Continental nie rzuca słów na wiatr i stworzył oponę wykonaną w większości z materiałów odnawialnych. Oto najciekawsze nowinki w nowym ogumieniu UltraContact NXT.
W dzisiejszych czasach względy ekologiczne nabierają wielkiego znaczenia w niemal każdej dziedzinie branży motoryzacyjnej. Nie inaczej jest w kwestii ogumienia samochodowego, które kiedyś musiało przede wszystkim zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podróżnym, a teraz powinno też powstawać w zgodzie z dobrem środowiska naturalnego. Producenci opon biorą sobie to do serca i nie zwlekają z wprowadzaniem nowych, ekologicznych technologii w życie. Najlepszym przykładem jest tu Continental. Niemiecka firma właśnie zaprezentowała swój najnowszy produkt UltraContact NXT, który będzie ogumieniem jedynym w swoim rodzaju – o doskonałych parametrach podczas jazdy, a jednocześnie powstającym w większości z ekologicznych materiałów.
Zrównoważony rozwój priorytetem u Continentala
Plany Continentala zakładają aż 40-procentowy udział odnawialnych i przetworzonych materiałów w produkcji opon do 2030 roku. W ciągu kolejnych 20 lat planowane jest przejście na całkowicie ekologiczne komponenty w każdym oferowanym ogumieniu samochodowym. Nie da się ukryć, że są to ambitne cele, których realizację należy rozpocząć niezwłocznie. Obecnie firma pracuje nad rozwojem technologii idących w parze ze zrównoważonym rozwojem i dbałością o środowisko. Składają się na to nie tylko działania mające na celu opracowanie pro-ekologicznych komponentów, ale i umiejętny recykling zużytych już opon.
Continental UltraContact NXT – czym się wyróżnia nowa opona?
Nowa opona Continental UltraContact NXT doskonale wpisuje się w obecną strategię niemieckiej firmy oponiarskiej. Z kilku względów. Przede wszystkim dzięki komponentom, z których została wykonana. Aż 65% z nich stanowią materiały odnawialne, przetworzone i certyfikowane wg standardu ISCC PLUS z bilansem masowym. Producent w taki sposób wykorzystał ekologiczne komponenty, że dzięki nim opona nie straciła na właściwościach jezdnych, a wręcz uległy one poprawie. Tym samym ogumieniu UltraContact NXT udało się spełnić wszystkie wymagania UE dotyczące opon i otrzymać najwyższe oceny („A”) w zakresie najistotniejszych parametrów (hamowania na mokrej nawierzchni, hałasu i oporów toczenia).
„W Continental bezpieczeństwo, wydajność i zrównoważony rozwój idą w parze. Opona UltraContact NXT spełnia nasze ambitne cele zrównoważonego rozwoju. Ta innowacja stanowi znaczący krok naprzód i dowodzi naszej technologicznej przewagi oraz silnego zaangażowania w zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dzięki swojej imponującej wydajności, opona UltraContact NXT wznosi zrównoważony rozwój na kolejny poziom.” – powiedział Ferdinand Hoyos, Head of Business Area Replacement Tires EMEA w Continental.
W skład opony UltraContact NXT wchodzą materiały odnawialne (32%), które zawierają żywice oparte na odpadach z przemysłu papierniczego i drzewnego. Ogumienie składa się również z krzemionki pochodzącej z popiołu łusek ryżowych. Jej zastosowanie pozytywnie przekłada się na zminimalizowanie oporów toczenia opony i wydłuża jej żywotność, natomiast żywice poprawiają walory przyczepności ogumienia. Kolejne 28% (z ogółu 65% ekologicznych materiałów) stanowi zrównoważona guma syntetyczna i sadza, wykonane z surowców pochodzących ze źródeł biologicznych, bio-cyrkulacyjnych i/lub cyrkulacyjnych. Materiał gumowy zawiera ona m.in. czarny węgiel poprawiający wytrzymałość i stabilność opony. Ostatnie 5% oznacza użycie materiałów pochodzących z recyklingu – głównie starych, zużytych opon, ale i butelek PET, które, dzięki technologii ContiRe.Tex, pełnią kluczową rolę w tworzeniu wysokowydajnych włókien poliestrowych wzmacniających konstrukcję ogumienia.
Continental UltraContact NXT – kiedy będzie można ją kupić?
Ogumienie Continental UltraContact NXT będzie dostępne w aż 19 rozmiarach pasujących do samochodów spalinowych i elektrycznych (seria „EV Compatible). Pierwsze opony trafią do dystrybutorów w Europie w lipcu 2023 roku.
Polecamy również:
Continental PremiumContact 7. Co wiemy o nowej oponie na lato 2023?