Co zrobić ze starymi oponami (2)

Po wymianie ogumienia wielu kierowców nie wie, co zrobić ze starymi oponami samochodowymi. Zobacz, gdzie możesz zostawić zużyte opony, i to zupełnie za darmo!

W dzisiejszych czasach kwestie związane z dbaniem o środowisko naturalne nabierają nowego, silniejszego znaczenia. Jednym z produktów, które mogą przyczynić się do znacznego zanieczyszczenia atmosfery, są opony samochodowe. Mieszanka gumowa, z której są wykonane, zawiera bowiem szereg nieprzyjaznych dla środowiska substancji chemicznych, które rozkładają się nawet przez 100 lat. Należą do nich m.in. oleje i żywice, stal czy sadza i krzemionka. Z tego powodu przepisy prawne wymagają od producentów i dystrybutorów ogumienia odzyskiwania minimum 75% tonażu opon, z czego 15% powinno zostać poddane recyklingowi.

NASZ SKLEP

Przetwarzanie opon niesie ze sobą szereg korzyści. Zużyte ogumienie znajduje później zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju elementów gumowych, np. wycieraczek, dywaników, uszczelek czy wygłuszeń. Często też służą jako granulat do wytworzenia asfaltu używanego podczas budowy nowych odcinków dróg, a także komponentów do produkcji nawierzchni boiskowych muraw i ekranów akustycznych. W innych przypadkach opony wykorzystywane są do wytwarzania energii cieplnej poprzez spalanie w piecach wyposażonych w specjalne filtry, blokujące emisję trujących substancji. Ogumienie w lepszym stanie technicznym (lub najwyżej kilkuletnie) odzyskuje drugie życie dzięki tzw. bieżnikowaniu opony, czyli nakładaniu nowego bieżnika na „starą” gumę.

Praktyczne porady dotyczące opon – odpowiadamy na 15 najczęściej zadawanych pytań

Skoro recykling opon ma tyle zalet, gdzie należy je oddać, gdy nie planujemy już zakładać ich na koła? Istnieje kilka opcji „pozbycia się” starych opon.

  1. Pozostawienie ich w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany ogumienia na nowe. Należy pamiętać, że warsztat nie musi przyjąć starych opon: prawo im tego nie narzuca. Często jednak placówki oferują możliwość oddania zużytego ogumienia do utylizacji (za drobną opłatą).
  2. Dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zlokalizowane są na terenie większości gmin. Pozostawienie tam opon nie będzie nas nic kosztować.
  3. Oddanie ogumienia bezpośrednio do Centrum Utylizacji Opon. Przedtem trzeba skontaktować się z centralą, by ustalić miejsce i termin odbioru opon.
  4. Skorzystanie z lokalnych akcji zbiórki odpadów, podejmowanych przez samorządy. Często można na ich łamach pozbyć się produktów, których nie można wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi, czyli między innymi opon samochodowych.

Oprócz tego stare opony można próbować sprzedać lub najzwyczajniej w świecie oddać do firmy świadczącej usługi bieżnikowania ogumienia. Z uwagi na fakt, że przy utylizacji opon rzadko musimy pokrywać jakikolwiek koszt z własnej kieszeni, nie warto ryzykować zapłaceniem kary za wyrzucenie starych opon do lasu lub, co gorsza, spalenie ich.

Polecamy także nasz test 8 opon letnich w rozmiarze 205/55 R16

Co zrobić ze starymi oponami (3)
Stare opony przeważnie można zostawić (czasami za drobną opłatą) w warsztacie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany ogumienia na nowe.

4 KOMENTARZE

  1. Taak, to niech autor artykułu spróbuje oddać stare opony do PSZOK. Powodzenia życzę. Najpierw ważenie samochodu ze starymi oponami w bagażniku, później ważenie samochodu bez starych opon w bagażniku (łatwiej jest zważyć same opony, ale może nie mam racji), później pokaż pan dowód i marudzenie, że dowód wydany przez inny organ, ale najlepsze na koniec pokaż pan opłatę za wywóz śmieci za poprzedni miesiąc (tak jest w Lublinie). No to pokazuję przelew bankowy za czynsz i tłumaczę tumanowi, że mieszkam w bloku i opłatę za wywóz śmieci mam w czynszu, a on mi na to, że nie przyjmie opon, bo go to nie obchodzi, jak ja płacę opłatę za śmieci. I że mam podjechać samochodem na wagę. No to poszedłem po samochód tylko, że zamiast wjechać na wagę przejechałem przez bramę. Kilka dni później zadzwonił do mnie dzielnicowy, że musi ze mną porozmawiać. No to poszedłem i mu to wytłumaczyłem jak policjant policjantowi. Ubaw mieliśmy po pachy.

  2. Powiem ze Ostatnio mi się obiło o uszy że ktoś kupuje zużyte opony za 8 zł sztuka ale to my musimy mu dać opony i kasę i jest na to kwit 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj