Artykuł partneraBezpieczna i ekologiczna. Nowa opona Continental wyznacza trendy

Bezpieczna i ekologiczna. Nowa opona Continental wyznacza trendy

Continental nie rzuca słów na wiatr i stworzył oponę wykonaną w większości z materiałów odnawialnych. Oto najciekawsze nowinki w nowym ogumieniu UltraContact NXT.

W dzisiejszych czasach względy ekologiczne nabierają wielkiego znaczenia w niemal każdej dziedzinie branży motoryzacyjnej. Nie inaczej jest w kwestii ogumienia samochodowego, które kiedyś musiało przede wszystkim zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podróżnym, a teraz powinno też powstawać w zgodzie z dobrem środowiska naturalnego. Producenci opon biorą sobie to do serca i nie zwlekają z wprowadzaniem nowych, ekologicznych technologii w życie. Najlepszym przykładem jest tu Continental. Niemiecka firma właśnie zaprezentowała swój najnowszy produkt UltraContact NXT, który będzie ogumieniem jedynym w swoim rodzaju – o doskonałych parametrach podczas jazdy, a jednocześnie powstającym w większości z ekologicznych materiałów.

Zrównoważony rozwój priorytetem u Continentala

Plany Continentala zakładają aż 40-procentowy udział odnawialnych i przetworzonych materiałów w produkcji opon do 2030 roku. W ciągu kolejnych 20 lat planowane jest przejście na całkowicie ekologiczne komponenty w każdym oferowanym ogumieniu samochodowym. Nie da się ukryć, że są to ambitne cele, których realizację należy rozpocząć niezwłocznie. Obecnie firma pracuje nad rozwojem technologii idących w parze ze zrównoważonym rozwojem i dbałością o środowisko. Składają się na to nie tylko działania mające na celu opracowanie pro-ekologicznych komponentów, ale i umiejętny recykling zużytych już opon.

Continental UltraContact NXT
UltraContact NXT będzie przełomowym produktem marki Continental, zapowiadającym stopniowe przechodzenie tej firmy oponiarskiej na ekologiczne materiały w produkcji opon.

Continental UltraContact NXT – czym się wyróżnia nowa opona?

Nowa opona Continental UltraContact NXT doskonale wpisuje się w obecną strategię niemieckiej firmy oponiarskiej. Z kilku względów. Przede wszystkim dzięki komponentom, z których została wykonana. Aż 65% z nich stanowią materiały odnawialne, przetworzone i certyfikowane wg standardu ISCC PLUS z bilansem masowym. Producent w taki sposób wykorzystał ekologiczne komponenty, że dzięki nim opona nie straciła na właściwościach jezdnych, a wręcz uległy one poprawie. Tym samym ogumieniu UltraContact NXT udało się spełnić wszystkie wymagania UE dotyczące opon i otrzymać najwyższe oceny („A”) w zakresie najistotniejszych parametrów (hamowania na mokrej nawierzchni, hałasu i oporów toczenia).

W Continental bezpieczeństwo, wydajność i zrównoważony rozwój idą w parze. Opona UltraContact NXT spełnia nasze ambitne cele zrównoważonego rozwoju. Ta innowacja stanowi znaczący krok naprzód i dowodzi naszej technologicznej przewagi oraz silnego zaangażowania w zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dzięki swojej imponującej wydajności, opona UltraContact NXT wznosi zrównoważony rozwój na kolejny poziom.” – powiedział Ferdinand Hoyos, Head of Business Area Replacement Tires EMEA w Continental.

W skład opony UltraContact NXT wchodzą materiały odnawialne (32%), które zawierają żywice oparte na odpadach z przemysłu papierniczego i drzewnego. Ogumienie składa się również z krzemionki pochodzącej z popiołu łusek ryżowych. Jej zastosowanie pozytywnie przekłada się na zminimalizowanie oporów toczenia opony i wydłuża jej żywotność, natomiast żywice poprawiają walory przyczepności ogumienia. Kolejne 28% (z ogółu 65% ekologicznych materiałów) stanowi zrównoważona guma syntetyczna i sadza, wykonane z surowców pochodzących ze źródeł biologicznych, bio-cyrkulacyjnych i/lub cyrkulacyjnych. Materiał gumowy zawiera ona m.in. czarny węgiel poprawiający wytrzymałość i stabilność opony. Ostatnie 5% oznacza użycie materiałów pochodzących z recyklingu – głównie starych, zużytych opon, ale i butelek PET, które, dzięki technologii ContiRe.Tex, pełnią kluczową rolę w tworzeniu wysokowydajnych włókien poliestrowych wzmacniających konstrukcję ogumienia.

Continental UltraContact NXT
Logo „Contains Recycled Materials” na ścianie bocznej podkreśla użycie surowców odnawialnych w oponie UltraContact NXT.

Continental UltraContact NXT – kiedy będzie można ją kupić?

Ogumienie Continental UltraContact NXT będzie dostępne w aż 19 rozmiarach pasujących do samochodów spalinowych i elektrycznych (seria „EV Compatible). Pierwsze opony trafią do dystrybutorów w Europie w lipcu 2023 roku.

Polecamy również:

Continental PremiumContact 7. Co wiemy o nowej oponie na lato 2023?

Jakie opony wybrać do samochodu elektrycznego?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji