PoradyPoradyPrzyciski EC i ECON. Czy wiesz do czego służą i jak z...

Przyciski EC i ECON. Czy wiesz do czego służą i jak z nich korzystać?

W niektórych autach znajdziemy przyciski ECON lub EC. Warto z nich korzystać, bo zmniejszają spalanie nawet o 2 l/100 km.

Każdy pracujący element wyposażenia samochodu zwiększa zużycie paliwa. Jest bowiem zasilany prądem wytwarzanym przez alternator lub napędzany paskiem klinowym. Aby zmniejszyć spalania warto więc wyłączać zbędne odbiorniki energii.

Jednym z najbardziej paliwożernych urządzeń jest klimatyzacja. Jej kompresor w większości aut jest napędzany paskiem klinowym. Zwykle klimatyzację można włączyć, przyciskając przełącznik oznaczony śnieżynką, napisem AC lub po prostu włączając tryb Auto, w którym komputer będzie samodzielnie sterował pracą „klimy”.  W niektórych modelach sytuacja wygląda odwrotnie – klimatyzacja jest domyślne włączona, ale można ją wyłączyć.

Przycisk EC w MercedesieNa deskach rozdzielczych starszych modeli Mercedesa można znaleźć przycisk EC. Po jego naciśnięciu włącza się znajdująca się na nim czerwona dioda. To skrót od EConomy. Przycisk był tak tajemniczy, że w końcu producent sam zrezygnował z jego stosowania i wprowadził bardziej zrozumiały napis AC OFF.

Przycisk ECON w grupie VAGZ kolei w samochodach grupy Volkswagena czy Alfach Romeo znajdziemy przycisk ECON. Po jego naciśnięciu układ wentylacji będzie starał się utrzymać ustawioną przez kierowcę temperaturę, o ile jednak nie będzie ona niższa od temperatury otoczenia, bo wówczas sprężarka klimatyzacji pozostaje wyłączona.

Warto wiedzieć: Przycisk REST. Masz go w aucie? Nieużywanie go zimą bywa błędem

Wyłączenie klimatyzacji, w zależności od warunków jazdy i temperatury otoczenia, pozwala na zaoszczędzenie 0,1-2,0 l/100 km.

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji