NowościAktualnościRemont obleganej autostrady. Zmieni się nie do poznania

Remont obleganej autostrady. Zmieni się nie do poznania

Popularna autostrada niedługo przejdzie gruntowny remont połączony z rozbudową. Kierowcom z pewnością spodobają się wprowadzone zmiany. Sprawdź, o jaką drogę chodzi.

Nie da się ukryć, że sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce intensywnie się rozrasta. Sukcesywnie przybywa nawet dróg najwyższej klasy, czyli autostrad. Niedawno byliśmy świadkami ukończenia w pełnym zakresie autostrady A18, a w przeciągu kilku lat powinniśmy się spodziewać oddania do użytku kolejnego fragmentu autostrady A2 w jej wschodniej części.

Budowanie nowych „ekspresówek” i autostrad zbiega się przy tym ze stale rosnącym ruchem samochodowym na polskich drogach. Obecnie trudno wyobrazić sobie długotrwałe podróżowanie po zwykłych drogach krajowych, które nie są już w stanie przepuścić takiego napływu aut, co oczywiście prowadzi do powstawania korków. Co gorsza, o swobodzie podróżowania coraz częściej trudno mówić nawet w przypadku dróg szybkiego ruchu. Dzisiaj dwa pasy w jednym kierunku to stanowczo za mało, by zapewnić płynną jazdę wszystkich rodzajów pojazdów – szybszych i wolniejszych „osobówek”, a także ciężarówek. Coraz częściej mówi się, że bezpieczna droga szybkiego ruchu musi mieć co najmniej 3 pasy w jedną stronę. I niekiedy jest to naprawdę brane pod uwagę. Jako przykład można podać niedawno ukończony fragment autostrady A1 w okolicy Częstochowy – tam kierowcy mają do dyspozycji właśnie 3 lub więcej pasów w jednym kierunku.

Autostrada A4. Na czym będzie polegał remont?

Przykładem drogi szybkiego ruchu, która nie jest już w stanie „obsłużyć” współczesnego ruchu samochodowego, jest autostrada A4 na odcinku między Katowicami a granicą województw śląskiego i opolskiego. Szacunkowo w ciągu doby przejeżdża tędy od 60 tys. do 100 tys. samochodów. Przy tak dużym natężeniu ruchu trudno mówić o dobrej przepustowości i płynności jazdy godnej autostrady. W dodatku droga zmaga się ze znacznym zużyciem nawierzchni. Krótko mówiąc: ten fragment „A4-ki” aż prosił się o remont, najlepiej połączony z rozbudową o nowe pasy ruchu. I mamy dobrą wiadomość – takowa przebudowa nastąpi, i to już niedługo. Co się zmieni w autostradzie A4 na Śląsku?

W ramach rozbudowy autostrady A4 zostaną zaprojektowane i dobudowane dodatkowe pasy ruchu: w ostatecznej formie kierowcy będą mieli do dyspozycji 3 lub nawet 4 pasy w jedną stronę. Aby tak się stało, konieczna jest przebudowa 11 istniejących węzłów drogowych (Łany, Kleszczów, Ostropa, Bojków, Gliwice Sośnica, Zabrze Południe, Ruda Śląska, Chorzów, Katowice Mikołowska, Katowice Francuska, Katowice Murckowska). Zmiany dotkną także obecne na tej trasie miejsca obsługi podróżnych i ponad 150 obiektów inżynieryjnych. Przy okazji drogowcy usuną niepotrzebne już bramki poboru opłat.

Autostrada A4. Kiedy koniec rozbudowy?

Rozpoczęcie prac formalnych nad rozbudową autostrady A4 rozpocznie się na początku 2024 roku, a do 2028 roku mają się zakończyć wszelkie procedury przygotowawcze. Zakończenie remontu połączonego z przebudową autostrady A4 zaplanowano na lata 2031-2033.

Polecamy również:

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie. Tam uważaj!

Płatne autostrady w Polsce. Zobacz, gdzie nadal trzeba płacić

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji