 9 stycznia w okolicy Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) policjanci skontrolowali inne Iveco, w którym licznik został „cofnięty” o prawie 480 000 km. Jak w każdym takim przypadku, kierowca nie potrafił wyjaśnić, czym spowodowane są tak duże rozbieżności między danymi z systemu a obecnym stanem. Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego będą ustalać okoliczności, w jakich doszło do ingerencji we wskazania drogomierza.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, „kręcenie liczników” jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Warto także pamiętać, że odpowiedzialność poniesie zarówno osoba, która cofa licznik, jak i właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi.

Nowe uprawnienia policji od 1 stycznia 2020 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj