NowościAktualnościNowa „ekspresówka” potwierdzona. Kolejny region Polski z szybką trasą

Nowa „ekspresówka” potwierdzona. Kolejny region Polski z szybką trasą

Ważna trasa szybkiego ruchu niebawem się wydłuży o kolejne kilometry. Zobacz, gdzie już niedługo kierowcy pojadą nową, szeroką drogą ekspresową.

Kierowcy z północno-wschodniej części Polski słusznie narzekają na niewielką sieć dróg szybkiego ruchu w ich regionie. Rzeczywiście, nowoczesnymi trasami można dotrzeć jedynie do Białegostoku (drogą S8 z Warszawy) lub częściowo oddaną do użytku drogą ekspresową S61, odbijającą od S8 w kierunku Suwałk (wciąż brakuje kilku fragmentów koło Łomży i Ostrowi Mazowieckiej). Na szczęście ukończenie tej trasy nie jest jedyną planowaną inwestycją w obrębie Podlasia, ponieważ w przyszłości ten region przetnie zupełnie nowa droga ekspresowa. O jaką trasę chodzi i kiedy pojadą nią kierowcy?

Via Carpatia. Podlasie będzie miało nową drogę ekspresową

Wschodnia część Polski (zarówno Podlasie, jak i Lubelszczyzna oraz Podkarpacie) pełnymi garściami czerpie ze swojego położenia geograficznego, gdyż przez te tereny przebiegnie jeden z najważniejszych międzynarodowych szlaków transportowych w skali całej Europy. Mowa o trasie Via Carpatia, potocznie zwaną drogą „północ-południe”, ponieważ ma w przyszłości połączyć Litwę z Grecją (m.in. przez Polskę, Węgry i Bułgarię). Trasa jest cały czas w budowie. W Polsce istnieje już w postaci pełnoprawnej „ekspresówki” z Rzeszowa do Lublina (droga S19), jednak na tym się nie skończy – drogowcy planują ją wydłużyć w kierunku Białegostoku i dalej na Litwę. GDDKiA pochwaliła się niedawno, że nastąpił przełom odnośnie odcinka Via Carpatii na terenie województwa podlaskiego i w przeciągu kilku tygodni będą mogły ruszyć prace nad budową nowej drogi ekspresowej. O jaki region chodzi?

Droga ekspresowa S19 – Bielsk Podlaski. Kiedy otwarcie?

Już niebawem nową „ekspresówką” pojadą kierowcy mieszkający w okolicy Bielska Podlaskiego. Realizacja budowy drogi S19 z tego miasta do miejscowości Haćki (9 km) niedługo nabierze rozpędu, gdyż uzyskano już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), które otwiera furtkę do rozpoczęcia procedur odszkodowawczych za przejęcie gruntów i nieruchomości pod budowę drogi. W ramach tej inwestycji powstanie nie tylko dwupasmowa droga ekspresowa, ale i łącznik z tej trasy do obecnej DK19, który pobiegnie śladem drogi krajowej nr 66. Ta droga w przyszłości zmieni swój przebieg, tworząc obwodnicę Bielska Podlaskiego, która wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta.

Droga S19 na Podlasiu. Kiedy dalsze odcinki Via Carpatia?

Prace, na razie formalne, intensywnie prowadzone są również na sąsiadujących odcinkach przyszłej drogi S19 w rejonie Bielska Podlaskiego w kierunku Siemiatycz. Mowa o fragmentach Bielsk Podlaski Zachód-Boćki (12,2 km), Boćki-Malewice (15,9 km) i Malewice-Chlebczyn (25,1 km), które jeszcze czekają na decyzje ZRID otwierające furtki do podjęcia działań w terenie. Przewidywany termin oddania tych odcinków dla kierowców ustalono na koniec 2025 roku, natomiast fragment Bielsk Podlaski-Haćki będzie gotowy w II kwartale 2025 roku.

Polecamy również:

Ta droga ekspresowa buduje się od lat. Wiemy, kiedy w końcu będzie ukończona

Nowa droga ekspresowa przetnie całą Polskę. Kiedy to nastąpi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji