NowościAktualnościDostałeś SMS o mandacie? Zignoruj go, bo stracisz wszystkie pieniądze!

Dostałeś SMS o mandacie? Zignoruj go, bo stracisz wszystkie pieniądze!

Nowe technologie ułatwiają regulowanie należności mandatowych – od 2018 r. można to zrobić, gdy policjant posiada terminal płatniczy. Trzeba jednak uważać na SMS-y dotyczące mandatów. To próba wyłudzenia pieniędzy.

Zwykłe kradzieże przestają się opłacać. Dla złodziei znacznie lepszą metodą są wyłudzenia pieniędzy w sieci. Systemy bankowe są dobrze zabezpieczane, więc przestępcy wykorzystują najsłabszy element ogniwa, jakim jest człowiek. Najnowszym sposobem na włamanie się na konto jest SMS zawiadamiający o niezapłaconych mandatach i konieczności uregulowania płatności za pośrednictwem załączonego do wiadomości linku.

Przykładowa treść takiej wiadomości to: „Informujemy o niezapłaconym mandacie karnym. Dnia xx.xx.2021 sprawa zostanie skierowana do sądu. Kwota mandatowa: 10,00 PLN. Opłata: https // karnemandaty . net”.

W związku z wpływającymi pytaniami dotyczącymi wiadomości tekstowych rozsyłanych na telefony komórkowe Inspekcja Transportu Drogowego informuje, że nie wysyła SMS-ów i nie wzywa do opłacenia zaległych mandatów karnych za pośrednictwem SMS-ów. W każdym przypadku budzącym Inspekcja Transportu Drogowego zaprasza do bezpośredniego kontaktu.

Redakcja poleca: Uwaga! Przez internetowy wniosek można stracić prawo jazdy!

Przed tym sposobem cyber-ataku ostrzega także policja, która zwraca uwagę na fakt, że „kwota mandatowa” jest niska. Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze – ma być to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Próby przejęcia kont bankowych czy numerów kart kredytowych mogą następować poprzez wiadomości rozsyłane także przez użytkowników serwisów ogłoszeniowych. Policja przypomina, że najlepszym sposobem na uniknięcie strat pieniędzy są rozsądek i ostrożność.

Jak uniknąć problemów przy zakupach i płatnościach w sieci – rady policji:

  • spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne;
  • zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.;
  • sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji