Akcja sprawdzania świateł w samochodach

Jesienne warunki dobitnie weryfikują stan oświetlenia zewnętrznego samochodu. Niebawem rusza akcja „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, w ramach której kierowcy będą mogli sprawdzić światła zupełnie za darmo.

W obfitującym w długie dni i krótkie noce okresie wiosennym oraz letnim kierowcy nie przywiązują zbytniej wagi do stanu reflektorów i innych świateł w swoim samochodzie. Mało tego: nie zawsze wiedzą, czy całe oświetlenie jest w pełni sprawne. Dopiero dłuższe wieczory ujawniają przepaloną żarówkę lub inną awarię świateł, za co policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować na kontrolę oświetlenia na stacji kontroli pojazdów (po uprzedniej naprawie usterki). Praktyka pokazuje, że jesienną porą mundurowi intensywniej weryfikują stan oświetlenia, sprawdzając go dedykowanym, mobilnym sprzętem. Czynią to zwłaszcza w przypadku starszych aut, których reflektory już na pierwszy rzut oka świecą zbyt słabo.

Kontrola świateł w samochodzie – zupełnie za darmo!

Policja wyciąga jednak pomocną dłoń do kierowców, ruszając z nową edycją przeprowadzanej co roku akcji „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Realizowana jest przy współpracy Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, przy patronacie Instytutu Transportu Samochodowego, PIMOT-u, PZM-u i Firmy Neptis S.A. Umożliwia ona kontrolę oświetlenia w samochodzie bez ponoszenia żadnych kosztów: wystarczy udać się na biorącą udział w akcji stację kontroli pojazdów. Tam diagności nie tylko sprawdzą, ale i odpowiednio wyregulują reflektory w aucie, by spełniały wszelkie niezbędne parametry.

Kiedy i gdzie będzie można bezpłatnie sprawdzić światła w aucie?

Na razie trwa zbieranie zgłoszeń stacji kontroli pojazdów, które wyrażają chęć uczestnictwa w tej akcji. Ostateczna lista placówek, gdzie będzie można przeprowadzić darmową diagnostykę świateł, zostanie opublikowana 21 października na stronach internetowych podmiotów organizujących (Policji lub PISKP). Wiadomo już z kolei, kiedy będą one przeprowadzane, bo w cztery soboty najbliższych kilku miesięcy, a dokładniej w następujących dniach:

  • 23 października 2021 r.;
  • 6 listopada 2021 r.;
  • 20 listopada 2021 r.;
  • 4 grudnia 2021 r.

Warto zapamiętać te daty i już wstępnie zarezerwować czas na kontrolę świateł. Przedtem sprawdźmy, która placówka w naszej okolicy włączy się do akcji.

Redakcja poleca:

Aktualny taryfikator mandatów (2021)

Światła do jazdy dziennej: co o nich mówią przepisy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj