Co zrobić ze starymi oponami (2)

Po wymianie ogumienia wielu kierowców nie wie, co zrobić ze starymi oponami samochodowymi. Zobacz, gdzie możesz zostawić zużyte opony, i to zupełnie za darmo!

W dzisiejszych czasach kwestie związane z dbaniem o środowisko naturalne nabierają nowego, silniejszego znaczenia. Jednym z produktów, które mogą przyczynić się do znacznego zanieczyszczenia atmosfery, są opony samochodowe. Mieszanka gumowa, z której są wykonane, zawiera bowiem szereg nieprzyjaznych dla środowiska substancji chemicznych, które rozkładają się nawet przez 100 lat. Należą do nich m.in. oleje i żywice, stal czy sadza i krzemionka. Z tego powodu przepisy prawne wymagają od producentów i dystrybutorów ogumienia odzyskiwania minimum 75% tonażu opon, z czego 15% powinno zostać poddane recyklingowi.

Przetwarzanie opon niesie ze sobą szereg korzyści. Zużyte ogumienie znajduje później zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju elementów gumowych, np. wycieraczek, dywaników, uszczelek czy wygłuszeń. Często też służą jako granulat do wytworzenia asfaltu używanego podczas budowy nowych odcinków dróg, a także komponentów do produkcji nawierzchni boiskowych muraw i ekranów akustycznych. W innych przypadkach opony wykorzystywane są do wytwarzania energii cieplnej poprzez spalanie w piecach wyposażonych w specjalne filtry, blokujące emisję trujących substancji. Ogumienie w lepszym stanie technicznym (lub najwyżej kilkuletnie) odzyskuje drugie życie dzięki tzw. bieżnikowaniu opony, czyli nakładaniu nowego bieżnika na „starą” gumę.

Praktyczne porady dotyczące opon – odpowiadamy na 15 najczęściej zadawanych pytań

Skoro recykling opon ma tyle zalet, gdzie należy je oddać, gdy nie planujemy już zakładać ich na koła? Istnieje kilka opcji „pozbycia się” starych opon.

  1. Pozostawienie ich w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany ogumienia na nowe. Należy pamiętać, że warsztat nie musi przyjąć starych opon: prawo im tego nie narzuca. Często jednak placówki oferują możliwość oddania zużytego ogumienia do utylizacji (za drobną opłatą).
  2. Dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zlokalizowane są na terenie większości gmin. Pozostawienie tam opon nie będzie nas nic kosztować.
  3. Oddanie ogumienia bezpośrednio do Centrum Utylizacji Opon. Przedtem trzeba skontaktować się z centralą, by ustalić miejsce i termin odbioru opon.
  4. Skorzystanie z lokalnych akcji zbiórki odpadów, podejmowanych przez samorządy. Często można na ich łamach pozbyć się produktów, których nie można wyrzucić do pojemnika z odpadami zmieszanymi, czyli między innymi opon samochodowych.

Oprócz tego stare opony można próbować sprzedać lub najzwyczajniej w świecie oddać do firmy świadczącej usługi bieżnikowania ogumienia. Z uwagi na fakt, że przy utylizacji opon rzadko musimy pokrywać jakikolwiek koszt z własnej kieszeni, nie warto ryzykować zapłaceniem kary za wyrzucenie starych opon do lasu lub, co gorsza, spalenie ich.

Polecamy także nasz test 8 opon letnich w rozmiarze 205/55 R16

Co zrobić ze starymi oponami (3)
Stare opony przeważnie można zostawić (czasami za drobną opłatą) w warsztacie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany ogumienia na nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here