NowościAktualnościTam powstanie piękna trasa szybkiego ruchu. I to już niedługo

Tam powstanie piękna trasa szybkiego ruchu. I to już niedługo

GDDKiA podjęła działania przyspieszające budowę nowoczesnej drogi ekspresowej w kolejnym rejonie Polski. Będzie stanowiła część ważnego szlaku transportowego. Oto garść informacji.

Nie da się ukryć, że mieszkańcy wschodniej Polski (oraz przejeżdżający przez te regiony kierowcy) zostali nieco „zapomniani” przez drogowców, ponieważ główne ciągi komunikacyjne stanowią tam standardowe drogi krajowe, a „ekspresówek” (lub tym bardziej autostrad) jest tam jak na lekarstwo. Szczególnie niekorzystnie pod tym względem jest w obszarze między Białymstokiem a Lublinem, gdzie ruch skupia się głównie na drodze krajowej nr 19.

Droga ekspresowa S19 – będzie nowy odcinek w ramach trasy Via Carpatia

Mamy jednak dobre wiadomości – także w tym rejonie powstanie pełnoprawna droga ekspresowa. Nieprzypadkowo, ponieważ będzie stanowić kolejny odcinek międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia, w przyszłości mającego połączyć Litwę z Grecją (przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię). W ubiegłym roku nastąpił pewien przełom w tej inwestycji, ponieważ udostępniono kierowcom drogę ekspresową S19 z Rzeszowa do Lublina, zapewniając tym samym świetne połączenie między stolicami województw lubelskiego i podkarpackiego. Teraz nadszedł czas na kolejny odcinek S19 w województwie lubelskim, mianowicie prowadzący z Lublina w kierunku granicy z województwem mazowieckim – czyli okolic Międzyrzeca Podlaskiego. Sprawdźmy, jak przedstawia się postęp prac nad budową „ekspresówki” w tych okolicach.

Budowę przyszłej, liczącej 190 kilometrów drogę S19 na Lubelszczyźnie podzielono na 6 etapów:

  1. Granica woj. lubelskiego i mazowieckiego-Międzyrzec Podlaski;
  2. Międzyrzec Podlaski-Radzyń Podlaski;
  3. Radzyń Podlaski-Kock;
  4. Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej;
  5. Kock-Lubartów;
  6. Lubartów-Lublin.

Dla wszystkich odcinków podpisano już umowy na realizację, natomiast dla fragmentów 1, 2, 4, i 6 złożono wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Uzyskanie ich jest konieczne do podjęcia działań związanych z wypłatą odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowę drogi, a tym samym do rozpoczęcia działań w terenie. Pozostałe fragmenty są jeszcze na etapie prac projektowych.

Droga S19 (Międzyrzec Podlaski-Lublin). Kiedy oddanie do użytku?

GDDKiA podzieliła się terminem realizacji jednego z odcinków drogi ekspresowej S19 – między Międzyrzecem Podlaskim a Radzyniem Podlaskim. Roboty drogowe rozpoczną się tam w I kwartale 2024 roku, natomiast 22-kilometrowa trasa zostanie oddana do użytku w I połowie 2026 roku. Kierowcy otrzymają do dyspozycji dwa węzły (Radzyń Podlaski Północ i Kąkolewnica), a inwestycja obejmie także drogi dojazdowe/lokalne oraz przejścia dla zwierząt. Po rozpoczęciu prac można spodziewać się kolejnych działań mających na celu przyspieszenie realizacji pozostałych odcinków tej „ekspresówki”.

Polecamy również:

Na tą „ekspresówkę” czekamy od lat. Wiadomo, kiedy będzie gotowa!

Pełna droga ekspresowa w góry już gotowa. Sprawdź, gdzie dojedziesz szybciej!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji