NowościAktualnościVia Carpatia nabiera kształtów. Ten region niedługo zyska „ekspresówkę”

Via Carpatia nabiera kształtów. Ten region niedługo zyska „ekspresówkę”

Prace nad budową kolejnej drogi ekspresowej wchodzącej w skład szlaku Via Carpatia ruszyły pełną parą. Zobacz, kiedy kierowcy pojadą nową „ekspresówką”.

Via Carpatia to nazwa międzynarodowego szlaku transportowego łączącego Europę Północną z Południową. Rozpoczyna swój bieg na Litwie i poprowadzi, m.in. przez Polskę do Grecji. Ma on niebagatelne znaczenie także w skali krajowej, ponieważ w ramach Via Carpatia w Polsce powstanie aż 700 kilometrów dróg szybkiego ruchu – od Budziska przy granicy z Litwą do Barwinka graniczącego ze Słowacją. Nowoczesna trasa połączy tym samym takie miasta jak Suwałki, Białystok, Lublin i Rzeszów. Już w tym momencie kierowcy mogą skorzystać z szybkiego połączenia między Lublinem i Rzeszowem, realizowanym przez drogę ekspresową S19.

Via Carpatia. Jaki jest postęp prac?

W swojej finalnej wersji Via Carpatia przebiegnie przez 5 województw we wschodniej części Polski, tj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Podczas gdy odcinek Lublin-Rzeszów jest już gotowy, trwają już prace nad budową następnych fragmentów drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu – konkretnie na odcinkach Rzeszów Południe-Babica, Babica-Jawornik i Krosno-Miejsce Piastowe. Pozostałe jeszcze są na etapach załatwiania spraw formalnych, co nie znaczy, że na ich budowę będziemy musieli długo czekać. Postęp prac nad realizacją trasy Via Carpatia w województwie podlaskim każe sądzić, że jest to bardzo priorytetowa inwestycja.

Droga ekspresowa S19. Kiedy nią pojedziemy na Podlasiu?

W tym miesiącu uzyskano bowiem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dwóch odcinków drogi S19 na Podlasiu – Bielsk Podlaski-Boćki oraz Boćki-Malewice. Otwiera to furtkę do przejęcia nieruchomości pod budowę drogi, wypłat z tego tytułu odszkodowań i przekazania placu budowy dla wykonawców. Powinny się one zacząć jeszcze w październiku 2023 roku, natomiast ukończenie wspomnianych dwóch fragmentów (o łącznej długości 28 km) planowane jest na rok 2025. W ramach tej inwestycji powstaną liczne wiadukty i mosty, pełniące także funkcje przejść dla zwierząt. Nie zabraknie równoległych dróg obsługujących ruch lokalny.

Droga S19 (woj. podlaskie). Jaki będzie miała przebieg?

W przyszłości kierowcy otrzymają do dyspozycji 177 kilometrów drogi ekspresowej S19. Przebiegnie przez następujące miasta i miejscowości: Kuźnica, Sokółka, Czarna Białostocka, Białystok, Wojszki, Deniski, Haćki, Bielsk Podlaski, Boćki, Malewice i Chlebczyn. Większość odcinków jest jeszcze na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, natomiast niebawem należy spodziewać się otwarcia fragmentu Kuźnica-Sokółka, na którym od jakiegoś czasu trwają już prace budowlane.

Polecamy również:

Droga ekspresowa na Mazury już gotowa. Którędy biegnie?

Więcej na temat trasy Via Carpatia w województwie podlaskim

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji