NowościAktualnościPrawie 800 km ciągłej „ekspresówki”. Przetnie całą Polskę

Prawie 800 km ciągłej „ekspresówki”. Przetnie całą Polskę

Drogowcy mają ambitne plany wydłużenia jednej z najważniejszych polskich dróg ekspresowych. Finalnie przejdzie ona przez cały kraj i będzie miała niemal 800 km długości.

Kierowców bez wątpienia cieszą wieści o oddawaniu do użytku nowych dróg ekspresowych i autostrad. Już teraz nie sposób narzekać na sieć połączeń drogami szybkiego ruchu pomiędzy kluczowymi regionami w Polsce: od wschodu na zachód biegną dwie autostrady (A2 i A4), od północy na południe – autostrada A1 i drogi ekspresowe S3/S7. Dobrze skomunikowane jest także Podlasie z Dolnym Śląskiem, czyli północno-wschodni region Polski z południowo-zachodnim. Kilkugodzinną podróż z Białegostoku do Wrocławia (przez Warszawę i Łódź) zapewnia droga ekspresowa S8. Obecnie ma ona ok. 534 km długości, jednak z pewnością ulegnie ona wydłużeniu, gdyż GDDKiA przedstawiła plany rozbudowy tej „ekspresówki”. Na co mogą liczyć kierowcy?

Droga ekspresowa S8 zmieni się koło Łodzi

Z pewnością wielu ucieszy wiadomość, że zmieni się przebieg drogi S8 w województwie łódzkim. Obecnie kierowcy muszą nadrabiać kilometrów, jeżdżąc przez wspólny odcinek S8 z autostradą A1 między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim. Tym samym wiele osób chcących dojechać z Łodzi do Warszawy (i na odwrót) zamiast trasy S8 wybiera krótszą drogę autostradą A2, co skutkuje dużym natężeniem na niej ruchu. W przyszłości nie trzeba będzie już tak robić, gdyż z węzła Łódź Południe będzie można dojechać bezpośrednio do dalszej części S8 w kierunku Warszawy – łącznik ma być zlokalizowany w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Nowa trasa pobiegnie zresztą jeszcze dalej, bo do planowanego węzła Kozenin, gdzie połączą się drogi ekspresowe S12 i S74.

Droga S8. Co z odcinkami w woj. podlaskim i dolnośląskim?

Sporo zmian czeka drogę S8 na Podlasiu, gdyż od strony północno-zachodniej ominie ona Białystok i pójdzie dalej na północ, aż do miejscowości Raczki, gdzie połączy się z drogą ekspresową S61. Poprowadzi ona przez Choroszcz i Dobrzyniewo (wspólnym przebiegiem z S19) oraz Knyszyn i Korycin (wraz z trasą S16) i dalej omijając Suchowolę, Sztabin i Augustów aż do Raczek. Z kolei w swojej południowo-zachodniej części „ekspresówka” S8 pobiegnie od Wrocławia na południe, przez miejscowości Kobierzyce, Jordanów Śląski, Łagiewniki, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Bardo i Kłodzko. Sfinalizowanie tej trasy planowane jest na lata 2028-2033. Planowane jest jeszcze wydłużenie dolnośląskiej części drogi S8 aż do Boboszowa przy granicy z Czechami.

Po oddaniu do użytku wszystkich planowanych fragmentów, droga ekspresowa S8 będzie najdłuższą trasą szybkiego ruchu w Polsce – jej długość wyniesie blisko 786 km. Umożliwi tym samym wygodną i bezpieczną podróż przez całą Polskę, od Litwy aż do Czech.

Redakcja poleca:

Nowa, trzypasmowa ekspresówka. O tej inwestycji aż huczy

Via Carpatia. Tam niedługo będzie nowa droga ekspresowa

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji