PoradyPoradyCzy wiesz, jaką temperaturę ustawić w aucie? Wiele osób się myli!

Czy wiesz, jaką temperaturę ustawić w aucie? Wiele osób się myli!

Choć ustawienie temperatury w aucie może wydawać się banalnie proste, nie wszyscy kierowcy wiedzą, jaka wartość będzie najbardziej optymalna. Tłumaczymy, jak odpowiednio dobrać temperaturę w samochodzie.

Większość współczesnych samochodów wyposażona jest automatyczną klimatyzację, co pozwala ich użytkownikom zadać dokładną wartość temperatury, jaka ma panować w aucie. Choć niewątpliwie jest to wielka wygoda, to dla wielu okazuje się także „przekleństwem” i prowadzi do dylematu – ile stopni Celsjusza najlepiej ustawić w pojeździe w czasie podróży. Czy istnieje coś takiego jak optymalna temperatura do jazdy samochodem? Z jaką zadaną temperaturą zaleca się jeździć zimą?

Przy jakiej temperaturze w środku najlepiej podróżować samochodem?

Odpowiednia temperatura wewnątrz auta to jeden z kluczowych czynników wpływających na komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Eksperci radzą najczęściej, by układ nawiewów w naszym samochodzie ustawiać na ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Zakres ten nie jest przypadkowy – oprócz tego, że zaoferuje pasażerom wystarczający komfort termiczny, to dodatkowo może zapobiec parowaniu szyb np. podczas opadów atmosferycznych. Dzięki temu podróżni nie zmarzną, a kierowca nie będzie mieć problemów z ograniczoną widocznością.

Temperatura poniżej 20 stopni Celsjusza sugerowana jest w sytuacji, gdy podróżujemy na krótkim dystansie – np. z domu do sklepu lub do pracy. Wówczas większość osób nie decyduje się na zdjęcie kurtek, więc niższa temperatura nawiewu pozwoli nam uniknąć przegrzania organizmu i nie narazić się na ewentualne przeziębienie. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, gdy podróżujemy z dziećmi.

Unikaj przegrzania wnętrza

Nagrzanie wnętrza samochodu w zimie powyżej 22 stopni Celsjusza może okazać się niekorzystne ze względu na dużą różnicę temperatur między powietrzem znajdującym się w aucie a tym na zewnątrz. Taka rozbieżność nie dość, że może doprowadzić do choroby, to w przypadku dłuższej trasy uczyni kierowcę sennym i obniży jego koncentrację. Warto pamiętać, że ustawiona temperatura zależy też od wielu innych czynników i często najważniejszym kryterium są preferencje kierowcy oraz pozostałych podróżnych.

Redakcja poleca również:

Czy zimą warto używać klimatyzacji w aucie?

Czy zimą warto zakrywać chłodnicę w samochodzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji