PoradyPoradyJak zastrzec numer PESEL przez internet lub w aplikacji?

Jak zastrzec numer PESEL przez internet lub w aplikacji?

Od kilku miesięcy mamy możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Jest to prosta i darmowa czynność, którą można wykonać przez internet. Warto skorzystać z możliwości zastrzeżenia PESEL.

Numer PESEL pozwala na identyfikację obywatela. Nie tylko w trakcie kontroli drogowej i sprawdzania tożsamości kierowcy, weryfikacji posiadanych przez niego uprawnień czy nakładania na kierującego mandatu.

Numer PESEL jest też potrzebny do wzięcia kredytu, pożyczki czy wyrobienia duplikatu karty SIM. W teorii nie powinno być możliwości nieprawidłowego użycia PESEL-u. Niestety wyłudzenia i kradzieże danych wciąż się zdarzają, a przestępcy próbują użyć pozyskanych w nielegalny sposób np. do zaciągnięcia zobowiązań na czyjeś konto, np. biorąc kredyt czy kupując sprzęt na raty.

Redakcja poleca: Jak sprawdzić punkty karne? Sprawdzanie punktów przez internet

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży tożsamości, przygotowano możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Jest to banalna czynność, którą można dokonać w ciągu kilkudziesięciu sekund. Warto więc zastrzec swój numer PESEL, by zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży tożsamości. Od czerwca 2024 r. przed zawarciem umowy firmy i instytucje będą zobowiązane do sprawdzenia, czy danym PESEL nie jest zastrzeżony. Jeśli udzielą one pożyczki mimo zastrzeżonego numeru PESEL, nie będą mogły dochodzić z tego tytułu należności. Zapewne jednak takie procedury w wielu instytucjach ruszą szybciej, chociażby po to, żeby personel oswoił się z tymi czynnościami.

Jak zastrzec numer PESEL przez internetCo istotne, zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej. W razie potrzeby zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć bezterminowo lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie numer PESEL.

Jak zastrzec numer PESEL przez internet?

Aby zastrzec PESEL, należy zalogować się na stronę https://www.mobywatel.gov.pl/twoje-dane/rzp-pesel , gdzie można zablokować swój PESEL. Wystarczy zalogować się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód, lub skanując kod QR w aplikacji mObywatel. Korzystając z podanego przez nas linku od razu trafimy do zakładki, gdzie możemy zastrzec PESEL, cofnąć zastrzeżenie, przejrzeć historię zmian oraz sprawdzeń naszego PESEL-u.

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel?

Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji mObywatel 2.0, gdzie możliwość zastrzeżenia numeru PESEL pojawiła się z lekkim poślizgiem względem strony. Obecnie jest to już możliwe. W tym celu z listy usług należy wybrać pozycję „Zastrzeż PESEL” (pierwsza pozycja na liście). Po kliknięciu w nią będziemy mogli zastrzec numer. Aplikacja pozwala na cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL – okresowe lub permanentne. Jeżeli nasza aplikacja mObywatel 2.0 nie ma takiej funkcjonalności, należy ją zaktualizować. Po zainstalowaniu najnowszej wersji będziemy mogli zastrzec PESEL.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji