PoradyPoradyDokonujesz takiej naprawy? Zadbaj o formalności, bo trafisz do więzienia

Dokonujesz takiej naprawy? Zadbaj o formalności, bo trafisz do więzienia

Nie wszystkich napraw pojazdu można dokonywać w swobodny sposób. Jedną z nich jest wymiana licznika. Fakt jej przeprowadzenia trzeba zgłosić w ciągu 14 dni. Inaczej grożą nam duże problemy!

Zmniejszanie wskazań licznika kilometrów jest jedną z największych patologii rynku wtórnego. Aby jej przeciwdziałać, wprowadzono przepisy wymuszające zgłoszenie wymiany licznika pod groźbą wysokich kar. Samo zmienianie wskazań licznika jest natomiast niedopuszczalne.

Sam licznik można wymieniać tylko w określonych sytuacjach, tj. gdy drogomierz nie odmierza przebiegu lub konieczna jest wymiana elementu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany (czyli w większości współczesnych aut oznacza to defekt jednego z elementów panelu wskaźników).

Fakt wymiany drogomierza należy zgłosić w ciągu 14 dni od tej operacji w stacji kontroli pojazdów. Poza dowodem rejestracyjnym trzeba mieć przy sobie oświadczenie o wymianie drogomierza, które można pobrać z internetu. Trzeba pamiętać, że poświadczając w nim nieprawdę narażamy się na dodatkowe konsekwencje prawne.

Dla własnego dobra sam fakt wymiany warto udokumentować, np. dowodem zakupu używanego panelu wskaźników lub fakturą na usługę wymiany. Tłumaczenie się policjantom lub podczas przeglądu, że właśnie dokonało się wymiany licznika, nie mając jednak żadnego potwierdzenia tej operacji może nie zostać przyjęte.

Ryzyko wpadki jest znaczne. Policjanci sprawdzają stan licznika kilometrów przy każdej kontroli drogowej. Niedawno przekonał się o tym kierowca Fiata Ducato zatrzymany w Mochnaczce Niżnej. Kiedy mundurowi sprawdzili stan licznika pojazdu okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz fiata wskazywał 273 800 km, natomiast w grudniu 2020 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował 312 000 km, czyli 38 200 km więcej niż obecnie.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji