PoradyPoradyJak ustawić światła w samochodzie? Jest na to domowy sposób

Jak ustawić światła w samochodzie? Jest na to domowy sposób

Chcąc wyregulować światła w swoim aucie, nie musimy od razu jechać do warsztatu. Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?

Kierowcy z reguły interesują się oświetleniem w aucie, gdy przepali się żarówka lub zmatowieje reflektor – i słusznie, bo jazda z uszkodzonymi światłami to stwarzanie zagrożenia nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi. Poza tym trudno wtedy mówić o jakimkolwiek komforcie jazdy, szczególnie na drogach nie oświetlonych latarniami.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że świecące reflektory to nie wszystko. Muszą one przede wszystkich oświetlać drogę we właściwy sposób – taki, by zapewnić optymalną widoczność kierującemu i nie przeszkadzać pozostałym użytkownikom dróg. Dlatego też światła trzeba regularnie monitorować, tj. sprawdzać ich ustawienie i ewentualnie dokonywać korekt. Weryfikacja ustawienia świateł jest przy tym jedną z czynności przeprowadzanych podczas badania technicznego pojazdu, stąd przy odchyleniach od normy należy się spodziewać pewnych komplikacji w zaliczeniu przeglądu.

Jak ustawić światła w samochodzie 02
Światła potrafią się z czasem rozregulować, a to może skutkować oślepianiem innych kierowców, nawet gdy nie jedziemy na z włączonymi światłami drogowymi.

Ile kosztuje ustawienie świateł?

Ustawienie świateł w aucie można zlecić w warsztacie lub w stacji kontroli pojazdów. To usługa zarówno niedroga (od kilku do ok. 20 zł), jak i przeprowadzana szybko, niemalże od ręki. Z tego powodu warto poprosić o jej wykonanie np. podczas dokonywania naprawy w samochodzie lub oddania na okresowy przegląd. Wtedy mamy pewność, że światła są ustawione zgodnie z przepisami i przy użyciu przeznaczonych do tego celu urządzeń.

Kiedy ustawić światła w samochodzie?

Lampy w aucie mają jednak do siebie, że potrafią się same rozregulowywać, np. gdy często jeździmy po nierównych drogach, mieliśmy stłuczkę albo źle założyliśmy żarówkę. Poza tym kontrolę oświetlenia warto przeprowadzać systematycznie (optimum: co miesiąc), a już na pewno gdy zbliża się pora jesienno-zimowa, z krótszymi dniami i dłuższymi, ciemnymi wieczorami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by światła sprawdzić też przed dłuższym wyjazdem – nigdy nie wiadomo bowiem, z jakimi warunkami drogowymi przyjdzie nam się stawić z dala od domu.

Jak ustawić światła w samochodzie 02
Warsztaty i stacje diagnostyczne niewielkim kosztem sprawdzą i wyregulują światła w naszym aucie.

Jak ustawić światła w samochodzie?

Aby wobec tego nie jeździć zbyt często do mechanika na korektę ustawienia świateł, dobrze wiedzieć, jak ustawić światła w samochodzie tzw. domowymi sposobami. Istnieje metoda umożliwiająca wyregulowanie reflektorów bez angażowania innych osób, choć wymaga znalezienia odpowiedniego miejsca i przygotowania samochodu. Poniżej wyjaśniamy, jak samodzielnie ustawić światła w samochodzie.

W pierwszej kolejności należy zadbać, by auto było zatankowane i miało prawidłowy poziom ciśnienia w oponach. Samochód nie może być też czymkolwiek przeciążony (albo kimkolwiek, oprócz kierowcy). Następnie powinniśmy znaleźć miejsce o płaskiej powierzchni, z pionową, równomierną powierzchnią (ścianą) o wysokości powyżej 1,5 m. Róbmy to najlepiej po zmroku, gdy strumień światła z reflektorów będzie najlepiej widoczny.

Następnie wykonujemy następujące czynności:

  1. Podjeżdżamy samochodem prostopadle do samej ściany. Pamiętajmy, by podłoże było idealnie płaskie.
  2. Włączamy światła mijania i ustawiamy je pokrętłem (lub innym przełącznikiem) z wnętrza samochodu w pozycji neutralnej.
  3. Podchodzimy do ściany i zaznaczamy (np. taśmą) miejsca środków reflektorów (żarników żarówek). Następnie, 10 cm pod nimi, wyznaczamy poziomą linię. Warto jeszcze zaznaczyć dwie pionowe linie przechodzące przez punkty środków reflektorów i przecinające narysowaną poniżej linię, a także oś symetrii samochodu.
  4. Cofamy samochodem o 10 metrów i sprawdzamy snop światła reflektorów, każdego oddzielnie. Światło reflektora przecina się z ciemnością w dwóch fragmentach: poziomym, po lewej stronie, i unoszącym się ku górze, po prawej stronie. W prawidłowo działających światłach poziomy odcinek granicy światła i cienia powinien znaleźć się na dolnej poziomej linii (10 cm poniżej żarników żarówek). Z kolei punkt wznoszenia się tej granicy ku górze (po lewej stronie) ma występować na przecięciu dolnej i pionowej linii na wprost sprawdzanego reflektora.

Jeśli reflektory prawidłowo nie oświetlają zaznaczonych punktów, trzeba je wyregulować dedykowanym śrubami regulującymi, obsługiwanymi wkrętakiem lub kluczem.

Jak ustawić światła w samochodzie pokrętłem?

Warto jeszcze pamiętać o tym, by dopasowywać snop światła z reflektorów do aktualnego obciążenia samochodu. Służy do tego pokrętło lub inny przełącznik znajdujący się na desce rozdzielczej (zazwyczaj po lewej stronie od kierownicy). Jak wobec tego ustawiać nim światła? Najlepiej przyjąć, że:

  • ustawienie „0” jest optymalne dla samego kierowcy z pasażerem;
  • ustawienie „1” jest odpowiednie dla 4-5 osób w aucie, ale bez pełnego bagażnika;
  • ustawienie „2” przeznaczone jest dla kompletu osób z bagażami;
  • ustawienie „3” nastawiamy, gdy mamy załadowany bagażnik, ale bez dodatkowych osób.
Jak ustawić światła w samochodzie
Pokrętło do regulacji świateł przeważnie znajduje się przy lewym kolanie kierowcy.
Polecamy także:

Światła mijania – jaki jest ich symbol? Jakie mają żarówki?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji