PoradyPoradyJak ustawić lusterka w aucie - także do miasta i manewrowania

Jak ustawić lusterka w aucie – także do miasta i manewrowania

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak ustawić w lusterka w aucie. Wystarczy poświęcić kilka sekund, by poprawić bezpieczeństwo czy komfort jazdy po mieście lub łatwość manewrowania.

Lusterka są niezwykle ważnym elementem z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy – dzięki nim kierowca może kontrolować sytuację za samochodem, a częściowo także z jego prawej i lewej strony. By było to możliwe, a do tego wygodne i efektywne, trzeba właściwie zadbać o właściwe ustawienie lusterek w aucie.

Jak ustawić lusterka w aucie?

Ustawienie lusterek do miastaNie każdy pamięta, że właściwe ustawienie lusterek jest ostatnim etapem zajmowania właściwej pozycji za kierownicą. Pierwszy to ustawienie fotela i kierownicy – takie, by nogi nie prostowały się w kolanach, ręce były zgięte w łokciach, a do tego możliwe było położenie nadgarstka na szczycie kierownicy bez odrywania pleców od oparcia fotela.

Jeżeli wszystkie powyższe wymogi zostaną spełnione, można ustawić lusterka zewnętrzne oraz lusterko wsteczne. Wszystkie powinniśmy tak ustawić, by zapewniały możliwie dobry wgląd w sytuację wokół auta bez konieczności odrywania pleców i „zaglądania” w lusterka.

Lusterko wsteczne należy ustawić tak, by mieć jak najszerszy widok na drogę za sobą. Powinieneś widzieć całą tylną szybę i jak najmniej wnętrza samochodu. Ważne jest też, by możliwie dobry widok na drogę nie wymagał przesuwania ciała czy ruszania głową.

Ustawienie lusterek bocznych

Jak ustawic prawe lusterkoUstawiając lusterka boczne należy pamiętać o konieczności zachowania punktu odniesienia – jest nim widoczny w lusterku fragment nadwozia. Reszta zwierciadła powinna pokazywać drogę za autem oraz po jego lewej lub prawej stronie, co minimalizuje martwe strefy. Nachylenie lusterka należy tak dobrać, by widzieć możliwie duży fragment drogi za pojazdem. Także przy ustawianiu lusterek bocznych należy kierować się zasadą, że lusterka ustawiamy po ustawieniu fotelu, siedząc z zapiętym pasem i plecami opartymi o oparcie, a głową o zagłówek.

Warto wiedzieć: Jak prawidłowo ustawić fotel w aucie? Porady eksperta

Na czas manewrowania, kiedy musimy np. w niewielkiej odległości minąć kołem przeszkodę lub precyzyjnie zaparkować wzdłuż krawężnika, lusterko warto opuścić – w tym celu wystarczy zmienić jego ustawienie wyłącznie w płaszczyźnie góra-dół, co w aucie z elektryczną regulacją lusterek ułatwi wrócenie do wyjściowego położenia. Warto dodać, że spora liczba samochodów ma funkcję automatycznego obniżania położenia prawego lusterka po włączeniu biegu wstecznego. Jeżeli w naszym aucie nie działa, warto sprawdzić w instrukcji obsługi, czy dana funkcja występuje lub poszukać jej w menu komputera pokładowego czy systemu multimedialnego.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji