NowościAktualnościOblegana autostrada zostanie poszerzona. Kierowcy odetchną z ulgą

Oblegana autostrada zostanie poszerzona. Kierowcy odetchną z ulgą

Niedługo w niepamięć odejdą „sznury” samochodów na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. Drogowcy planują rozbudowanie tej trasy. Co się zmieni?

Oddana do użytku w połowie 2012 r. trasa szybkiego ruchu z Łodzi do Warszawy (fragment autostrady A2) nawet po tylu latach zalicza się do grona najnowocześniejszych dróg w Polsce. Wówczas jednocześnie pełniła dwie funkcje – miała skomunikować stolicę Polski z innymi europejskimi państwami, ale także zapewnić szybki dojazd na mecze piłki nożnej rozgrywane w ramach Euro 2012.

Dziś odcinek Łódź-Warszawa bez wątpienia należy do grona najbardziej obleganych tras w całym kraju. Według danych z ostatnich Generalnych Pomiarów Ruchu (przeprowadzanych w 2015 i 2020/2021 roku) ruch pojazdów wzrósł tam średnio o 29%, natomiast największy wzrost tyczy się pojazdów ciężarowych (aż o 66%). Ten trend doskonale widzą zresztą osoby regularnie podróżujące autostradą A2 z Łodzi do Warszawy i na odwrót. Prawe pasy ruchu są prawie całkowicie zajęte przez „sznury” ciężarówek, co w zasadzie eliminuje ich użyteczność dla kierowców aut osobowych. Z drugiej strony nie każdy czuje się bezpiecznie na pasie lewym: jest wtedy regularnie „poganiany” przez dynamicznie jeżdżących kierowców.

Autostrada A2 Łódź-Warszawa. Co zmieni przebudowa?

Właśnie z tych powodów można uznać, że omawiamy odcinek autostrady A2 odrobinę się „zestarzał” i zdecydowanie wymaga modernizacji. I takowa nastąpi – projektanci przewidzieli coraz „gęstszy” ruch już 11 lat temu i pozostawili otwartą furtkę do ewentualnej rozbudowy autostrady. Obejmie ona dobudowanie po jednym pasie dla obydwu kierunków ruchu. Na odcinku od węzła Konotopa do węzła Pruszków kierowcy otrzymają do dyspozycji aż cztery pasy w jednym kierunku, natomiast dalej, aż do węzła Łódź Północ, pojawią się po trzy pasy ruchu. Dzięki tym działaniom zdecydowanie zwiększy się przepustowość autostrady – szczególnie podczas powrotów z weekendów i wakacyjnych wyjazdów.

Autostrada A2 Łódź Warszawa
Jadąc od Warszawy w kierunku Łodzi, kierowcy najpierw otrzymają do dyspozycji po cztery pasy ruchu, a później – trzy.

Aktualnie trwa badanie ofert złożonych na zaprojektowanie rozbudowy autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. Wiadomo, że dotychczas złożyło je 8 firm, natomiast nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia przebudowy tego odcinka. Drogowcy zapewniają, że planują zachować na ten czas po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach, stąd roboty drogowe nie powinny zanadto wpłynąć na czas podróżowania. Po przebudowie autostrada A2 stanie się bezpieczniejszą i płynniejszą drogą, ale także samowystarczalną odnośnie zasilania – będzie wykorzystała m.in. fotowoltaikę i miniturbiny wiatrowe odpowiedzialne np. za oświetlenie jezdni.

Polecamy także:

Przełom w polskim mieście. Będzie miało pełną obwodnicę!

Będą nowe drogi szybkiego ruchu. Gdzie pojedziemy szybciej w 2023 roku?

Zdjęcia pochodzą ze strony gov.pl/web/gddkia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji