NowościAktualnościPrawie 800 km ciągłej „ekspresówki”. Przetnie całą Polskę

Prawie 800 km ciągłej „ekspresówki”. Przetnie całą Polskę

Drogowcy mają ambitne plany wydłużenia jednej z najważniejszych polskich dróg ekspresowych. Finalnie przejdzie ona przez cały kraj i będzie miała niemal 800 km długości.

Kierowców bez wątpienia cieszą wieści o oddawaniu do użytku nowych dróg ekspresowych i autostrad. Już teraz nie sposób narzekać na sieć połączeń drogami szybkiego ruchu pomiędzy kluczowymi regionami w Polsce: od wschodu na zachód biegną dwie autostrady (A2 i A4), od północy na południe – autostrada A1 i drogi ekspresowe S3/S7. Dobrze skomunikowane jest także Podlasie z Dolnym Śląskiem, czyli północno-wschodni region Polski z południowo-zachodnim. Kilkugodzinną podróż z Białegostoku do Wrocławia (przez Warszawę i Łódź) zapewnia droga ekspresowa S8. Obecnie ma ona ok. 534 km długości, jednak z pewnością ulegnie ona wydłużeniu, gdyż GDDKiA przedstawiła plany rozbudowy tej „ekspresówki”. Na co mogą liczyć kierowcy?

Droga ekspresowa S8 zmieni się koło Łodzi

Z pewnością wielu ucieszy wiadomość, że zmieni się przebieg drogi S8 w województwie łódzkim. Obecnie kierowcy muszą nadrabiać kilometrów, jeżdżąc przez wspólny odcinek S8 z autostradą A1 między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim. Tym samym wiele osób chcących dojechać z Łodzi do Warszawy (i na odwrót) zamiast trasy S8 wybiera krótszą drogę autostradą A2, co skutkuje dużym natężeniem na niej ruchu. W przyszłości nie trzeba będzie już tak robić, gdyż z węzła Łódź Południe będzie można dojechać bezpośrednio do dalszej części S8 w kierunku Warszawy – łącznik ma być zlokalizowany w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Nowa trasa pobiegnie zresztą jeszcze dalej, bo do planowanego węzła Kozenin, gdzie połączą się drogi ekspresowe S12 i S74.

Droga S8. Co z odcinkami w woj. podlaskim i dolnośląskim?

Sporo zmian czeka drogę S8 na Podlasiu, gdyż od strony północno-zachodniej ominie ona Białystok i pójdzie dalej na północ, aż do miejscowości Raczki, gdzie połączy się z drogą ekspresową S61. Poprowadzi ona przez Choroszcz i Dobrzyniewo (wspólnym przebiegiem z S19) oraz Knyszyn i Korycin (wraz z trasą S16) i dalej omijając Suchowolę, Sztabin i Augustów aż do Raczek. Z kolei w swojej południowo-zachodniej części „ekspresówka” S8 pobiegnie od Wrocławia na południe, przez miejscowości Kobierzyce, Jordanów Śląski, Łagiewniki, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Bardo i Kłodzko. Sfinalizowanie tej trasy planowane jest na lata 2028-2033. Planowane jest jeszcze wydłużenie dolnośląskiej części drogi S8 aż do Boboszowa przy granicy z Czechami.

Po oddaniu do użytku wszystkich planowanych fragmentów, droga ekspresowa S8 będzie najdłuższą trasą szybkiego ruchu w Polsce – jej długość wyniesie blisko 786 km. Umożliwi tym samym wygodną i bezpieczną podróż przez całą Polskę, od Litwy aż do Czech.

Redakcja poleca:

Nowa, trzypasmowa ekspresówka. O tej inwestycji aż huczy

Via Carpatia. Tam niedługo będzie nowa droga ekspresowa

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji