NowościAktualnościZatłoczona droga krajowa stanie się „ekspresówką”. Korki odejdą w niepamięć

Zatłoczona droga krajowa stanie się „ekspresówką”. Korki odejdą w niepamięć

W pewnym regionie Polski niedługo powstanie nowoczesna droga ekspresowa, która rozładuje duży ruch na „krajówce”. Zobacz, gdzie diametralnie poprawi się komfort jazdy.

Kierowcy podróżujący w kierunku Wrocławia z reguły nie mają wielu zastrzeżeń odnośnie dojazdu do stolicy Dolnego Śląska. Miasto z dwóch stron (północy i zachodu) okala częściowa obwodnica w postaci autostrady A8, natomiast dojazd z kilku kierunków zapewniają drogi ekspresowe – S8 (z centralnej Polski) i S5 (z północy). Do dyspozycji kierowców jest jeszcze autostrada A4 kierująca ruch do Wrocławia od granicy z Niemcami (z północnego zachodu) oraz od Katowic (południowego wschodu).

Tak dobrej sytuacji nie mają osoby dojeżdżające do Wrocławia od południa. Tam nadal do dyspozycji jest tylko droga krajowa nr 8, prowadząca do stolicy Dolnego Śląska z Kudowy Zdrój (przez Kłodzko i Ząbkowice Śląskie). Niestety, podobnie jak większość „krajówek”, biegnie ona przez wiele obszarów zabudowanych i często nie ma nawet poboczy, przez co nie może się pochwalić nadzwyczajną przepustowością. Jednocześnie DK8 jest jedną z dróg prowadzących z Polski do Czech, przez co panuje na niej wzmożony ruch ciężarówek. Z uwagi na to, że przy okazji prowadzi ona wprost do kurortów zlokalizowanych w Górach Stołowych, nie brakuje też na niej pojazdów urlopowiczów.

DK8 Kobierzyce - Łagiewniki
Przez dolnośląski odcinek drogi krajowej nr 8 przejeżdża mnóstwo ciężarówek i samochodów z turystami. Trudno uznawać tą trasę za bezpieczną.

Droga S8: szybko niemal przez całą Polskę

Przy okazji warto dodać, że odcinek między Kudową-Zdrój a Wrocławiem oraz fragment DK8 w województwie podlaskim są jedynymi nadal funkcjonującymi fragmentami starej „ósemki”: od Wrocławia do Białegostoku (przez Łódź i Warszawę) trasa spełnia wymagania pełnoprawnej drogi ekspresowej. Jak się jednak okazuje, drogowcy wcale nie zapomnieli o krajowej 8 na Dolnym Śląsku i w przyszłości także ten fragment przemieni się w drogę ekspresową S8. Inwestycja wchodzi bowiem w skład Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. i obejmuje nie tylko odcinek z Wrocławia do Kłodzka, ale i dalszą część do Boboszowa leżącego przy granicy z Czechami.

S8 – droga ekspresowa (Wrocław-Kłodzko). Kiedy budowa?

Na razie jednak wiadomo najwięcej o realizacji 87-kilometrowego fragmentu S8 Kłodzko-Wrocław. Minister Infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla budowy drogi ekspresowej S8, a to bliski krok do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej części tej trasy – od Kobierzyc pod Wrocławiem do Łagiewnik (32,5 km). Następne w kolejności są dwa odcinki: Łagiewniki Zachód-Ząbkowice Śląskie Północ (17,5 km) oraz Ząbkowice Śląskie Północ-Bardo (14 km). Przetargów na te dwa fragmenty możemy się spodziewać jeszcze w tym roku. Faktem jest natomiast, że dla trasy S8 Kobierzyce-Bardo uzyskano już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Brakuje ich jeszcze odnośnie fragmentu z Barda do Kłodzka.

Droga S8 Wrocław Kłodzko 03
Aktualny postęp prac w zakresie drogi ekspresowej S8 z Kłodzka do Wrocławia (fot. GDDKiA)

Przyszła droga ekspresowa S8 z Wrocławia do Kłodzka będzie miała po dwa pasy w obu kierunkach z możliwością dobudowania trzeciego na odcinku między Kobierzycami i Jordanowem Śląskim. Na trasie nie zabraknie miejsc obsługi podróżnych, a także wiaduktów, mostów i dróg do obsługi ruchu lokalnego (pełniących także funkcję przejścia dla zwierząt). Sfinalizowanie prac na tym fragmencie i oddanie go do użytku planowane jest na lata 2028-2033.

Polecamy również:

Pełna „ekspresówka” w góry już gotowa. Szybciej dojedziesz na wakacje!

Na tą drogę ekspresową czekamy od lat. Wiadomo, kiedy będzie gotowa!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji