Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ubezpieczeniową Axa, ponad 66% Brytyjczyków nie miałoby obaw przed jazdą autonomicznym samochodem.

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy wyniki badania Uniwersytetu Michigan, z których wynika, że amerykańscy kierowcy podchodzą dosyć sceptycznie do koncepcji samochodów autonomicznych.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w Wielkiej Brytanii. Tam towarzystwo ubezpieczeniowe Axa przeprowadziło własne badania, z których wynika, że ponad 66% ankietowanych nie miałoby nic przeciwko temu, by byli wożeni samochodem autonomicznym.

Z ankietowanej grupy, 32% respondentów odpowiedziało, że chętnie kupiłaby sobie autonomiczne auto.  Jakie argumenty padały za samochodami autonomicznymi? 36 % ma nadzieje na zredukowanie napięcia jakie doznają podczas kierowania samochodem, 26% liczy na zmniejszenie kłótni podczas jazdy.

24% mężczyzn przyznało, że autonomiczny samochód przyda się, by nie zabłądzić.

Jednak 49% ankietowanych przyznaje, że nie czułoby się bezpiecznie za kierownicą takiego pojazdu. Kobiety podchodzą bardzo otwarcie do nowej technologii – 90% odpowiedziało, że nie obawia się autonomicznych samochodów. Z drugiej strony, 10% twierdzi, że nigdy by nie wsiadło do takiego pojazdu. Twierdzą one, że samochody autonomiczne nigdy nie będą tak bezpieczne, jak te kierowane przez człowieka. 40% sceptyków przyznało, że obawiają się autonomicznych pojazdów dlatego, że nie rozumieją jak one działają. Jeżeli nie wiecie, jak działają, zobaczcie nasz artykuł o tym „Jak samochody autonomiczne widzą świat”.