NowościAktualnościWszyscy czekaliśmy na tę autostradę. Wreszcie jest gotowa

Wszyscy czekaliśmy na tę autostradę. Wreszcie jest gotowa

Po wielu latach kierowcy w końcu doczekali się nowego odcinka polskiej autostrady. Zobacz, gdzie niedawno otwarto szeroką i bezpieczną trasę.

Sieć autostrad w Polsce obejmuje nie tylko doskonale znane trasy łączące przeciwległe krańce naszego kraju – jak np. autostrada A1, prowadząca z północy na południe Polski, lub autostrada A2, biegnąca z zachodu na wschód. Do dyspozycji kierowców jest jeszcze autostrada A4 przecinająca cały kraj w jego południowej części (od granicy z Ukrainą do Niemiec, przez Rzeszów, Kraków, Katowice i Wrocław). Nie wszyscy jednak wiedzą, że to nie są jedyne autostrady w Polsce. W użytku jest jeszcze kilka krótszych fragmentów spełniających standardy tego typu drogi, m.in. zlokalizowana w okolicy Szczecina autostrada A6, pełniąca częściową rolę obwodnicy Wrocławia autostrada A8, oraz druga z autostrad prowadzących z Dolnego Śląska do naszych zachodnich sąsiadów – autostrada A18.

Autostrada A18. Kiedy będzie gotowa?

W tym wpisie skupimy się na ostatniej z nich, bowiem przez długie lata składała się ona z kilku fragmentów przerywanych między sobą wciąż trwającymi robotami drogowymi. Od jakiegoś czasu kierowcy mogli dojechać autostradą A18 z Niemiec do miejscowości Iłowa, by dalej (w kierunku województwa dolnośląskiego) skorzystać już z drogi spełniającej wymagania krajowej. Kolejny oddany do użytku fragment A18 – Golnice-Krzyżowa – zapewniał już szybkie i bezpieczne połączenie z popularną „A4-ką”. Do zakończenia inwestycji brakowało wobec tego dwóch odcinków: Iłowa-granica województw lubuskiego i dolnośląskiego, oraz granica tych województw-Golnice. GDDKiA pochwaliła się niedawno postępem prac nad budową autostrady A18 i mamy dobre wieści – kierowcy z końcem września 2023 roku wjechali na kolejny odcinek tej drogi. Gdzie otwarto nową autostradę?

Autostrada A18. Tam już można jeździć

Dokładnie 28 września 2023 roku drogowcy udostępnili kierowcom brakujący fragment autostrady A18 od Iłowej do granicy województw przed miejscowością Luboszów. Dzięki oddaniu tego 16-kilometrowego odcinka kierowcy mają do dyspozycji w pełni ukończony 50-kilometrowy fragment aż do granicy z Niemcami. Inwestycja wiązała się z przebudową istniejącej drogi krajowej 18 do standardu autostradowego, w związku z czym zniknęły charakterystyczne „najdłuższe schody Europy”, czyli długi fragment drogi wyłożonej betonowymi płytami. Wykonawcy definitywnie zerwali przedwojenną nawierzchnię i zastąpili ją zupełnie nową, spełniającą aktualne wytyczne. Wraz z rozbudową „krajówki” do poziomu autostrady pojawiły się też dwa nowe przejścia dla zwierząt, dwa wiadukty oraz most. Dobudowano też drogi serwisowe i obsługujące ruch lokalny.

Kiedy definitywny koniec prac nad autostradą A18?

Aktualnie do ukończenia prac nad autostradą A18 brakuje jedynie fragmentu od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do Golnic, skąd do połączenia z autostradą A4 jest tylko 7 kilometrów. Po oddaniu go do użytku autostrada będzie gotowa na całych 77 kilometrach i zapewni szybki dojazd z południowej Polski np. do Berlina. Nastąpi to już niebawem, bo w połowie października 2023 roku.

Polecamy również:

Kluczowa autostrada gotowa. W kilka godzin przez całą Polskę!

Bezpłatne autostrady w Polsce. Tam nie zapłacisz za przejazd

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji