NowościAktualnościNowa „ekspresówka” na horyzoncie. Rozładuje ruch w całym kraju

Nowa „ekspresówka” na horyzoncie. Rozładuje ruch w całym kraju

Niebawem nowoczesna droga ekspresowa przejmie ruch z centralnej Polski do granicy państwa. Kiedy pojedziemy nową „ekspresówką”? Kto na niej skorzysta?

W Polsce nadal brakuje pełnoprawnej trasy szybkiego ruchu z zachodniej (lub chociaż centralnej) części kraju do wschodniej granicy. Mowa tu szczególnie o części południowo-wschodniej, ponieważ w kierunku północno-wschodnim biegnie droga ekspresowa z Warszawy do Białegostoku. Trwają też intensywne prace nad ukończeniem wschodniego odcinka autostrady A2 (od okolic Mińska Mazowieckiego do miejscowości Kukuryki przy granicy polsko-białoruskiej), lecz nie zmienia to faktu, że po ukończeniu tej inwestycji nadal będzie brakowało szybkiego dojazdu do granicy z Ukrainą. Tak się na szczęście nie stanie, ponieważ GDDKiA ujawniła postęp prac nad budową trasy ekspresowej z centralnej Polski do Dorohuska, czyli przyszłej drogi S12.

Droga S12. Jaki będzie miała przebieg? MAPA

Drogowcy mają ambitne plany zakładające wybudowanie nowoczesnej drogi ekspresowej S12 z Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) przez Radom (woj. mazowieckie) i Lublin (woj. lubelskie) aż do Dorohuska przy granicy z Ukrainą. Obecnie ta trasa składa się jedynie z północno-wschodniej obwodnicy Lublina i „ekspresówki” do Puław, częściowo pokrywającą się z drogą S17 z Lublina do Warszawy.

Biorąc pod uwagę brakujące fragmenty, na najdalszym etapie prac nad przyszłą trasą S12 jest fragment z miejscowości Piaski (pod Lublinem) przez Chełm do Dorohuska. Wyłoniono już wykonawców odcinka Dorohucza-Chełm i tym samym znana jest prawdopodobna data oddania do użytku. Powinno to nastąpić w ciągu 39 miesięcy od podpisania niezbędnych umów (poza okresami zimowymi od 16 grudnia do 15 marca), a zatem „ekspresówka” do Chełma powinna być gotowa w 2027 roku. Dla pozostałych odcinków (Piaski-Dorohucza i Chełm-Dorohusk) prowadzone są prace projektowe, a na fragment będący w przyszłości obwodnicą Chełma niebawem wjadą maszyny budowlane (obecnie trwa inwentaryzacja dróg i nieruchomości).

Droga S12
Aktualny stan prac nad budową drogi ekspresowej S12 (fot. GDDKiA)

Droga ekspresowa S12. Jaki jest postęp prac nad pozostałą częścią trasy?

Odcinek S12 z Piotrkowa Trybunalskiego do obwodnicy Puław (przez Radom) jest na razie na etapie sporządzania formalności niezbędnych do ogłoszenia przetargów na wykonawców inwestycji oraz rozpoczęcia prac nad budową. Nie jest tym samym znany termin wbicia tzw. pierwszej łopaty, ani tym bardziej oddania drogi do użytku. O wszelkich postępach prac będziemy informować na bieżąco. Wiadomo natomiast, że przyszła droga ekspresowa S12 będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę i przebiegnie przez następujące miasta: Piotrków Trybunalski, Sulejów, Opoczno, Przysucha, Radom i Zwoleń, aż do połączenia z istniejącą obwodnicą Puław. Będzie miała zatem podobny przebieg jak obecna droga krajowa nr 12.

Polecamy również:

Będzie zupełnie nowa „ekspresówka”. Aż się prosiło, by ją wybudować

Drogowcy przedłużą tą drogę ekspresową do samej granicy. Kiedy to nastąpi?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji