NowościAktualnościNowa „ekspresówka” na horyzoncie. Tam na dobre pożegnamy korki

Nowa „ekspresówka” na horyzoncie. Tam na dobre pożegnamy korki

Ruszyły prace związane z budową nowej drogi ekspresowej w regionie Polski, gdzie ich zdecydowanie brakuje. Zobacz, gdzie niedługo powstanie nowoczesna trasa.

Województwo podlaskie wciąż nie może się pochwalić rozległą siecią dróg szybkiego ruchu. Ten region doczekał się dobrego połączenia z Warszawą (a stamtąd z resztą kraju), realizowanego przez drogę ekspresową S8 (z Białegostoku) oraz prawie ukończoną S61, rozpoczynającą swój bieg przy granicy z Litwą i prowadzącą m.in. przez Suwałki. Wciąż jednak brakuje na Podlasiu dobrej drogi łączącej większe miasta w obrębie województwa czy „ekspresówki” na Mazury (i stamtąd dalej nad morze). Nie oznacza to jednak, że takowa nie jest w planach. GDDKiA poinformowała o postępach prac nad drogą ekspresową S16, która w przyszłości połączy Białystok z Ełkiem, i tym samym z trasą ekspresową S61. Jak wygląda postęp prac na tym odcinku?

Droga ekspresowa S16. Jaki będzie miała przebieg?

Droga ekspresowa S16 w województwie podlaskim rozpocznie swój bieg w Białymstoku i zostanie poprowadzona przez takie miejscowości jak Knyszyn, Mońki, Goniądz i Grajewo, aż do węzła Ełk Południe (już w woj. warmińsko-mazurskim), przez który przebiega „ekspresówka” S61. Wtedy kierowcy szybko dojadą m.in. do Suwałk (i dalej na północ) oraz planowaną kontynuacją drogi S16 na Mazury (m.in. do Orzysza czy Mikołajek). Nowa „S16-tka” na Podlasiu w przyszłości wejdzie w skład tzw. kręgosłupa szybkiej i bezpiecznej komunikacji drogowej w tym regionie – wraz z planowaną trasą S8 Białystok-Raczki (pod Suwałkami) i już istniejącą trasą S61 Ostrów Mazowiecka-Budzisko (do sfinalizowania brakuje krótkiego fragmentu w woj. mazowieckim i części obwodnicy Łomży).

Droga S16 (Białystok-Ełk). Kiedy pojadą nią kierowcy?

Aktualnie GDDKiA uruchomiła przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy pierwszego fragmentu drogi ekspresowej S16 z Krynic k. Białegostoku do Knyszyna, w kierunku Ełku (8,6 km). W Krynicach powstanie węzeł Dobrzyniewo, który połączy trasę S16 z planowaną kontynuacją drogi S19. Obydwie pobiegną jednym śladem do węzła Białystok Zachód i tam połączą się z „ekspresówką” S8 do Warszawy.

Sfinalizowanie wszystkich procedur przetargowych i innych formalności powinno nastąpić do 2025 roku, natomiast budowa tego fragmentu S16 powinna się zakończyć do 2028 roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że sprawne prace nad rozpoczęciem budowy pierwszego odcinka przyspieszą procesy związane z realizacją kolejnych – aż do samego Ełku i dalej w kierunku zachodnim.

Polecamy również:

Budowa tej „ekspresówki” idzie pełną parą. Wkrótce nowy odcinek trasy

Nowa droga ekspresowa potwierdzona. Kolejny region Polski z ważną trasą

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji