Co zrobić ze starymi żarówkami

Wszelkiego rodzaju żarówki, w tym samochodowe, podlegają procesowi segregacji odpadów. Gdzie wobec tego wyrzucić stare żarówki z auta? Czy można je gdzieś oddać?

Przepalające się żarówki to normalna rzecz w samochodach starszej daty z prostym oświetleniem halogenowym. Z reguły nie warto oszczędzać na żarówkach, gdyż produkty z niższej półki będą wymagać ponownej wymiany już po kilku miesiącach użytkowania. Jeśli zestawimy to z faktem, że w aucie uświadczymy wiele różnych typów żarówek, nieustane kupowanie nowych źródeł światła w końcu stanie się irytujące. A przypominamy, że odrębne żarówki odpowiadają za standardowe oświetlenie drogi, inne obsługują kierunkowskazy, lampy postojowe czy przeciwmgielne. Nie warto na nich oszczędzać też z innego powodu – dbałości o środowisko. Częsta wymiana wiąże się bowiem z częstą utylizacją, a nie wszyscy wiedzą, jak odpowiednio segregować żarówki.

NASZ SKLEP

Co zrobić ze starymi żarówkami żarnikowymi/halogenowymi?

Od pewnego czasu producenci montują w samochodach oświetlenie LED – znacznie droższe, ale o wiele bardziej wydajne i o dłuższej żywotności. W ich przypadku można nawet mówić o bezproblemowym świeceniu przez kilkanaście lat. Każda awaria żarówki LED-owej wiąże się jednak z większym „zachodem” w zakresie utylizacji zużytego oświetlenia tego typu. W przeciwieństwie do żarówki halogenowej traktowana jest bowiem jako odpad niebezpieczny, podlegający odrębnej segregacji w kategorii elektrośmieci. W związku z tym nie można jej wyrzucić do kosza ze śmieciami zmieszanymi – grozi za to mandat od 50 do 5000 zł. Ta restrykcja nie obowiązuje w przypadku samochodowych żarówek halogenowych, ponieważ nie kwalifikują się one do odpadów niebezpiecznych. Wystarczy wobec tego wyrzucić taką żarówkę do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi (nie na szkło, metale i tworzywa sztuczne).

Żarówki samochodowe – wszystkie rodzaje i typy

Gdzie oddać zużyte żarówki LED?

Istnieje wiele podmiotów przyjmujących każdy rodzaj żarówek – tych mniej i bardziej bezpiecznych dla środowiska. By oddać niesprawne oświetlenie LED-owe (ale i też „zwykłe”), należy udać się do:

  • Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w tym także elektrośmieci (adresy dostępne na stronach Urzędów Gminy);
  • sklepu/hurtowni z oświetleniem: w niektórych znajdują się pojemniki na poszczególne rodzaje niesprawnych żarówek;
  • sklepu motoryzacyjnego, w którym można zostawić stare żarówki przy okazji zakupu nowych.

Oprócz tego warto poszukać specjalnego pojemnika na elektrośmieci i inne odpady zlokalizowanego np. w pobliskim supermarkecie lub na osiedlu mieszkaniowym. Czasami dedykowane pojemniki na stare żarówki spotkamy też na stacjach benzynowych. Niektóre gminy raz na jakiś czas organizują zbiórki sprzętu elektrycznego, które zazwyczaj są idealnym momentem na pozbycie się niesprawnych żarówek.

Jakie żarówki do popularnych aut? Spis żarówek do 43 samochodów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj