PoradyPoradyUmowa pożyczki – jak wygląda? Co musi zawierać umowa pożyczki?

Umowa pożyczki – jak wygląda? Co musi zawierać umowa pożyczki?

Często pożyczamy różne rzeczy albo pieniądze. Jednak żeby uniknąć oszustw, warto sporządzić umowę pożyczki, która zabezpieczy obie strony. Jak wygląda taki dokument?

Umowa pożyczki – charakterystyka

Strony są określane jako pożyczkodawca i pożyczkobiorca, a przedmiotem umowy może być zarówno rzecz, jak i pieniądze. Taki dokument zobowiązuje pożyczkodawcę do przekazania wskazanego przedmiotu lub pieniędzy na określony czas, a pożyczkobiorcę do jego zwrotu w nienaruszonym stanie lub pełnej sumy z odsetkami (chyba, że pożyczkodawca zdecydował się nie naliczać  odsetek).

Co ważne, umowa pożyczki wcale nie musi być zawarta na piśmie. Jeśli obie strony uzgodnią ją ustnie, to będzie tak samo obowiązywała. Jednak im większa wartość pożyczki, tym lepiej potwierdzić ją na piśmie. Należy pamiętać, że każdą umową pożyczki regulują zawarte w niej warunki.

Co trzeba wiedzieć o umowie pożyczki?

Jeśli pożyczka dotyczy sumy pieniędzy w obcej walucie, to pożyczkobiorca ma prawo ją zwrócić w złotówkach (chyba, że zapisy umowy tego zabraniają). W takim przypadku wartość pożyczki jest liczona na podstawie średniego kursu podanego przez Narodowy Bank Polski w dniu terminu spłaty.

Jeśli pożyczkodawca nie przekaże przedmiotu umowy w terminie, pożyczkobiorca może zgłosić się do sądu. Musi to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym miał otrzymać pożyczkę. Po tym czasie sprawa się przedawnia i nie jest rozpatrywana. Trzeba też pamiętać, że pożyczkobiorca ma 6 tygodni na oddanie przedmiotu umowy, jeśli nie uwzględniono terminu zwrotu w dokumencie.

Pożyczkodawca musi naprawić wypożyczany przedmiot, jeśli wiedział o jego wadach i mimo to go udostępnił. Nie musi tego robić, kiedy pożyczkobiorca był świadomy o defektach pożyczki.

Umowa pożyczki może być zerwana przez pożyczkodawcę, kiedy uważa, że pożyczkobiorca nie jest już w stanie jej spłacić i ma poważne problemy finansowe. Jednak żeby to zrobić, powinien przedstawić odpowiednie dowody. Również pożyczkobiorca musi pokazać dowody, jeśli te oskarżenia są według niego nieprawdziwe.

Co musi się znaleźć w umowie pożyczki?

W takiej umowie na pewno trzeba jasno określić, kim jest pożyczkodawca i pożyczkobiorca. To oznacza, że należy podać wszystkie dane, w tym PESEL i numer dowodu osobistego. Jeśli jedną ze stron jest firma, to konieczny jest numer NIP.

Podstawową sprawą jest określenie przedmiotu umowy. Wypożyczana rzecz musi być opisana jak najdokładniej, a w przypadku pieniędzy – podana konkretna suma zapisana liczbowo i słownie.

W umowie muszą znaleźć się warunki zwrotu pożyczki i wypowiedzenia, czyli m.in. określenie sposobu i terminu spłaty, systemu naliczania odsetek, trybu wypowiedzenia itp. W dokumencie pożyczkobiorca powinien przedstawić także oświadczenie o swoim stanie majątkowym, aby udzielający pożyczki był pewien jego wypłacalności.

Redakcja poleca:

Umowa najmu samochodu – jak ją spisać? Wzór umowy najmu auta

Umowa o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych – jak wygląda?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji