PoradyPoradyZasada 5 minut w klimatyzacji. Stosuj, a unikniesz awarii „klimy”!

Zasada 5 minut w klimatyzacji. Stosuj, a unikniesz awarii „klimy”!

Zasada 5 minut to prosty trik, dzięki któremu zadbamy nie tylko o stan klimatyzacji, ale również komfort jazdy autem. Sprawdź, w jaki sposób reguła wpływa na układ klimatyzacji i dlaczego warto ją stosować.

Kiedyś klimatyzacja była luksusem, obecnie to nieodłączny element wyposażenia większości współczesnych aut. Prosty w obsłudze układ pozwala zarówno schłodzić wnętrze, jak i zmniejszyć poziom wilgotności czy oczyścić powietrze z pyłów oraz kurzu. Dzięki swoim właściwościom przydaje się w samochodzie cały rok, nie tylko podczas największych upałów. Automatyczna klimatyzacja nie wymaga od kierowcy wiele uwagi – wystarczy zadać odpowiednią temperaturę, by elektronika sama dostosowała moc i czas działania nawiewów. Jedyne o czym warto jednak pamiętać, to regularny serwis układu.

Aby klimatyzacja utrzymywała sprawność i czystość, należy wykonywać jej okresowe przeglądy. Mowa chociażby o wymianie filtra kabinowego oraz czynnika chłodzącego, a także kontrolowanie szczelności układu i dezynfekcji kanałów wentylacyjnych. To jednak nie wszystko – dbać o długie życie układu można również za pomocą przemyślanej eksploatacji. Szerokie korzyści przynosi zasada 5 minut. Na czym polega ta reguła i dlaczego warto ją stosować?

Na czym polega zasada 5 minut w klimatyzacji? Jakie są korzyści z jej stosowania?

Zasada 5 minut jest bardzo prosta i nie wymaga od kierowcy skomplikowanych działań. Chodzi w niej o to, by wyłączyć układ chłodzący na 5 minut przed zakończeniem podróży i wyłączeniem silnika, pozostawiając jednocześnie pracujący nawiew. Dzięki temu zmrożony parownik, z którego pochodzi zimne powietrzne, będzie mógł wyrównać swoją temperaturę z tą panującą aktualnie w kabinie auta. Działający wentylator pozwoli jednocześnie osuszyć zbierającą się na parowniku wilgoć, która jest środowiskiem idealnym do rozwoju grzybów i bakterii. W efekcie zapobiegniemy powstawaniu nieprzyjemnego zapachu mogącego pojawić się po kolejnym włączeniu klimatyzacji i sprawimy, że emitowane z nawiewów powietrze będzie czystsze. Kolejna korzyść wynikająca ze stosowania zasady 5 minut, związana również z niższą wilgotnością w kabinie, to rzadsze parowanie szyb.

Klimatyzacja zasada 5 minut
Zasada 5 minut nie wymaga od kierowcy zbytnich wyrzeczeń, a pozwoli wydłużyć trwałość układu klimatyzacji i przy okazji zadbać o własne zdrowie.

Opisywana reguła ma jeszcze jedną zaletę – jest nią komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wyłączając klimatyzację nad 5 minut przed końcem podróży zapewniamy czas na nieznaczne wyrównanie się temperatury wnętrza samochodu z temperaturą na zewnątrz. Dzięki temu w trakcie wysiadania nasz organizm nie będzie wystawiony na tak gwałtowną zmianę ciepłoty otoczenia. Do panującej poza autem temperatury łatwiej się będzie przystosować, a ponadto mamy dużo większą szansę na zachowanie zdrowia. Jeśli zatem nie chcemy ryzykować przeziębienia, ani przeznaczać często pieniędzy na odgrzybianie klimatyzacji, warto stosować zasadę 5 minut.

Polecamy również:

Jaka temperatura klimatyzacji jest najlepsza dla podróżnych?

Jakie są objawy uszkodzonego kompresora klimatyzacji?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji