NowościAktualnościPod żadnym pozorem tak nie rób. Złodziej zabierze wszystko, nim się obejrzysz!

Pod żadnym pozorem tak nie rób. Złodziej zabierze wszystko, nim się obejrzysz!

Złodzieje bez skrupułów wykorzystują roztargnienie kierowców, kradnąc najcenniejsze przedmioty z wnętrza auta. Czego nie robić, by nie zostać okradzionym metodą „na koło”?

Wybierając się samochodem na zakupy lub, co gorsza, do banku celem wypłacenia większej ilości gotówki, lepiej mieć się na baczności. W takich okolicznościach właściciel auta jest szczególnie narażony na kradzież metodą „na koło”, zwłaszcza gdy z pieniędzmi jeździ sam i nie zadba o schowanie ich w bezpiecznym miejscu. Przekonuje się o tym coraz więcej osób, którzy w ten sposób stracili niedawno wypłaconą gotówkę, ale też i portfel, telefon lub np. laptopa. Na czym polega metoda „na koło” i jak nie paść jej ofiarą?

Złodziejska metoda „na koło”. Jak wygląda?

Sposób kradzieży „na koło” jest znany od dawna, ale nie każdy kierowca zdaje sobie z niego sprawę. Metoda wymaga zaangażowania dwóch złodziei – jednego obserwującego potencjalną ofiarę i drugiego „czatującego” przy jej samochodzie. Obserwujący odnotowuje fakt, że dana osoba wypłaciła z bankomatu lub pobrała z banku większą sumę pieniędzy i informuje o tym „współpracownika”, który uszkadza oponę w taki sposób, by w krótkim czasie (ale nie od razu) zeszło z niej powietrze.

Gdy osoba znajdująca się na celowniku złodziei wróci do auta i nim ruszy, po chwili odkryje, że w którymś z kół brakuje powietrza. Sytuacja zmusi kierowcę do zatrzymania się i wyjścia z auta. Gdy właściciel opuści pojazd i zajmie się naprawą lub zmianą koła, złodzieje wchodzą do środka i zabierają wszystko, co wyda im się cenne – a zazwyczaj wiedzą, że w samochodzie jest trochę gotówki. Nie gardzą również innymi wartościowymi rzeczami, szczególnie gdy są „na wierzchu”. Niestety, przeważnie są, bo w obliczu kłopotów z autem ich schowanie zeszło na drugi plan. Nieszczęśnik o kradzieży z reguły dowiaduje się długo po fakcie, tj. gdy skończy zmieniać koło. Tym samym po amatorach cudzej własności nie ma już śladu.

Jak się uchronić przed złodziejami?

Policjanci apelują o rozwagę i uczulają, by nie zostawiać telefonów, laptopów, portfelów, pieniędzy i innych wartościowych rzeczy w widocznym miejscu. Gdy zajdzie konieczność wyjścia z auta, pamiętajmy o zamknięciu go na klucz – nawet jak robimy to na przysłowiowy „moment”, także na ogrodzonej posesji. Oczywiście nie zapominajmy o zabraniu ze sobą cennych rzeczy. Jeśli musimy przewieźć autem większą ilość pieniędzy, najlepiej róbmy to w obstawie drugiej osoby.

Polecamy także:

Kradzież aut metodą „na Gameboya”. Na czym polega?

10 metod kradzieży aut. Jak się przed nimi chronić?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji